תעודות הסל המשקיעות בהשקעות אלטרנטיביות הטובות והגרועות ביותר

סקירה של בועז אלון

 

 
 

בועז אילון
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
23/11/2015

ג'ון בוגל, מייסד של קרן המשפחה ואנגארד, הזהיר משקיעים במשך שנים רבות מפני משחק עם תיקי ההשקעות שלהם. "אל תחפש מחט בערימת השחת", אומר ג'ק הקדוש, "פשוט צריך לקנות את ערימת שחת".

עם אמירה כזו, בוגל נגד בחירת מניות סלקטיבית ודוגל בשימוש בקרנות אינדקס. למה לנסות לנצח את השוק אם לא ניתן לעשות את זה באופן עקבי?

שלא במפתיע, יועצי השקעות רבים יוצאים נגד הרעיון של וגל. חלקם, בעיקר אלה מנהלים הקדשים ומוסדות, אומרים שהם מחויבים לחפש תשואות כמו המניות אבל ללא הסיכון המרוכז של השקעה במניות.

מה שמביא אותנו להשקעות אלטרנטיביות. הוספת אלטרנטיבי לתוך תיק יכולה בנסיבות מועילות, לשפר את התשואה ולגוון את הסיכון.

השנה הייתה קשה במיוחד להשקעות האלטרנטיביות. המניות המקומיות, שנמדדו על ידי מדד האס אנד פי 500, צברו כ-15 אחוזים בשנת 2014 עם תנודתיות שנתית של 11 אחוזים. מבין ההשקעות האלטרנטיביות, רק לקטגוריה אחת היו ביצועים טובים יותר מזה של שוק המניות המקומי.

השקעות אלטרנטיביות לא נועדו כמובן להיות הסטנדרט של תיק השקעות. למרבית המשקיעים הם נועדו להיות נספחים תיקה.

הנדל"ן היה הבולט לטובה של השנה כשהוא מציע אפשרות או שניים לקבלת תשואה חיצונית ביחד עם תנודתיות נמוכה. תעודות הסל פאוור שר אקטיב נדל"ן ארה"ב השיגה יותר מפי שניים מהתשואה של האס אנד פי 500 ובתנודתיות נמוכה יותר וכל זה עם מתאם בינוני לשוק המניות הכללי.

אם היית מחפש השקעה עם מתאם שלילי למניות השנה, המדפים יהיו כמעט ריקים. רק שתי תעודות סל, הצמודה לזהב ותעודת סל קוונט שר ניטרלי לשוק  (סימול (chep היו בעלי מקדם מתאם שלילי לאס אנד פי והמחיר של זה היה תשואה שלילית בתעודות הללו. 

אם אתה מבסס את הצלחת הגיוון שלך על יחס שארפ - מד תשואות מותאמת לסיכון – האסטרטגיה הטובה ביותר היו "ניהול חוזים" ו"ערך מחלט" שבאו לידי ביטוי בתעודת הסל "עץ הדעת ניהול חוזים" (סימבול  (wdtiותעודת הסל "איי קיו הכנסה מגודרת" (סימבול (arca הדרבי של תעודת הסל הטובה ביותר ל-2015 מתחיל לבעוט היום. הישארו לעדכונים שוטפים.
מדד ת"א 25, מחיר אחרון: 1573.66

פער הארביטר'ג עומד על אפס והוא מרמז על התנהלות מדד ת"א 25 ללא שינוי משמעותי. החוזים הסינטטיים (המדד הגלום במחירי האופציות) סגרו ברמה גבוהה מעט יותר והם מבטאים מדד של 1576.18. סביר שמדד ת"א 25 יתנהל בפתיחה בעליה קלה. 
להלן ביצועי המדדים העיקריים בארץ, מתחילת השנה ועד לסגירה של יום חמישי :

 ת"א 25 עלה ב-7.42%,

ת"א 75 עלה ב-0.88%

מדד היתר 50 עלה ב-23.04%.

להלן גרף מדד ת"א 25 לשלוש השנים האחרונות

לאחר שפתח ביום ראשון בירידה חדה, התאושש מדד ת"א 25 ועלה בצורה חדה בימים שני עד חמישי. השוק נמצא בתקופת מבחן כי רק שבירת שפלים חדשים תאשר את המגמה היורדת לשנה- שנה וחצי הקרובות. כפי שניתן היה לראות מעוצמת השווקים, מדדי ארצות הברית הגיעו כמעט עד השיאים שלהם(הנאסדק 100 אפילו שבר שיא חדש) אבל מדד ת"א 25 החלש הגיע רק עד 1590, רחוק מרמת ה-1630 אליה היה יכול להגיע במסגרת תיקון סביר.  

כדי להגיד שהמגמה ארוכת הטווח התהפכה לשלילית יש לראות שתי נקודות שפל יורדות ושתי נקודות שיא יורדות אבל בינתיים יש לנו רק שפל נמוך יותר. כל עוד לא נשבר שיא חדש, האישור לשינוי המגמה יתקבל רק בשבירת שפל נמוך יותר, כלומר ירידה אל מתחת לרמת ה-1469.

שינוי מגמה סביר שיתרחש בכול שוקי המניות בעולם יחד. אם אכן התהפכה המגמה, סביר שמדד ת"א 25 יהיה הראשון שישבור שפל נמוך יותר אבל חשוב לעקוב בעיקר אחר מדד האס אנד פי 500 כי אם וכאשר ישבר שם שפל, יהיה זה האיתות החזק ביותר לשינוי כיוון.

בהנחה שיתווספו איתותים נוספים שיאשרו את מגמת הירידה, יעד המחיר ארוך הטווח הוא 900 במהלך הרבעון הראשון של שנת 2017.

מדד האס אנד פי 500, שער אחרון 2086


באופן מפתיע ראינו עליות השבוע ומדד האס אנד פי 500 והמדד החשוב הזה שוב קרוב בכ-2% לשיא כל הזמנים. אם אכן ישבר שיא חדש יהיה זה אישור לכך שהמגמה אינה שלילית עד להודעה חדשה. אם לא ייפרץ השיא הקודם ברמת ה-2135 נקודות והמדד יחזור לרדת, רק שבירת השפל ברמת ה-1867 תאשר את מגמת הירידה לשנה –שנה וחצי הקרובות.

להלן גרף של מדד האס אנד פי 500 לשנה האחרונה

להלן התשואה של מדדי חו"ל העיקריים מתחילת השנה:

צרפת- קאק             14.41%
גרמניה-דקס            13.42%
נאסדק   100          9.89%
נאסדק                     4%
אס אנד פי 500        1%
דאו ג'ונס                0.51%-
אם אני צודק בתחזית השלילית יעד המחיר הוא 1100 נקודות ברבעון הראשון של 2017. אם יישבר שיא חדש נבחן את התחזית מחדש. 
 
בועז אילון,מנכל ובעלים של תטא
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x