אילן ארצי מנהל השקעות ארצי הלמן אלדובי >> איזה מדינות להתרכז? האם יש בועה באג"חים הארוכים? ובכלל מה צפוי לשנה הבאה

 

 
 

אלמוג עזר
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
02/12/2015


אנו בסיומו של עידן הורדות הריבית בישראל וארה"ב # באירופה וביפן ההרחבות הכמותיות ימשכו אבל הן מאבדות מהאפקטיביות שלהן # האינפלציה תחזור לרמה חיובית במהלך 2016  # שוק המניות בישראל במחירים סבירים אבל הסיכון עלה משמעותית # העדפה לשוק המניות באירופה # המניות המומלצות של הלמן אלדובי לשנת 2016: שופרסל, ויקטורי, בנק הפועלים, אלקטרה, שפיר ואזורים

"העלאת הריבית הצפויה בארה"ב ומחירי הסחורות צפויים להגדיל את התנודתיות בשווקי המניות בשנה הקרובה, אם כי רמות המחירים כיום בשווקים סבירות". כך אומרים היום בבית ההשקעות הלמן-אלדובי.  במסיבת העיתונאים השנתית לפרסום תחזיות 2016 שהתקיימה היום העריכו כלכלני בהלמן-אלדובי כי גם הסיכון בשוקי האג"ח עולה משמעותית, בייחוד אג"ח לטווח ארוך,  שבהם יש התפתחות של בועה. 

לדברי אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי של הלמן-אלדובי, ההשפעות של ההרחבות הכמותיות בעולם הולכת ופוחת על הכלכלות ועל שוקי ההון, הסיכון בשוק האג"ח הולך ועולה וצריך גם לחשוב על אפשרות של עליית תשואות והפסדים בשוק האג"ח. לדבריו,  שנת 2016 עשויה להיות שנת המפנה של שוק האג"ח, ויש לנקוט משנה זהירות בשוק זה: "שוק האג"ח נמצא ברמות מחירים גבוהות והתשואות נמוכות משמעותית מתשואת שווי משקל לטוח ארוך. הגם שבטווח של השבועות הקרובים שוק האג"ח עשוי להמשיך במגמה החיובית" אומר ארצי, "המשקיעים צריכים להפנים שאנו קרובים לשינוי מגמה במדיניות המוניטרית בחלק מהמקומות, בעיקר ארה"ב אשר מתחילה בתהליך איטי של העלאת ריבית וכן בישראל שבה לא צפויה הורדת ריבית נוספת ולקראת סוף שנה הבאה בהחלט סביר שיתחילו לדבר על העלאת ריבית. גם במקומות שבהן ההרחבה הכמותית עדיין נמשכת כמו באירופה ויפן אנו צופים שעיקר ההשפעה על הכלכלה כבר מוצתה ומעכשיו ההשפעה תהיה פחותה".

בנוגע לצמיחה, בהלמן אלדובי מעריכים היום כי עיקר הצמיחה בשנה הקרובה תגיע  מארה"ב ומאירופה (בהנחה שהמצב הביטחוני באירופה יירגע) מנגד השווקים המתעוררים ימשיכו לסבול מהתחזקות הדולר, הצמיחה העולמית המתונה ומחירי הסחורות הנמוכים. 

שוק המניות-המכפילים סבירים אבל התנודתיות תגדל
לגבי השקעה במניות, בהלמן אלדובי ממליצים להיות זהירים יותר לנוכח קירבה לרמות השיא במרבית השווקים, ולהיות מוכנים לתנודתיות מאד גבוה בשווקים בחודשים הקרובים. יחד עם זאת, בבית ההשקעות מעריכים כי שוק המניות נמצא במכפילים סבירים. באירופה סביר שההרחבות והחלשות האירו יסייעו לכלכלה.  לגבי שוק המניות המקומי, חשוב להיות סלקטיבי בהשקעה לנוכח שינויים מבניים משמעותיים בחלק גדול מהסקטורים כגון תקשורת מזון ורשתות שיווק, וכן לנוכח הכוונה לצרף למדדים מניות ברמות סיכון גבוהות וללא קשר ממשי לשוק הישראלי. בנוגע לשוק האג"ח, בבית ההשקעות אומרים שהאפיק הצמוד חוזר להיות מעניין, לאור ציפיות האינפלציה האפסיות המגולמות בשוק.

מאקרו ישראל:
שנת 2016 תתאפיין בצמיחה גבוהה מעט יותר בהשוואה לשנת 2015. במידה ולא תהייה הידרדרות במצב הביטחוני אנו מעריכים כי יתכן ונראה בשנה הבאה צמיחה של 3.0%. 
מנועי צמיחה עיקריים לשנת 2016:
1.המשך הצמיחה בארה"ב ואירופה.
2.פיחות השקל למול הדולר.
3.צריכה פרטית גבוה לנוכח הריבית האפסית
4.עליה בצריכה הציבורית לאחר אישור תקציב 2015/16
 
אינפלציה
בהלמן אלדובי מעריכים כי האינפלציה תחזור לסביבה חיובית בשנת 2016, לאחר שנתיים של דיפלציה. בבית ההשקעות מציינים כי ללא ירידת מחירי האנרגיה והורדות מיסים ישירים על יד המדינה הייתה גם האינפלציה בשנת 2015 חיובית. בשנת 2016 סביר שנראה עליה במחירי חלק מהסחורות ואפילו אם מחירי האנרגיה יתייצבו ברמה הנוכחית או יעלו במעט נחזור לאינפלציה של כ- 1%. 

ריבית
בנק ישראל מבין כי הורדת ריבית נוספת במשק לא תסייע לכלכה ולכן לא הוריד ריבית בחודשים אחרונים למרות סביבת אינפלציה שלילית וצמיחה נמוכה ביותר בחלק מהרבעונים. בישראל אין בעיה של אשראי והורדת הריבית נועדה בעיקר למניעת התחזקות משמעותית בשער השקל. בהלמן אלדובי צופים כי הריבית תישאר ברמה הנוכחית עד לקראת סוף 2016, ובמידה והריבית בארה"ב תעלה בשנה הבאה, סביר שגם בישראל יתחילו לשקול בצורה רצינית העלאות ריבית.

שער חליפין
הלמן אלדובי צופים כי לאורך הזמן השקל ימשיך להתחזק למול סל המטבעות בשל כניסת כספים לישראל, יחד עם זאת לאור ההתחזקות הצפויה של הדולר בעולם, השקל אמור להיחלש למול הדולר ולהתחזק למול מרבית המטבעות האחרים. 

מאקרו חו"ל
בשנת 2016 אמורות הכלכלות המפותחות להמשיך ולמוח בקצבים סבירים, כ- 2.5% בארה"ב כ- 1.5% באירופה וכ- 1.2% ביפן. מנגד השווקים המתעוררים ובראשן סין אמורים להאט את צמיחתן. סין צפויה לצמוח כ- 6.5%, ברוסיה וברזיל קצב הצמיחה צפוי להיות אפסי. המדינה שצפויה לבלוט לחיוב הינה הודו עם צמיחה של כ- 7%.

השווקים המתעוררים תלויים מאד במחירי הסחורות, ולכן השקעה בשווקים מתעוררים כגון רוסיה וברזיל, הינה בסיכון גבוה, אבל גם בעל פוטנציאל לרווחים גבוהים במידה ומחירי הסחורות יחזרו לעלות.

אלוקציה גאוגרפית
בבית ההשקעות סבורים כי לנוכח המשך ההרחבות הכמותיות יש לתת משקל יתר להשקעה באירופה ובעיקר בסקטורים מוטי יצוא שיהנו מהחלשות האירו. בארה"ב מומלץ להיות במשקל שוק עם עדיפות לחברות טכנולוגיה וצריכה פרטית. לאור רמות המחירים הזולות של הסחורות בעולם, ניתן להשקיע בחלק מהתיק החברות כריה ואנרגיה. השווקים המתעוררים נמצאים בסיכון גבוה אבל גם המחירים בם הזולים ביותר, ולכן מומלץ להיות בהם במשקל יתר.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.x