מדינת ישראל מכירה בזכות הקיבוצים לגידול טבעי

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את בקשתה של התנועה הקיבוצית; עודכן לוח 2 בתמ"א 35 שהציב מגבלות חמורות על כמות יח' הדיור; מגלם תוספת תכנונית של למעלה מ- 4500 יחידות דיור בקיבוצים

 

 
 

עידו אסייג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
06/12/2015


אחרי שנים ארוכות של עיכובים וחסמים אישרה היום המועצה הארצית לתכנון ובנייה את בקשתה של התנועה הקיבוצית, בשמם של 21 קיבוצים שהגיעו למכסת מגבלת היח' בקיבוצם וכן של 14 קיבוצי עוטף עזה. החלטת המועצה משקפת תוספת תכנונית בסדרי גודל של מעל ל-3000 יח' דיור שיתווספו לאותם 21 קיבוצים, ועוד תוספת של כ- 1500 יח' לקיבוצי עוטף עזה.  

בתנועה הקיבוצית רואים בכך צעד מבורך, שישחרר בנייה מידית של מאות יחידות דיור בקיבוצים. דוגמאות בולטות להשפעה ישירה על הקיבוצים: קיבוץ גבעת ברנר שהוגבל ל-400 יח' יכול כעת להגיש תכניות ל-1000 יח' דיור, בארי שהוגבל ל-500 יח' יוכל להגיש תכניות ל-600 יח', יגור יוכל להגיש תכניות לעוד 300 יח' על ה-400 שאושרו בעבר, קיבוץ שומריה יוכל להגיש תכניות לעוד 150 על ה- 350 יח' שאושרו בעבר, יודפת יוכל להתרחב תכנונית בעוד 100 יח' על ה- 300 שאושרו בעבר, והקיבוצים ניר-עם, ברור-חיל, וגברעם, יוכלו להגיש תכניות לעוד 100 יח' על ה-400 שאושרו בעבר. התוספת לקיבוצי עוטף עזה היא נגזרת ישירה של המדיניות הממשלתית לחיזוק האזור.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, מסר כי "טבעת החנק נשברה ומדינת ישראל מכירה בזכות הקיבוצים לגידול טבעי, כמו כל ישוב אחר בארץ. מגבלת יח"ד היא קושי מיותר מעצם הגדרתה, ומקשה על תהליכי הצמיחה  בקיבוצים רבים, שאך סיימו תקופה קשה של מאבק במשבר כלכלי, חברתי ובעיקר דמוגרפי. זוהי בשורה חשובה לקיבוצים רבים, ואני שמח להיווכח שהשתנתה הרוח, ומטה הדיור במשרד האוצר עומד בהבטחותיו ומתמקד ביישומם של הפתרונות שיאפשרו את הגידול הטבעי בקיבוצים".

ממזכירות התנועה הקיבוצית נמסר כי "זהו שלב אחד במציאת פתרון כולל למצוקת הדיור בקיבוצים. נכון להיום חסרות בקיבוצים ברחבי הארץ למעלה מ-10,000 יחידות דיור. זהו משבר דיור חריף כמוהו לא ידעו הקיבוצים בעבר. אנו מאמינים כי המשך שיתוף הפעולה מול קבינט הדיור יוביל להסכמות שיהוו פריצת דרך גם בהיבט הפשרת הבניה בקיבוצים נוספים בכל רחבי הארץ."

רקע: תמ"א 35 אושרה בראשית שנות האלפיים, ושם נקבע, בלוח 2, מגבלת יח"ד קשיחה, תקרת ברזל, בכל אחד מהישובים הכפריים (קיבוצים ומושבים). כבר בעת אישורה היו קיבוצים שבפועל היו בהם יותר בתי אב ויח"ד מהמגבלה. אותה מגבלה מנעה בפועל, את המשך צמיחה טבעית דמוגרפית באותם קיבוצים לרבות באזורי עדיפות לאומית. כחלק מתמ"א 35, נקבע בתוכה מנגנון עדכון מדי 4 שנים. העדכון הראשון (והיחידי עד כה) היה אמור להסתיים ולהיות מאושר עוד בשנת 2009, אולם אישורו התקבל למעשה רק היום (!) העיכוב בעדכון לוח 2 הגיעה בניגוד למגמה של השנים האחרונות, בה זוכים קיבוצים רבים לתנופת צמיחה דמוגרפית. משפחות צעירות, בני הקיבוץ ומצטרפים טריים מהעיר, מביעים אמון בדרך החיים הקיבוצית של סולידריות חברתית וכלכלית ונקלטים כחברים חדשים בקיבוצים בכל רחבי הארץ.  

 
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x