יוליוס בר על אג"ח ממשלת ארה"ב: המסים הם החברים הכי טובים של האג"ח

כלכלת ארה"ב נכנסת למה שאמור להפוך לרבעון החזק ביותר בהיסטוריה פוסט מלחה"ע השניה, הודות לפתיחה הדרגתית של תחום השירותים שמטרתה לענות על הביקוש המחומש של הצרכנים. באופן מפתיע, פורסמו תכניות כבדות לגיוס הכנסות ממשלתיות בעזרת מסי חברות גבוהים יותר ומסי הכנסה, המסייעות לעת עתה לשמור על יציבות אגרות החוב של האוצר האמריקאי

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

מרקוס אלנספך
08/04/2021

כלכלת ארה"ב נכנסת למה שאמור להפוך לרבעון החזק ביותר בהיסטוריה פוסט מלחה"ע השניה, הודות לפתיחה הדרגתית של תחום השירותים שמטרתה לענות על הביקוש המחומש של הצרכנים. באופן מפתיע, פורסמו תכניות כבדות לגיוס הכנסות ממשלתיות בעזרת מסי חברות גבוהים יותר ומסי הכנסה, המסייעות לעת עתה לשמור על יציבות אגרות החוב של האוצר האמריקאי. אנו עדיין מעדיפים ליהנות מהתחזיות הכלכליות עם סיכון אשראי מתון, מכיוון שתכניות המס נוטות לטבוע בתהליכים הפוליטיים.

ממשל ביידן הציג את השנייה מתוך שלוש החבילות הכלכליות שלו. "חבילת הסיוע האמריקנית" הראשונה שנחקקה במרץ תמומן במלואה באמצעות חוב גבוה יותר ומטרתה לקדם את הצריכה הפרטית והציבורית בטווח הקצר מאוד. "תכנית המשרות האמריקאית" שהוצגה בשבוע שעבר תגדיל את ההוצאות על תשתיות בשבע השנים הראשונות לפני שהכנסות מהעלאת מס החברות ייכנסו בשמונה השנים הבאות. החלק השלישי החסר, "תכנית המשפחות האמריקאיות" שתיחשף באזור מאי, אמורה להיות ממומנת במלואה ממסי הכנסה גבוהים יותר והיטלי סביבה.

התחזית למיסים גבוהים יותר תומכת מאוד בשוק האג"ח. זהו שינוי מהותי מהמימון היחיד של ממשל טראמפ, אשר כלל גרעונות גבוהים יותר באופן כרוני לפני שמשבר הקורונה פגע בארצות הברית. דיון המס מסייע לשוק האג"ח לעכל טוב יותר את שטף הנתונים הכלכליים החזקים במיוחד בשבועות הקרובים. יש לזכור, כי לאור קריסת הפעילות הכלכלית במרץ אשתקד כל התקדמות שנתית תיחשב למצוינת והשוואות חודשיות ייראו טוב בהתחשב בבעיות הקשורות למזג האוויר שמגיעות בדרך כלל בחודש פברואר. אך מעל לכל, הצרכנים האמריקאים קיבלו את הצ'ק השני בתוך חודשיים, והם מוכנים יותר ויותר להוציא את הכסף עבור שירותים כאשר כלכלת ארה"ב נפתחת אט אט מחדש.

עם זאת, לא היינו מהמרים על "אופוריית המס" שהאג"חים יחזיקו לנצח. מבחינה היסטורית, כל צד היה טוב יותר בדחיפה להוצאות גבוהות יותר מאשר בהבאת הכנסות גבוהות יותר. לכן, מוקדם מדי לעסוק באסטרטגיות ארוכות טווח המבוססות על ציפיות למסים גבוהים יותר. לפיכך אנו נותרים בהעדפתנו לסיכון אשראי בינוני בציפייה לשיעורי חדלות פירעון נמוכים משמעותית בשנת 2021 לעומת שנת 2020, הודות למומנטום הכלכלי שתואר.