הדולר לאן? || כמו במניות, גם בדולר נקבע משהו שונה מגמתית השבוע

מבט על היורו ועל הדולר שקל || בשני המקרים הדולר מתחזק

 

 
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com
 

משה שלום
FacebookTwitter Whatsapp
04/10/2021

השבוע, אני מציג לכם גרף שבועי של היורו-דולר, וזאת כדי לבחון את הצד האסטרטגי יותר של מהלך המחיר בו. אגב, נשאר בגרף היומי בדולר-שקל. למה השינוי הזה? כי במטבע האירופי, המציג עבורנו את מה שקורה בדולר העולמי, נקבע בשבוע שעבר שפל נמוך יותר מקודמיו, ברמה השבועית, בדיוק כמו במניות בארה"ב, וזה שינוי מהותי שחייבים להכניס אותו להקשר הנכון.

שפל ביורו אומר, כמובן, חוזק בדולר האמריקאי ולא חייבים להיות חכמים גדולים כדי להבין שהדולר עולה בגלל חוסר הנוחות והפסימיות החדשה שיש כיום בשוקי ההון הגלובליים. בסקירה האחרונה על המניות ציינתי את האירועים הגדולים העומדים מאחורי אותם שינויים במצבי הרוח של המשקיעים. פשיטת רגל סיסטמית, שינוי מדיניות הרחבה וריבית, תקרת החוב המתקרבת (למרות דחייה קצרה של הבעיה המיידית על ידי חתימת ביידן בדבר כיבוד התחייבויות קיימות עד תחילת דצמבר), כל אלו עדיין מרחפים באוויר ומעכירים את האווירה בחלק ה-Risk-ON של השוק.

לכן, זה הזמן שבו חלק ה-Risk-Off של השוק פורח והדולר בהחלט מהווה חלק נכבד מהמערך הזה. אגב, חלק גדול מהמשקיעים אינם בדיוק לאיזה כיוון לפנות חוץ מהמזומנים (ה"בונקר" האולטימטיבי). לכאורה, האג"ח קצר הטווח הוא גם נכס מילוט אבל מה אם הממשל לא יוכל לכבד חלק, ולו קטן, ממה שהוא חייב? כנראה שאז תהיה מכה קשה לאותו אג"ח...

והאם לפנינו משבר אינפלציוני (על פי הערכת ג"נט יילן בקונגרס בדבר 4% ב-2021) או שלפנינו משבר דפלאציוני שינבע מהספיגה החוזרת של חלק מההרחבות שנעשו מאז 2009 ובמיוחד לאחרונה? בקיצור, הזהב, הביטקוין, האג"ח הקצר, כל אלו מבעבעים בחוסר בהירות. הדולר הוא היחיד שכיוונו ברור לחיוב, בינתיים.

אצלנו, כנראה שהתרדמת בדולר-שקל ממשיכה להתקיים בגלל צעירותה של הבעיה הגלובלית. מה גם ששוק המניות המקומי עדיין לא אימץ את הכיוון של חבריו בחו"ל. לכן, מה שהיה הוא שנמצא: הדולר המקומי עדיין חלש בהרבה מגמתית מאביו הבינלאומי.

ועכשיו, הבה נראה איך כל זה נראה בגרפים של המטבעות...EURUSD

כמו שכתבתי לעיל, לפניכם גרף שבועי של היורו-דולר, ובו ניתן להבחין באירוע החשוב של שבירת אזור התמיכה הברור של 1.173-1.163 אשר עצר את המחיר לא פחות מ-4 פעמים מאז ספטמבר 2020, דהיינו קצת יותר משנה.

תבנית הפסגה הכפולה, אשר שיאה היה סביב 1.24, אומרת לנו עוד דבר משמעותי: על פי ספרי הניתוח הטכני, שבירת הבסיס של פסגה כפולה מרמז על מהלך יורד בגודלו של ההפרש בין הבסיס והשיא של התבנית. במקרה הזה: 1.24-1.17=0.07.

מה שמביא את המחיר להגעה לסביבה של 1.10. שם, בסוף 2019 היה לנו סוג של דשדוש רחב במיוחד לפני שהיורו החליט לעלות מגמתית לשיאו החדש. אבל, עד אז, יש בגרף הזה את 1.144-1.135 שאמורה להיות אזור תמיכה משני. בכל מקרה, לפנינו תסבוכת שלילית שאין בה עדיין סימן של הרגעה. מה יוכיח לנו שכל מה שנאמר עד כה אינו מה שהיורו רוצה לעשות? חזרה מהירה מעל 1.20 העגולה יחד עם שבירה מעלה של קו המגמה הכחול התוחם את הירידה.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: ללקק פה את הפצעים ולנסות לחזור מהר מאוד לכיוון 1.20.
לשליליים: יעד ברור לכולם: 1.14-1.13. אם תצליחו, אין בנמנע שתוכלו לחזור לתחילת המהלך.USDILS

כבר כתבתי בפתיחה שבדולר המקומי איננו רואים את העוצמה היחסית של התחזקות הדולר שאנו רואים בחו"ל. זה עניין אסטרטגי ומתמשך. אבל, עדיין, ישנה תנועה קלה כלפי מעלה. ובינתיים, רמת התמיכה החזקה של 3.20 הצליחה להוכיח את יכולתה שוב. למרות שהתעלה העוטפת את המחיר עדיין נוטה כלפי מטה, אין ספק שיש שינוי חיובי במטבע האמריקאי במקומותינו כאשר הוא שואף להגיע לאזור ההתנגדות הברור של 3.26-3.25 שוב.

רק שבירה משמעותית של אותו אזור ייתן אמון כלשהו בעתיד המיידי החיובי של הדולר כאשר חזרה לאזור של 3.20 יבטל את האופטימיות הקטנה שישנה כרגע. ברור שמה שדוחף כרגע את הדולר המקומי הוא הלחץ העצום כלפי מעלה שיש בדולר העולמי. אין כרגע גורמים מקומיים שמהווים סיבה לשינוי בעניין זה וזו נקודה חשובה לזכור כי כאשר הדולר בעולם יחזור לרדת (משינוי חיובי במניות) ייתכן מאוד שהתגובה כאן תהיה אלימה מאוד כלפי מטה.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: עמדתם ב-3.20 והמשימה עכשיו היא פריצת 3.26.
לשליליים: שימו עין על חו"ל. כאשר הוא ישתנה תלחצו חזק לשבירה של 3.20.