המדד מראה שיש ירידה בשוק הנדל"ן

יש עלייה חדה במחירי המזון בפרט הירקות

 

 
 

אלכס זבזינסקי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
17/11/2015

מדד חודש אוקטובר עלה ב-0.1%, לעומת התחזית שלנו לירידה של 0.1%. היו די הרבה הפתעות לשני הכיוונים במדד זה. ההפתעות העיקריות כלפי מעלה לעומת התחזית שלנו כללו את העלייה החדה במחירי המזון בשיעור של 0.8% ועלייה המפתיעה בסעיף הציוד והריהוט (0.7%). בסעיף החינוך, כמו באוקטובר אשתקד וכמו בחודש ספטמבר האחרון, נרשמה עלייה יחסית גבוהה עקב שינוי במדידה. מנגד, ההפתעה כלפי מטה כללה את ההוזלה בסעיף הדיור ב-0.4%. 

בזה לא הסתיימו ההפתעות. קשה לזהות במדד סימנים של הורדת המע"מ. סעיפי הצריכה העיקריים שדווקא אמורים להיות מושפעים מהורדת המע"מ, כגון המזון והריהוט והציוד דווקא עלו בשיעור גבוה. ככל הנראה, הוזלת המע"מ נשארה ברובה בכיסי הסוחרים ולא הגיעה לצרכן. 
גם האירועים הביטחוניים שהובילו לפגיעה בצריכה הפרטית לא מורגשים במדד, בניגוד לתקופות של האירועים הביטחוניים שהיו בשנים האחרונות. 

מחירי הירקות המשיכו לטפס. הם כבר עלה בכ-31% בחודשיים והוסיפו למדד המחירים כ-0.4%. באפיזודות דומות בעבר של התייקרות כל כך חדה ומהירה בירקות, המחירים בדרך כלל ירדו לאחר מכן, לפעמים בצורה חדה. הנחנו הוזלה הדרגתית של הירקות החל מחודש נובמבר.

קצב ההתייקרות בסעיף הדיור ירד די במפתיע מ-2.6% בחודש הקודם ל-2.0% בלבד החודש, הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2014. מחירי הדירות בבעלות לא עלו בין חודש יוני לאוגוסט ויתכן שיש בכך איתות שאכן נבלמה עליית המחירים, אך כדאי להמתין עוד מספר חודשים לפני הסקת המסקנות (תרשים 2). 

העלייה החדה במחירי המזון הפתיעה, במיוחד בהתחשב בעובדה שהיא מנוגדת להוזלות במדד המחירים של התשומות בחקלאות ושל התפוקות בתעשיית המזון אשר בדרך כלל משמשים כאינדיקאטורים מוקדמים לשינויים בסעיף המזון במדד המחירים (תרשים 1).

סביבת האינפלציה נמצאת בעלייה מתונה. אנו מצפים שמדד חודש נובמבר ירד ב-0.2% בהשפעת הוזלת הדלק וההוזלות העונתיות. מדד חודש דצמבר צפוי להישאר ללא שינוי. הכנסנו לתחזית הוזלת התחבורה הציבורית בחודש ינואר הן כתוצאה מביטול המע"מ והן כצעד עליו הודיע שר התחבורה בחודש אוגוסט. האינפלציה ב-12 החודשים הבאים צפויה לעמוד על 0.7%.אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי מיטב דש
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x