בנקים – סיכום דוחות הרבעון הרביעי

מתחילת השנה מדד הבנקים עלה ב-16.7%, לעומת עלייה של מדד המעו"ף ב-8.6% ועלייה של מדד הפיננסים ב-15.6%

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

ליאור שילה, IBI
08/04/2021

כעת שהרבעון הראשון של 2021 הסתיים וחג פסח מאחורינו, זאת הזדמנות מצויינת לבחון את ביצועי מניות הבנקים ולערוך השוואה רוחבית. מתחילת השנה מדד הבנקים עלה ב-16.7%, לעומת עלייה של מדד המעו"ף ב-8.6% ועלייה של מדד הפיננסים ב-15.6%. למעשה מדד הבנקים, לאחר מדד הגז ונפט, הציג את הביצועים החזקים ביותר מבין הענפים לאחר הירידות החדות של 2020. הסיבות לעליות אלה נובעות מהתוצאות הטובות של הרבעון האחרון של 2020, מציפייה לתוצאות חזקות יותר בשנה הקרובה וכפועל יוצא הערכה לחלוקת דיבידנדים כבר במחצית השנייה של השנה כאשר יחס הלימות ההון של כל הבנקים בצורה רוחבית מאפשר זאת.

את הסיבות העיקריות לתוצאות חזקות יותר בשנת 2021 פירטנו במסמך השבועי הקודם, אך נזכיר כי התאוששות בפעילות המשק, צמיחה נאה בתיק האשראי במהלך 2020, היתכנות לפתיחת המרווחים הפיננסיים מעט, ירידה בהוצאות להפסדי אשראי, ציפיות לאינפלציה גבוהה יותר מזאת של אשתקד וקצירת פירות ההתייעלות צפויים לתמוך בתוצאות של הבנקים. מנגד, יש לזכור כי אמנם בישראל היקף החיסונים גבוה והמשק נפתח כמעט לחלוטין אך בעולם המצב לא בדיוק דומה וקיימת שונות בין המדינות. לכן יתכן שביקושים לאשראי בענפים מסוימים יהיו נמוכים יותר.

מבט על נתוני ההשוואה של הבנקים לשנת 2021, נראה כי הבנקים דיסקונט, לאומי ומזרחי בעלי התשואה הנדרשת הגבוהה ביותר (תשואה להון חזויה לחלק למכפיל הון נוכחי). זאת בשל התמחור הנוכחי בשוק וכן מהערכה כי התוצאות במהלך השנה יתמכו במגוון הסיבות שציינו לעיל.

בנק דיסקונט הציג תכנית התייעלות מרשימה שכללה צמצום של כ-8% מכוח האדם, בנק מזרחי ימשיך לפעול להטמעת בנק אגוד בשורותיו מה שיבוא לידי ביטוי באופן חלקי השנה וימשיך באסטרטגיה של הרחבת האשראי העסקי ובנק לאומי גם כן צפוי ליהנות מפירות ההתייעלות ואף ייתכן כי ייהנה מגל הנפקות/מימושים במהלך השנה שעומדים בקנה של זרוע ההשקעות שלו. בנוסף, נציין כי בהתאם למחירי היעד שלנו והתמחור הנוכחי, אנו מעדיפים את בנק דיסקונט, כשאחריו את מניות בנק לאומי ומזרחי.

סה"כ אנו מעריכים שלמניות הבנקים שעלו השנה בשיעור מרשים דו-ספרתי יש עדיין מקום לעלות. הערכה זו נשענת גם לאור העליות של מניות הפיננסים בעולם בשיעור גבוה יותר סביב 24%-25% וצפי להתאוששות גלובלית.