אילון משתעשע עם הרגשות של טוויטר

אילון מאסק איים לוותר על ההשתלטות שלו על טוויטר ב-44 מיליארד דולר. מה עשוי להסתתר מאחורי הסאגה?

 

 

 
Image by Pete Linforth from Pixabay Image by Pete Linforth from Pixabay
 

עמית י.
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
18/05/2022

אילון וטוויטר עזבו את שלב החיזור של 'האם?' ועברו לשלב של 'האם בכלל?': מנכ"ל טסלה אמר ביום שישי שהוא מעמיד את העסקה "בהמתנה זמנית" עד שטוויטר תבהיר נתונים לגבי מספר החשבונות המזויפים בפלטפורמה שלה. ההצהרה המקוונת האחרונה של מאסק מסבכת עוד יותר את ההשתלטות הכאוטית גם ככה של אחת הרכישות הגדולות ביותר שתעשיית האינטרנט עשויה לראות אי פעם.

נראה יותר ויותר שקשה לקרוא לסדר אדם ששווה יותר מ-200 מיליארד דולר שחושב שהוא יודע יותר טוב מכולם. והוא מוכיח שוב ושוב שהוא עושה את דברים בדרך שלו וכאמור הכריז ביום שישי שהעסקה שלו בשווי 44 מיליארד דולר לרכישת טוויטר בהמתנה. את הידיעה הזו הוא שיתף בציוץ ולא בהגשה רשמית לרשות ניירות ערך והדרמה סביב העסקה המשיכה להתנהל בסדרת ציוצים בין מאסק לחברה. מהלכים רבים אחרים של מאסק לאורך השנים שברו כללים ממשיים ואף אחד מהם לא האט אותו או שינה את התנהגותו.

הקנסות הכספיים שרגולטורים או שותפים עסקיים עשויים להטיל לא מזיז הרבה עבור אדם עשיר כמו מאסק. הוא צועד, מצייץ כל פעם מחדש  הוכחת לכך שהכללים הרגילים אינם חלים על העשירים אם הם בוחרים להתעלם מהם. הרי ממש לאחרונה מאסק רכש כמעט 10% מהמניות של טוויטר  מבלי לדווח על פי חוק.

אז על מה כל המהומה הפעם? 

טוויטר טוענת שהבוטים מהווים פחות מ-5% מהמשתמשים שלה, אבל אילון מביע סקפטיות: הוא חושד שמדובר בלפחות -20% מהמשתמשים. ואם באמת יש פחות עיניים על המודעות הכל כך חשובות של טוויטר, זה יכול להצביע על כך שהחברה שווה הרבה פחות ממה שהוא הציע. כל זה הגיע לשיא כאשר כאמור, האיש העשיר בעולם הוריד את רגלו מהדוושה ואמר שהוא לא ימשיך עם הצעת הרכש שלו שעומדת 44 מיליארד דולר אלא אם טוויטר תתן גיבוי לטענותיה.

מניית טוויטר נפלה ב-3.2% נוספים במסחר המוקדם בניו יורק, לאחר ירידה של יותר מ-8% ביום הקודם. ולמעשה, בסה"כ טוויטר כבר ירדה קרוב ל 30% השיא האחרון שלה ב 25.באפריל מאז שמאסק חשף את רכישת המניות בטוויטר.  הפער בין מחיר ההצעה של מאסק של 54.20 דולר למחיר המסחר האחרון שלו עומד כיום על כ-40%, מה שמרמז על כך שהמשקיעים חושבים שיש סיכוי קטן שהעסקה תבוצע ללא הנחה, אם בכלל.

מניית טוויטר (סימול TWTR) גרף יומי

יש לציין שלמרות שטוויטר מציינת בקביעות בתוצאות הרבעוניות שלה שהממוצע של חשבונות כוזבים או דואר זבל מייצג פחות מ-5% מהמשתמשים הפעילים החודשיים שלה במהלך הרבעון, היא גם ציינה שהיא החילה "שיפוט משמעותי" על האומדן שלה, כך שהמספר האמיתי יכול להיות גבוה יותר מ 5%.

מאסק כהרגלו, עודד את משתמשי טוויטר להריץ מבחנים משלהם על בוטים, תוך כדי מיקור המונים במאמץ לחשב אם הם מהווים פחות מ-5% מהשירות. בתגובה להצהרותיו של מאסק, אגרוואל פרסם שרשור ארוך המפרט את המתודולוגיה של החברה שלו ומאסק השיב לו בכך ששאל תחילה מדוע טוויטר לא קוראת למשתמשים לאמת את זהותם 

טוויטר מצידה אמרה כי היא מחויבת להשלים את העסקה במחיר ובתנאים המוסכמים במהירות האפשרית. גם לאנליסטים יש מה לומר, אנליסט מ  Wedbushאמר שאם עסקה מתוקנת אכן תבוצע על ידי מאסק וטוויטר סביר להניח שהיא תהיה במחיר נמוך בהרבה ברגע שהמשא ומתן יעלה טון ויתחילו להתמקד סביב בעיות של בוטים ואלגוריתמים.

נזכיר שההשתלטות המוצעת כוללת דמי פרידה של מיליארד דולר לכל צד, שאותם ייאלץ מאסק לשלם אם יסיים את העסקה או לא יספק את מימון הרכישה כפי שהובטח. לא ברור אם עדכון של טוויטר על מספר החשבונות המזויפים, במידה והוא אכן גדול באופן מהותי מ-5% יגרום לסעיף שנקרא השפעה שלילית מהותית, וישחרר את מאסק מדמי הפרידה.

איך זה קשור אליכם, סוחרים ומשקיעים?

ההערכות הן שיש אחת משתי אפשרויות למשחק הכוח של אילון: או שהוא רוצה למצוא דרך לשלם פחות עבור הפלטפורמה, או שהוא מחפש תירוץ להתרחק מהעסקה לגמרי. נראה שהמשקיעים מסכימים: מניית טוויטר נמוכה ב-30% מהמחיר שהציע אילון לשלם עבור החברה, מה שמצביע על כך שאין להם תקוות גדולות לעסקה כפי שהיא נראית כעת.

התמונה הגדולה יותר: אילון מאסק לומד מהסינים

אם הרכישה אכן תצא לפועל, עשויים להיות שינויים גדולים בהמשך: מאסק אמר השבוע שהוא פתוח לרעיון להפוך את טוויטר ל"סופר-אפליקציה" שבה משתמשים יכולים לקנות, לשלוח הודעות טקסט ולפרסם ברשתות החברתיות הכל במקום אחד, זאת בדומה ל-WeChat של סין. אנליסטים מעריכים שזה יאפשר לו להשיג את המטרה שלו להכפיל פי ארבעה את ההכנסות של טוויטר עד 2028.

7 קרנות נאמנות שמחזיקות סה"כ 2 מיליון ב-TWITTER, INC.
קרנות נאמנות שמחזיקות את TWITTER, INC.

שם קרן

אחוז מהקרן

בשקלים

אי.בי.אי. סל SOLACTIVE US INTERNET

1.63%

1202066.43

הראל חו"ל US

1.24%

227470.23

HAREL US EQUITY

1.05%

113735.12

אושן יצירה גלובל אקוויטי 

0.63%

272964.28

דיאמונד מניות גלובאלי 

0.53%

96674.85

אקליפטוס DIGITAL ECONOMY

0.36%

76771.2

קבין מניות חו"ל

0.01%

11373.51