פול קליין מנכ"ל וידאה II VIDEA מחירי שוקי המניות נושקים לרמתם ערב משבר הקורונה

פול קליין, מנכ"ל וידאה VIDEA, חברת ניהול ההשקעות הדיגיטלי מבית לאומי, מתייחס למגמה החיובית בשווקים

 

 
פול קלייןפול קליין
 

קרן מרדכי
FacebookTwitter Whatsapp
06/08/2020

לדברי פול קליין, "כדי להשיג תשואה בתקופה הקרובה יש צורך לקחת יותר סיכונים, ונראה כי משקיעים רבים מוכנים לעשות זאת.לא ניתן להימנע מנטילת סיכון כלל אך ניתן לנהל אותו. ההטרוגניות הרבה בביצועי המניות השונות ממחישה את הסיכון בהסתמכות על בחירת מניות בודדות ואת הערך הרב שיש בהיצמדות למדדים, אשר הפיזור בהם מקטין את אותו הסיכון בתקופה זו ובכלל"

"שוק המניות מחזיק מעמד והמחירים בו נושקים לרמתם ערב משבר הקורונה. זאת, למרות מצב הכלכלה הריאלית והשפעתה על עונת הדו"חות הכספיים. נראה כי התשואות הנמוכות עד אפסיות באפיקים הסולידיים מעודדות את המשקיעים להמשיך להשקיע בנכסי סיכון ומעניקות תמיכה לשוקי המניות". כך מעריך פול קליין, מנכ"ל וידאה (VIDEA), חברת ניהול ההשקעות הדיגיטלי מבית לאומי.

לדברי קליין, "מדד S&P500 נמוך רק בכ-2% מנקודת השיא שלו בפברואר, ערב התפרצות הוירוס באירופה ובארה"ב. מנקודת השפל שלו במרץ, עלה מדד S&P-500 ב-44%. זאת, כשבמקביל פורסמו נתוני הירידה בתוצר בארה"ב, שהיו הגרועים ביותר מזה עשורים. גם הדו"חות הכספיים שפורסמו בתקופה האחרונה היו רחוקים מלהיות מזהירים ומשקפים את מצב הכלכלה הריאלית בעולם. עם זאת, הם היו הרבה יותר גבוהים מהציפיות המוקדמות. כמובן, כמו בכל משבר יש גופים שיצאו נשכרים מהמצב – ונראה שהמשקיעים שואבים מכך עידוד. זאת, לצד התשואות הנמוכות מאוד על נכסים סולידיים כמו אג"ח לטווח קצר. גם בנכסים שרמת הסיכון בהם גבוהה יותר לכאורה,  כמו האג"ח הקונצרניות, התשואות נמוכות על רקע תמיכת הבנקים המרכזיים.

המשמעות היא שכדי להשיג תשואה בתקופה הקרובה יש צורך לקחת יותר סיכונים, ונראה כי משקיעים רבים מוכנים לעשות זאת. לא ניתן להימנע מנטילת סיכון כלל אך ניתן לנהל אותו. ההטרוגניות הרבה בביצועי המניות השונות ממחישה את הסיכון בהסתמכות על בחירת מניות בודדות ואת הערך הרב שיש בהיצמדות למדדים, אשר הפיזור בהם מקטין את אותו הסיכון בתקופה זו ובכלל. חשוב גם לזכור כי אנו נמצאים בתקופה שבה השווקים תנודתיים מאוד, ולכן ההשקעה צריכה להיות מותאמת לסיבולת הסיכון של המשקיע".