ניתוח פרטנר >> התוצאות החלשות צפויות גם ברבעונים הבאים

במידה ועסקת גולן לא תצא לפועל החברה הסיכוי לחברה לצמוח הוא נמוך

 

 
 

ערן יעקוביץ
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
12/11/2015

כצפוי, החברה הציגה דו"חות קשים ומעבר להפסד נקי ברבעון השלישי. להלן הדגשים מתוצאות הרבעון:

נקודות האור העולות מן הדו"חות:

 • עצירה מסוימת בירידה בהכנסה הממוצעת למנוי סלולר הקשורה גם בעונתיות (הכנסות גבוהות יותר מנדידה ברבעון השלישי לעומת השני). ה- ARPU ברבעון עמד על 71 ש"ח בלבד לעומת 70 ש"ח ברבעון השני ו- 76 ש"ח ברבעון המקביל.

 • ירידה קלה בשיעור נטישת המנויים מ- 10.9% ברבעון הקודם ל- 10.8% ברבעון השלישי, כאשר ברבעון הראשון של השנה, עוד נרשם אחוז נטישה המתקרב ל- 13%.

 • תזרים מזומנים חופשי )לפני תשלומי ריבית( ברבעון השלישי של 2015 הסתכם ב- 291 מיליון ₪ בהשוואה ל- 24 מיליון ₪ ברבעון השני של 2015. העלייה בתזרים המזומנים החופשי נובעת בעיקרה מתשלום חד פעמי מ- Orange בסך של כ- 170 מיליוני ₪, כחלק מהסכם המסגרת החדש, כמו גם קיטון בתשלומים בגין רכוש קבוע וירידה בסעיפים אחרים של ההון החוזר, אשר קוזזו באופן חלקי כתוצאה מירידה ב- Adjusted EBITDA. .

 • נכון ל-30 בספטמבר 2015, החוב נטו הסתכם לכ- 2.4 מיליארד ₪. ברבעון השלישי, ירד החוב נטו ב- 271 מיליון ₪ בעיקר עקב תזרים מזומנים חופשי חיובי (לאחר תשלומי ריבית).

 • החברה עברה ברבעון המדווח לגיוס חיובי של לקוחות post paid עם גידול של 24 אלף מנויים, זאת בניגוד לשלושת הרבעונים הקודמים בהם הייתה ירידה מצטברת של 33 אלף מנויי post paid . היקף צריכת חבילות גלישה של לקוחות גדלה משמעותית, מגמה שכנראה תימשך גם בעתיד כאשר המעבר לדור הרביעי צפוי לתמוך במגמה זו. 

 • וכל השאר הן נקודות לא חיוביות הנגזרות ממצבו של שוק התקשורת כולו:

 • למרות תחילת השלב השני בשוק הסיטונאי הקווי, החברה בשלב זה, לא מצליחה להגדיל הכנסות בסגמנט זה ויורדת ברווחיות – מה שמלמד שכנראה מלמד שהתחרות בסגמנט זה קשה מאד וללא ערך מוסף אמיתי, יהיה קשה להתחרות בעתיד.

 • הפסד נקי של כ- 9 מיליון ₪ כתוצאה מהפרשה בגין הסכם עם העובדים וירידה ברווחיות.

 • שיעור EBITDA שירד מתחת ל- 20% לראשונה אחרי זמן רב. לא דומה בשום מדינה מפותחת באירופה. השיעור עוד עלול לרדת כתוצאה מהסטאטוס של השוק הסיטונאי.
 
לסיכום: התוצאות החלשות היו צפויות והן צפויות להיות חלשות גם ברבעון הבא וכנראה גם בזה שלאחריו. לאחר אירועי הימים האחרונים, ברור כי הנושא המרכזי הוא החלטת הרגולטורים בנוגע לגולן טלקום. להלן מספר תובנות לאחר כמה ימים של שקט מצדנו ואחרי שקראנו אינסוף מילים בנושא:

 • אי אפשר לחזור אחורה. גולן כחברה עצמאית כבר לא תתקיים במדינת ישראל. ראינו לא מעט פעמים כמה קשה, יקר וסיזיפי לבנות מותג וכמה קל להרוס אותו. הקנסות, המחוייבויות והאנטגוניזם כעת כלפי גולן טלקום הן בלתי אפשריים. לכן בנושא זה, כל מי שחושב שאפשר וצריך לאפשר עוד הקלות לגולן רק כדי שיישאר, הוא נאיבי במקרה הטוב. לא יקרה גם מטעמי מוסר, גם מטעמים משפטיים וגם מטעמים עסקיים.

 • לתת לגולן ללכת לפירוק זו איוולת. תיגרר כאן סחבת בלתי אפשרית שבסופה סלקום כנושה הגדול ביותר במילא תשתלט על מרבית הנכסים. בינתיים המנויים של גולן טלקום יחוו שירות מזעזע והנטישה כנראה תהיה עוד יותר גדולה. יתרה מזאת, הקושי של הענף להשתקם יתארך וכמובן שנראה עוד ירידה בהשקעות. חוסר ודאות הוא לא אויב רק של משקיעי הבורסה (ליבנו עם עובדי גולן טלקום).

 • פירוק גולן טלקום גם יביא לחלוקה שווה יותר בין החברות הוותיקות של בסיס המנויים שלו ואז רמת התחרות תרד בהגדרה. רכישה ע"י סלקום שתהפוך אותה לשחקן הגדול ביותר המנסה לנצל את יתרון הגודל שלו (ויש לזכור שלסלקום יש מה להציע כמו סלקום TV למשל), תבטיח המשך תחרות גם בין הגדולות וגם בין הוירטואליות והקטנות כאשר אקספון עדיין אמורה להיכנס ואין זמן יותר נכון מזה עבורה. למיטב הבנתנו אקספון מתכוונת למלא את כל ההוראות בנוגע להקמה ושיתוף רשתות, כך שזו בעצם הזדמנות להיפתר מעידן "הטפילות" ולעבור לעידן של השקעות.

 • האמירות כאילו החברות הוותיקות יחזרו מיד לחלק דיבידנדים ולא ישקיעו, מצחיקות אותנו. האם יש כזה לחץ בקבוצת סבן ל"פיצוחים" שיגיעו מפרטנר? האם בתקופה הכי קשה בקבוצת אידיבי, מישהו מהבעלים הכריח את סלקום להקטין השקעות ולא להשקיע בעולם הטלוויזיה? מדובר באמירות פחדניות של רגולטורים ועושי דברם.

 • לדעתנו הדבר הטוב ביותר שיקרה לענף, לאזרחי ישראל, למשק ולתחרות הכוללת בשוק התקשורת, הוא אישור המיזוג של סלקום עם גולן. אנו מעריכים כי שתי הגדולות האחרות תצטרכנה להיות אגרסיביות יותר לאחר מכן בהיבט של השקעות, כניסה לתחומים חדשים, המשך שיפור השירות ללקוח וערך מוסף. כך תתקיים כלכלה חופשית ולא מלאכותית. הגיע הזמן שהרגולטורים ילמדו מטעויות העבר ויפסיקו להתחפר לטובת הענף כולו. שמענו אתמול את דברי מנכ"ל משרד התקשורת בוועדת הכלכלה. אל תשאלו – הוא נשמע מאד שפוי בניגוד לכמה ח"כים אחרים. אם הסחבת והפופוליזם יימשכו, אנו רואים את גוליבר ממשיך להתעצם, ללא קשר ליכולות האדירות שלו ולניהול החכם, בארץ החלמאים. ואפשר לקרוא בנושא את התבטאות מנכ"ל פרטנר בדוחות של היום.
ובנוגע למניית פרטנר: יהיו עוד רבעונים קשים. עם זאת, התזה שלנו אומרת שה- EBITDA המייצג יכול וצריך לעמוד על כ- 900 מיליון ₪ בעתיד הלא רחוק. לאור הירידה בסיכון הנובע מתחרות מלאכותית, הורדנו מעט גם את שיעור ההיוון ולכן לטעמנו, השווי ההוגן למניית פרטנר צריך להיות 22.5 ₪ וכמובן שהוא תלוי עיתוי ורעשים אבל זה מה יש כרגע. אם יהיה צורך לאחר עונת הדו"חות כולה ולאור ההתפתחויות הרגולטוריות, נעדכן.
 
ערן יעקובי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x