הבנקים סוגרים סניפים, ומגדילים רווחים על גב הציבור

 

 
 

איתי שלוסברג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
04/11/2015

בנק ישראל פרסם את סקירת מערכת הבנקאות לשנת 2014 אשר מגלה כי מספר סניפי הבנקים בישראל נכון לסוף שנת 2014 עומד על 1,270, לעומת 1,300 בשנה קודם לכן. המגמה של צמצום הסניפים ממשיכה גם בשנת 2015. על פי הנתונים, מספר הסניפים ל-100 אלף תושבים עומד על 19 סניפים, נתון נמוך משמעותית מממוצע הסניפים במדינות  הOECD -  אשר עומד על 31 סניפים ל-100 אלף תושבים. פער של 12 סניפים ל-100 אלף תושבים.
 
סגן שר הפנים, ח"כ ירון מזוז מתנגד לצמצום מספר סניפי הבנקים בישראל, ואף פנה לשר האוצר, ח"כ משה כחלון, והמפקחת על הבנקים, גב' חדווה בר, בנושא "בשבוע הקרוב עתיד בנק לאומי לסגור סניף מרכזי בעיר קריית ביאליק, הסניף בשדרות ירושלים 18 מהווה סניף חשוב המשמש בעיקר אוכלוסייה מבוגרת וניצולי שואה רבים. סגירת הסניף עתידה לגרום סבל רב לאוכלוסייה זו, ולמעשה ליטול ממנה כל אפשרות לגשת לבנק. סגירת הסניף בקריית ביאליק מהווה סנונית ראשונה במהלך גדול של סגירת סניפים שמתכננים הבנקים"
 
סגן השר אף פנה למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח וכתב "בנק לאומי הרוויח בשנת 2014 מעל ל-1.5 מיליארד ₪, ובשנת 2015 צפוי להכפיל את הסכום, כאשר עד מחצית השנה הנוכחית הגיע כבר לרווח של מעל ל- 1.7 מיליארד ₪. לא יתכן שהבנק אשר מוחזק בחלקו ע"י המדינה, יבטל בדורסנות שירותים לאוכלוסייה מבוגרת בעוד הוא גורף מיליארדים על גב הציבור"
 
בנוסף לצמצום מספר הסניפים במדינה, הבנקים התחילו לצמצם את מערך הטלרים בבנקים. צמצום המערך מביא לביטול נרחב של משרות סטודנטים ומאלץ אוכלוסייה מבוגרת להנפיק כרטיסי אשראי ולהשתמש במכונות כספומטים ובאינטרנט.
 
נושא ביטול מערך הטלרים בבנקים נמצא על שולחנה של המפקחת על הבנקים, חדווה בר. סגן השר פנה למפקחת במכתב "לאור פניות רבות שקיבלתי בנושא ברצוני להביע התנגדות חריפה למהלך ביטול הטלרים בסניפים, מדובר בפגיעה אנושה באוכלוסיות המבוגרות אשר מתקשות לתפעל כספומטים ופגיעה ממשית בביטחון האישי שלהם בעת משיכת כספים ברחוב"
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x