ראיון FUNDER עם איש העסקים שחי בסין 15 שנה - למה הבורסה הסינית קורסת ?

אמיר גל אור הוא נשיא לשכת המסחר הישראלית בסין, שותף מנהל של קרן הון סיכון אינפיניטי מדיקל ומנכ״ל אינפיניטי סין-ישראל. גלאור מומחה בעולם ההשקעות וניהול קרנות הון סיכון, משקיע עם ניסיון של כ-25 שנה בזירת ההון סיכון בישראל, ארה"ב, הונג קונג, וסין, שם הקים 23 קרנות הון סיכון ושלושה מרכזי חדשנות.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
אמיר גל אור, צילום: אלכס בורנשטייןאמיר גל אור, צילום: אלכס בורנשטיין

עומר רגב
03/08/2021

המפולת במניות הסיניות - למה סין מרחיבה את הרגולציה על חברות ההייטק ?
על רקע ביצועי המניות הסיניות שוחחנו עם אמיר גל-אור, כדי להבין את ההשלכות של פעולות הממשל הסיני על המשקיעים בכלל, והמקומיים בפרט.
אמיר הוא נשיא לשכת המסחר הישראלית בסין, שותף מנהל של קרן הון סיכון אינפיניטי מדיקל ומנכ״ל אינפיניטי סין-ישראל. גלאור מומחה בעולם ההשקעות וניהול קרנות הון סיכון, משקיע עם ניסיון של כ-25 שנה בזירת ההון סיכון בישראל, ארה"ב, הונג קונג, וסין, שם הקים 23 קרנות הון סיכון ושלושה מרכזי חדשנות. לאחרונה חתם על הסכם שיתוף-פעולה עם בית החולים איכילוב תל אביב.

המניות הסיניות מציגות בימים האחרונות את הביצועים הגרועים ביותר באסיה, בשל ההתמודדות של בייג'ין עם חברות הטכנולוגיה והחינוך, מהלכים שהבהילו את המשקעים. שווקי הונג קונג וסין נאבקים להתאושש מהירידות של הימים האחרונים מדוע כל זה קרה?

"ישנם מספר נושאי שמטרידים את הממשל הסיני – ביטחון לאומי לאור המאבק הגיאופוליטי, השתלטות הטכנולוגיה על יותר מידע וכוחֿ, בעיית הילודה שאינה מתרוממת והצורך בעצמאות פיננסית ובביקושי צריכת פנים.

"לאור זאת, הממשלה פועלת במספר מישורים רגולטורים. הבעיה היא שתהליכים אילו אינם שקופים, בעיקר לא למערב. כמו כן, פועל הממשל כנגד חברות סיניות הפועלות בניגוד למדיניות הממשל. הפעולות כנגד החברות הללו הינן מידיות ואגרסיביות ולעיתים אישיות.

"כך היה עם ביטול הנפקת 'אנט' פיננשל, הפסקת שיווק אפליקציית דידי לאחר ההנפקה בארה״ב, קנסות עתק כנגד פעילות מונופוליסטית של חברות כגון טנסנט, עליבבא, מייטוואן, ולאחרונה שינוי כללי בתחום החינוך הפרטי המונע מהחברות להנפיק ולהרוויח כמו קודם, שינויי הכללים בהנפקות מחוץ לסין ומניעת כל פעילות קריפטו פרטית בתוך סין. 

"השינויים הרגולטורים מאפשרים לממשל יותר שליטה, הגבלות על תעשיות שגדלו מאד מהר ונכנסו לתחומים חדשים. השינויים גם מכינים את הקרקע להעדפה מהותית לחברות להנפיק בתוך סין. התוצאה - פגיעה בחברות סיניות הנסחרות מחוץ לסין. נפילה בערך מניות בסקטורים שנפגעו מפעילות הממשל". 

מה המחיר שתשלם ממשלת סין על ההתערבות האגרסיבית בענקיות הטכנולוגיה שלה? 

"המחיר הוא פגיעה במוניטין של חברות סיניות ובסין ככוח כלכלי. כמו כן, הפסדים ממיסים ופגיעה בביטחון המגזר העסקי בסין. ממשלת סין מודעת לנזקים ומוכנה לספוג אותם בזכות ראיה ארוכת טווח שעדיף לתקן עכשיו ולבנות שווקים וחברות בהתאם לתוכנית הרב שנתית הסינית". 

האם יש קשר בין הביטול ההנפקה של 'אנט פיננשל' והעימות של הממשל עם ג'ק מא וחברת דידי?

"בהחלט. הכל חלק מאותה גישה של לעצור את זה שנתנו לו לרוץ פרקטית ללא רגולציה, וגילה סימני חוסר ציות. מבחינת הממשל המצב יצא משליטה צריך לאזן אותו. להפתעת רבים במערב, ג'ק מא אינו פופולרי בסין, בעיקר לאור הפגיעה שיצר במגזר הקמעונאי הקלאסי ואי קיום הבטחתו לפרוש לפעילות חברתית.

"הפגיעה בדידי, לה עצרו את יכולת השיווק בסין, נבעה ממה שהממשל רואה כחוסר ציות וסיכון לאומי למידע על אזרחים סינים. התקנות החדשות בארה״ב משמעותם ציות סיני לרגולטור האמריקאי  דבר שפגע בשליטה והכבוד הסיני שמצידו הכביד את דרישותיו מהחברות הסיניות". 

מניות של חברות הפועלות בתחום החינוך בסין צנחו משמעותית מאז שפורסמו דיווחים בסוף השבוע שעבר על התקפה ממשלתית במגזר החינוך הפרטי בסין. זה השפיע גם על מניות החינוך הסיניות בבורסה בארה"ב. מניות קבוצות New Oriental Education & Technology Group, Koolearn Technology וקבוצת China Beststudy Education Group צנחו יותר בכ- 80-90 אחוז מה הסיבה לסנקציות המחמירות של ממשלת סין על חברות בתחום החינוך?

"לאור התפתחות תעשיית החינוך הפרטי ההורים בסין נמצאים תחת לחץ אדיר לחינוך פרטי. חשיבות חינוך הילדים בסין היא עליונות בסדר העדיפויות והתחרות על טיפוס בסולם החיים אדירה ותלויה באופן ישיר באיכות החינוך. התוצאה: עליה דרמטית בעלות החינוך, מעבר מורים טובים מהסקטור הציבורי לפרטי, חוסר שליטה על תכניםֿ, ילדים לומדים ללא הפסקה לצד בעיות נפשיות גדלות, אי נכונות להוליד ילדים עקב עלויות ולחץ.

"לאחר שנים של ויכוחים פנימיים בנושא, סין שינתה מהותית את הרגולציה בתחום – אוסרת לימודים בשעות מאוחרות ובסופי שבוע, איסור הנפקות של חברות בתחום, הפיכת חברות למוד מלכ״ר ועוד. התוצאה של כל אלו היא התמוטטות החברות בתחום. להערכתי, מדובר גם בהזדמנות קנייה לאור ניסיון העבר - חברות יצרו פתרונות ליצירת רווח בשווקים ומודלים אחרים". 

כיצד הצניחה המאסיבית בבורסת סין ובריחת המשקיעים צפויה להשפיע על האזרח הישראלי?

"בטווח הקצר הפגיעה בתיקים ומוצרים עם חשיפה למניות סיניות הנסחרות מחוץ לסין תהיה ניכרת אולם במידה והתיקים יגדילו חשיפה לשוק ההון הסיני הפנימי בטווח הבינוני והארוך, צפויה עליה משמעותית בתשואות. מטרת העל של הממשלה הסינית היא פיתוח שוק ההון המקומי לצד הגברת השליטה, תיקונים חברתיים מכווני הקטנת פערים, הורדת עלויות לציבור הרחב והגברת הילודה". 

ספר על קרנות הפנסיה הישראליות המשקיעות את הכספים שלנו בחברות בסין – היכן בעיקר הן משקיעות ומה הסיכון עבורנו כעת?

חברות הפנסיה הגדולות בישראל, אלטשולר שחם, כלל ביטוח, ואקסלנס, משקיעות בעקיפין בסין בהיקפים גדולים והן אכן סובלות כעת מפגיעה בתשואות, אולם הניסיון והקשרים שהן צוברות ישרת אותן היטב בעתיד. סין מהווה כ- 20% מהכלכלה העולמית ויחד עם מדינות קשורות, הרבה מעבר לכך, החשיפה של גופים מוסדיים לכלכלה הסינית הצומחת עומדת על פחות מ 3% מהתיקים, מכאן שהסיכון מאי חשיפה לצמיחה הצפויה מהווה עבור המשקיעים סיכון מכיוון אחר – ירידה בדירוג התשואות העתידי".

כיצד נוכל להתמודד עם הסיכון הלא צפוי מצד ממשלת סין?

"המפתחות להתמודדות הם בעיקר ידע והבנה כתרבותית. חוסר ההיכרות של המערב את התרבות הסינית, מודל השליטה, והתוכניות הרב שנתיות, פוגע מאוד ביכולת להבין לאן דברים הולכים, ולא רק בצד הכלכלי. מה שמפתיע הוא, שהצד הסיני מכיר היטב את החשיבה והמודל המערבי.

"כמי שחי בסין 15 שנה ומחובר לוייב הסיני, הצעדים הסינים לא הפתיעו אותי והם היו צפויים לאור השיח הפנימי בסין, אולם קשה מאד לחזות את עיתוי הפעולות. לשם הערכה של עיתוי הפעולות בסין, יש לקיים קשרי ממשל קרובים ולהתייעץ עם גורמי מחקר המכסים את הנושאים הגיאופוליטיים והחברתיים. 

"המלצתי היא, כאשר אפשרי, לפעול ישירות בשוק ההון המקומי בסין ובכך לא להיחשף לסיכונים של מניות סיניות מחוץ לסין. כמו כן, להיות קרובים למקורות הידע ללא יותר מידי מתווכים".  

כיצד לדעתך, סין תיחלץ מהמשבר?

"מהות ההתקדמות הסינית כוללת בין היתר יצירת וניהול משברים. אין משהו שיכול באמת לעצור את ההתקדמות, ומה שהשוק חווה עכשיו הינו בגדר התאמות חברתיות, ניהול סיכונים, ושליטה.

"המעניין הוא, שהרבה מהצעדים של הממשל הסיני יבוצעו בסופו של דבר גם במערב רק בפורמט אחר, וכנראה בתהליך איטי יותר הצפוי לעין מערבית. הבעיות אותן מנסה המשטר הסיני לפתור ברובן אינן שונות מהבעיות במערב (פערים חברתיים, עלויות מחייה ועלויות חינוך גבוהים, חוסר משילות בתחומים מסוימים, ועוד). 

"בנוסף,קצת מידע על הירידה הדרמטית בערך המניות:

בפברואר השנה, קרן iShares Hang Seng TECH (3067.HK) הגיעה לשיא של כמעט 23 דולר הונג-קונגי. היום הוא עומד על קצת למעלה מ-15 דולר הונג-קונגי. ירידה של 34%. 

קרן CSOP (3033.HK), נסגרה ביום הראשון למסחר שלה באוגוסט 2020, במחיר של 7.5 דולר ה"ק ליחידה. בפברואר הגיעה לשירה של עם כמעט 11 דולר ה"ק ליחידה, אבל מאז נפלה ל-7.2 דולר ה"ק. 

מדד הונג קונג 50 (HSI) ירד בחודש האחרון ב-11%. 

אמיר גל-אור (58) הוא נשיא לשכת המסחר הישראלית בסין, שותף מנהל של קרן הון סיכון אינפיניטי מדיקל ומנכ״ל אינפיניטי סין –ישראל. גלאור מומחה בעולם ההשקעות וניהול קרנות הון סיכון, משקיע עם ניסיון של כ-25 שנה בזירת ההון סיכון בישראל, ארה"ב, הונג קונג, וסין, שם הקים 23 קרנות הון סיכון ושלושה מרכזי חדשנות. לאחרונה חתם על הסכם שיתוף-פעולה עם בית החולים איכילוב תל אביב.