ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצח להשוואת שיוויון זכויות סוציאליות לעצמאיות ועצמאיים

ח"כ מיכאלי: "המדינה חייבת לספק לעצמאים רשת הגנה סוציאלית. הם עובדות ועובדים לכל דבר"

 

 
 

קרן מרדכי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
21/12/2015

ההצעה מביאה להשוואת החובות והזכויות של כל עובד/ת מול המדינה, ותסיים אפליה ארוכת שנים לרעת המגזר העצמאי, שאין חולק על תרומתו וחשיבותו למשק הישראלי.  על פי הצעת החוק עצמאיות ועצמאים ישלמו ביטוח לאומי כמו שכירים ויקבלו את אותן ההגנות ששכירים מקבלים מהבטוח הלאומי. בנוסף, יוכלו להפקיד לעצמןם כספים בדומה לשכירים (הפקדות סוציאליות לגמל, פנסיה ופיצויים).

 ח"כ מיכאלי: "ההצעה הזו מבקשת לתקן עוול היסטורי של שנים, חוסר שוויון הזועק לשמיים כלפי אחד המגזרים היצרניים והחשובים לכלכלה. עצמאיות ועצמאים הם עובדים ועובדות בדיוק כמו שכירים, רק שלהם המדינה לא מספקת רשת הגנה סוציאלית ליום שבו יצטרכו אותה. מי שמחליטים להתפרנס כעצמאית או עצמאי לוקחים על עצמם סיכונים רבים. המדינה צריכה לעודד אותם, ולתת להן ולהם את הבטחון וההגנה שהיא מספקת לשכירים. למה ששכיר שנפל מסולם יקבל כסף כבר למחרת הפציעה, ועצמאי שנפל מסולם רק מהיום ה-12? הוא לא פחות "עובד" ממנו".

עוד אמרה מיכאלי: "ההכנסה הממוצעת של עצמאים נמוכה משל שכירים, וכך גם ההכנסה החציונית. ובכל זאת, בשנת 2015 עצמאים שהרוויחו עד 11,900 ₪ שילמו יותר ביטוח לאומי מעובדים שכירים באותה רמת שכר! זה חוסר השוויון שאותו צריך לתקן. הפער הזה ממחיש באופן מדויק עד כמה קשה להיות עצמאית או עצמאי בישראל. התפיסה שעצמאיות ועצמאים מבוססים יותר משכירים כבר לא נכונה, הגיע הזמן להסתכל על המציאות באופן מפוכח ולהתאים אותה לשוק העבודה".
 
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x