כיצד קיצוץ הטבות המס יפגע בפריפריה

 

 
 

איתי שלוסברג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
01/11/2015

גלעד יפרח סמנכ"ל השיווק של חברת "גלעד מאי" הבונה בפריפריה: "כחברה שבונה בפריפריה בכלל וכיום שכונה חדשה בבית שאן, ראינו איך למשל רכבת העמק החדשה שהולכת ומושלמת בין חיפה לבית שאן, מייצרת כבר היום מהפך דרמתי בביקושים. באותה מידה, אם הממשלה גם תשאיר את ההטבות המס וגם תקדם עוד כמה "אינטלים" בגליל בנגב, אני משוכנע שגם מקומות רבים נוספים בפריפריה ייהנו מהשדרוג שבית שאן נהנית כבר היום. לכן, במקום תרגילי מיסוי, חשוב שתהיה תוכנית אסטרטגית מקיפה שתכלול בתוכה תחבורה מהירה וזמינה, פארקים לתעשיות הייטק והשקעה מסיבית בחינוך, תרבות ותשתיות." 

שיר הספרי מומחית למיתוג ערים:"כמי שעמלה יומם ולילה על שיפור מיתוג ערים לישובים עירוניים, ובעיקר בפריפריה, והפיכתם לאטרקטיביים יותר עבור זוגות צעירים ומשפרי דיור, אני סבורה שמדובר במהלך אסטרטגי שגוי מאין כמותו. כל זוג צעיר ומשפר דיור שאנחנו מצליחים לשכנע לעקור מהמרכז לפריפריה, עושה, ובצדק חישוב עד השקל האחרון כמה תעלה לו הדירה, כמה יהיו ההוצאות החודשיות שלו וכמה שכר יוותר בידיו לאחר הורדת המס.

גם כך בלי ביטול הטבות המס סובלת הפריפריה מדימוי בעייתי, לעיתים קרובות שלא בצדק, וההטבות שמהן נהנים התושבים, מפצות לעיתים קרובות באופן משמעותי על החיסרון, לכאורה, שבמרחק הנסיעה במקום העבודה, הבילויים, התרבות והקניות שבמרכז. 

עד כה מיתגתי ערים רבות בפריפריה באמצעות סרטי תדמית ששמו דגש הן על החיים הטובים והבריאים באוויר הנקי והן על חיי הקהילה המשובחים, אולם גם נושא ההטבות הכלכליות, לא נפקד חלקו בערים רבות שאותן מיתגתי דוגמת עכו לוד טבריה אילת ועוד. אני קוראת לממשלת ישראל לנקוט במדיניות הפוכה: לא רק להותיר את ההטבות על קנן אלא אדרבה- להוסיף הטבות נוספות דוגמת הלוואות מקום לדיור שיהפכו עם השנים למענק לכל דבר וכן העדפת בעלי מקצועות נדרשים דוגמת מהנדסים, מורים, מקצועות טכנולוגים ועוד."

קרן חיות, הבעלים של "חיות נדל"ן" היוזמת כנס בבאר שבע: "יזמתי את הכנס בחסות עיריית באר שבע במעמד שרים בכירים בממשלת ישראל, על מנת לממש סוף סוף את הפוטנציאל הגלום בפריפריה בכלל ובעיר גדולה דוגמת באר שבע בפרט. נושא הטבות המס ללא ספק מרכזי בחשיבותו, זאת מכיוון שבאר שבע ויתר יישובי הפריפריה נהנו לפני עשור מהטבות מס מפליגות, נהנת העיר מביקושים אדירים ממשפרי דיור, כולל ממרכז הארץ. ללא ספק השילוב של הטבות מס הן לרוכשי דירות ובמיוחד ליזמים שמעוניינים להשקיע בעיר במיזמים דוגמת פינוי בינוי ומרכזי עסקים ומסחר, יש לה חשיבות משנה והפיכת עיר עם פוטנציאל דוגמת באר שבע למטרופולין הרביעי של מדינת ישראל לצד גוש דן חיפה וירושלים."


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.