"צה"ל מתייחס בחוסר-רצינות לפיצוי עצמאים המשרתים במילואים"

כך יו"ר הוועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר, לאחר שהצבא מסרב לנקוב במועד לסיום עבודתו בעניין

 

 
 

איתי שלוסברג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
04/11/2015

אין בשורה לעצמאים המשרתים במילואים, על קבלת פיצוי בגין אובדן לקוחות, כך עולה מהדיון היום (שלישי) בוועדה לביקורת המדינה. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הדגישה כי "צה"ל מתייחס בחוסר-רצינות לפיצוי עצמאים המשרתים במילואים. חצי מיליון עסקים קטנים הכוללים 99% מכלל העסקים בארץ והמעסיקים כ-75% מהעובדים במשק, הם לבה ועמוד השדרה של הכלכלה הישראלית. ישראל ירדה בשנים האחרונות בדירוג הבינלאומי של ידידותיות לעסקים, ועליה להושיט יד, לסייע ולייעץ לעסקים אלו".

נציגי מבקר המדינה התריעו על עיכוב החוק לסוכנות העסקים הקטנים והבינוניים, ועל הסכמה שטרם הושגה בין משרדי הביטחון, הכלכלה, האוצר והביטוח הלאומי - מי יפצה בעלי עסקים המשרתים במילואים. רועי כהן, נשיא לשכת העצמאים בישראל, הוסיף כי הליקויים עליהם הצביע המבקר זוהו לפני שנים רבות, ולמרות הוראות החשב הכללי, אין מעקב ובקרה נאותה וקיימים עדיין חסמים ניכרים. 

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) יו"ר השדולה למען העסקים בכנסת, הדגיש את סגירתם של 60 אלף עסקים קטנים בשנה וחצי האחרונות, ואת נחיצות העדיפות לעסקים אלו – והעסקים בפריפריה - במכרזי הממשלה. 

לדברי רן קיוויתי, מנהל הרשות לעסקים קטנים ובינוניים, ההוראות לשילוב עסקים אלו במכרזים ממשלתיים קיימים רק בהוראות החשב הכללי באוצר – אך טרם נקבעו בחוק, עובדה המדגישה את חוסר-הסמכות לחייב רשויות מקומיות וגופים ציבוריים נוספים להקל את תנאי המכרז. המחסור בחוק, מאפשר לכל משרד להגדיר עסק "קטן" ו"בינוני" – בצורה שונה. 

אל"מ אבי סייג, יו"ר העמותה למען משרתי המילואים, סיפר כי עצמאי היוצא למילואים ממשיך לשלם ביטוח לאומי כמעסיק וכעובד – וטרם נמצא לכך פתרון. לדבריו, משרד הביטחון עומד בראש המתנגדים לפתרון - כיוון שהוא ייקר את עלות יום המילואים. סא"ל אופיר קבילו-סיבוני, מאגף כוח האדם בצה"ל, השיב כי צה"ל בודק כמה אפשרויות לפיצוי עצמאים המשרתים במילואים – ולאחר שתושלם עבודת-המטה, תוצג ההצעה המושלמת. הוא סירב לפרט את ההצעות בעבודה, ואף לא כמה תימשך. 

אבי צרפתי, נציג הביטוח הלאומי, הוסיף כי הגמלה המשולמת לעצמאי המשרת במילואים היא במקום המשכורת, והפיצוי על אובדן לקוחות או האטה בייצור עקב השירות – צריך לחול על צה"ל, כיוון שהוא המעסיק של העצמאי באותה התקופה. 

עמית מרזאי, האחראי על ערבויות המדינה בחשב הכללי, ציין את התבחינים לקבלת ערבות, ואילו המסעדן עמית פישרמן קבל כי הייעוץ שקיבל מהסוכנות לעסקים קטנים, היה מזערי וכלל בעיקר התייאשות מניסיונות הצלחתו.  
 
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x