אושר השוואת מענק לידה בין שכירות לעצמאיות

עצמאיות יקבלו תוספת של 8000 שקלים

 

 
חכ טלי פלוסקוב חכ טלי פלוסקוב
 

קרן מרדכי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
22/12/2015

  • המצב כיום הוא  שנשים עצמאיות מקבלות דמי לידה נמוכים ב- 35% ביחס לשכירות 
  • ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום לאשר את תיקון אופן החישוב של דמי הלידה לעצמאיות, בהצעת חוק אותה הגישו חברות הכנסת דר' עליזה לביא וטלי פלוסקוב 

ועדת השרים אישרה היום בהצבעה את תיקון שיטת החישוב של דמי הלידה לעצמאיות הנהוגה כיום, שיטה על פיה נאלצות עצמאיות רבות להחזיר סכומים ניכרים מדמי הלידה שלהן. 

התיקון לחוק מציע כי היולדת תוכל לבחור את התקופה על פיה יערך תוכל היולדת לבחור האם החישוב לצורך תשלום דמי הלידה מביטוח לאומי, יתבצע לפי השנה הקודמת להריון וללידה או בשנה שלאחר הלידה, בניגוד לחוק הנוכחי, על פיו הכנסותיה של האישה בשנת ההיריון והלידה משמשים לצורך חישוב דמי הלידה.

הצעת החוק הוגשה מחדש הודות לפנייתה של תנועת "עצמאים עושים שינוי" לחברת הכנסת דר' עליזה לביא (יש עתיד), שהצעה דומה שהגישה ועברה קריאה טרומית בפברואר 2014, הוקפאה לאחר פיזור הכנסת. להצעה הצטרפה גם חברת הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו) והיא נדונה הבוקר בוועדת השרים לחקיקה. 

"אני נאלצתי להחזיר 12 אלף שקל מדמי הלידה שלי למדינה", מספרת ענבר בזק, ממייסדי תנועת "עצמאים עושים שינוי". "זה מצב לא נתפס שבו מדינת ישראל מענישה את ציבור העצמאיות שרובן מרוויחות פחות אחרי הלידה ממה שהרוויחו לפני הלידה, כי הן עסק של בן אדם אחד", מסבירה בזק. "כשעצמאית יושבת בבית בחופשת לידה, העסק מושבת והוא לא מרוויח. גם כשהיא חוזרת לעבוד בסוף חופשת הלידה - בניגוד לשכירה שחוזרת לעבודה שלה ולאותו תלוש משכורת - העצמאית צריכה לגלגל את העסק מחדש ולוקח זמן עד שנכנס כסף. לכן ההכנסה של רוב העצמאיות בסוף השנה נמוכה יותר וביטוח לאומי דורש מהן להחזיר חלק מדמי הלידה שקיבלו בחזרה".

מחישוב שערכו בלשכתה של חברת הכנסת דר' עליזה לביא, שהגישה את התיקון להצעת החוק, עולה, כי הפער בתשלומי המס בין שכירה לעצמאית שהכנסתן החודשית היא 15 אלף שקל, עומד על כ-8,000 שקל בתשלום דמי הלידה.


לצורך המחשה:
סטאטוס המאבק למען חוק דמי הלידה:

בעבר הוגשו מספר פעמים הצעות חוק לתיקון שיטת החישוב של דמי הלידה לעצמאיות, ובחלק מהפעמים אף עברו ההצעות קריאה טרומית אך לא הבשילו לכדי חקיקה.
בפעם האחרונה עברה בקריאה טרומית בדצמבר 2014 הצעת חוק אותה הגישה חברת הכנסת ד"ר עליזה לביא (יש עתיד). אך מכיוון שהממשלה נפלה ונערכו בחירות חדשות במרץ 2015, הצעת חוק זו הוקפאה.

ב 1.12.15 נערכה ועידת העצמאים והעצמאיות בכנסת, בנוכחות שר האוצר מר משה כחלון.

במהלך הועידה נציגי תנועת "עצמאים עושים שינוי" נשאו דברים, ובין השאר העידה גם עצמאית בהריון על הקשיים שהיא נתקלת בהם, ועל כך שהיא עדיין מחזירה חובות לביטוח לאומי מהלידה הקודמת שלה.
במעמד זה התחייב שר האוצר כחלון לקדם את החוק שמתקן את אופן החישוב של דמי מענק הלידה, עוד בשנת התקציב הנוכחית.  יש לציין שהעלות לתיקון החוק עומדת על 5.5 מיליון ₪ בשנה בלבד!

חברת הכנסת עליזה לביא  (יש עתיד) : "זה יום של בשורה. אנחנו ח״כ טלי פלוסקוב ואני מברכות על תיקון העוול רב-השנים. עושק דמי הלידה של הנשים העצמאיות נעצר. אני קוראת למשרדי הרווחה והמשפטים להירתם ולסייע בתהליך החקיקה ולסייע לנשים העצמאיות לעבור את חוויית הלידה, ולחזור לעולם העבודה באווירה תומכת. מחוייבות לקדם את העצמאיות והעצמאיים המהווים את לב הצמיחה במשק."

ניצן מאיר, מזכ"ל תנועת עצמאים עושים שינוי : "אנו מברכים על החלטת וועדת השרים, שהנה צעד נוסף לטובת השוואת הזכויות הסוציאליות של עצמאים לאלו של שכירים. זהו צעד חשוב אמנם אך לא היחיד. נדרשת עבודה מעמיקה ורצינית של המחוקק להשוואת זכויות העצמאים לשכירים, לאחר שנים בו מגזר העצמאים הופלה לרעה בתחום זה. תנועת "עצמאים עושים שינוי" לא תשקוט ולא תרפה, עד שכל עיוותי החקיקה הללו יתוקנו, ועד שהמדינה תתייחס לעצמאים כאל אזרחים שווי זכויות".

אודות "עצמאים עושים שינוי"

"עצמאים עושים שינוי", היא תנועה חברתית, ששמה לה למטרה לאגד בין עצמאים ובעלי עסקים קטנים, מכל המקצועות, בכל המגזרים, על מנת להפוך את העצמאים לסקטור בעל כוח רב השפעה. התנועה שמה לה למטרה להביא את קולם של ציבור העצמאים אל שולחנות מקבלי ההחלטות, במטרה לייצר שינוי מדיניות כלפי המגזר העצמאי בישראל, ולהשוות את תנאיו לאלו של השכירים במשק. העמותה הינה וולנטרית וכל חבריה פועלים בהתנדבות מלאה למען שינוי האג'נדה החברתית, התקשורתית והפוליטית כדי להביא לחיזוק מגזר העצמאים בישראל. 

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x