הריבית בארה"ב עולה ברבע אחוז ל-5.5% והנגיד מזהיר

נגיד הפד מדבר על סבלנות בהחלטות הבאות, הנטיה עוברת לעצירת העלאות הריבית, פאוול הזהיר שהחשש למיתון עדיין קיים | פאוול אמר שהוא מודע לכך שגם אחרי שהפד יפסיק את העלאות הריבית עדיין יש חשש שהכלכלה תיפגע לאורך הדרך | פאוול מאותת שהנתונים מתיישרים עם הערכותיהם, אבל מוקדם עדיין לראות בהם מגמה | הבנק המרכזי בארה"ב העלה את הריבית ברבע אחוז ל-5.5% |פאוול הדגיש את חשיבות ההודעה של ספטמבר, שתגיע לאחר מקבץ משמעותי יותר של נתונים

 

 

 
נגיד הבנק האמריקאי גרום פאוול צילום מסךנגיד הבנק האמריקאי גרום פאוול צילום מסך
 

משה מימון, עורך FUNDER
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
27/07/2023

השווקים אכן ציפו להעלאת ריבית, אולם השאלה הגדולה שריחפה באוויר היא האם מדובר בהעלאת הריבית האחרונה. נתוני האינפלציה מראים על התמתנות האינפלציה, יחד עם שוק עבודה חזק, עקרונית זה מצב מעולה עבור הפד שמאפשר את העלאת הריבית הזו, אבל בלי לגרור את הכלכלה למיתון, יחד עם גידול באבטלה.

הפד נמצא במצב עדין, בין חשש מאינפלציה לחשש מפני האטה, והוא נאלץ לאזן בין שני הסיכונים האלה. עקרונית, בחודשים האחרונים, האינפלציה כבר לא נמצאת בטריטוריה מסוכנת, כך שהאיזון העדין קיים, והפד צריך להיזהר שלא חלילה לשבור משהו במדיניות מצמצמת מדי.

המדיניות הזו, לא תלויה רק בהעלאת הריבית הנוכחית, אלא גם בכמה זמן תישאר הריבית ברמה הנוכחית. עד סוף השנה יש עוד 3 החלטות ריבית, וסביר להניח שהחלטת ספטמבר תהיה משמעותית, ותשפוך אור גדול יותר על הכיוון להמשך. הודעת ספטמבר תפורסם יחד עם התחזית הכלכלית של הפד, כך שמבחינת חשיבות דווקא ההודעה של ספטמבר היא החשובה.


מוקדם יותר היום, הצגנו שלושה תרחישים אפשריים, כאשר התרחיש הסביר היה זה שמעלה את הריבית יחד עם השארת החלון פתוח לקראת הודעות הריבית הבאות. אולם שתי אפשרויות נוספות היו, אחת – שפאוול כבר עכשיו יחזק את העובדה שמדובר להעלאת הריבית האחרונה, הסיכוי לזה היה קיים אולם לא גבוה. בסבירות נמוכה יותר היה תרחיש שדיבר על הפסקת העלאות הריבית, לתרחיש זה נתנו את הסיכוי הנמוך ביותר.

בכל מקרה, השווקים לא ממש מתמחרים העלאת ריבית נוספת, הסיכוי קיים, אולם הוא נמוך יותר מאשר השארת הריבית ברמה הנוכחית.

הערות שעלו ממסיבת העיתונאים של פאוול

הפד הודיע כי הוא ממשיך במדיניות מרסנת, יחד עם צמצום המאזן. פאוול אמר שהפד מודע לכך שיעבור זמן עד שצעדי הפד ישפיעו על השווקים בפועל. פאוול לא שינה את נוסח ההודעה והשאיר, כצפוי, פתח לאפשרויות העלאות נוספות. כל זה כתלות בנתונים כפי שאלה יגיעו. כאמור, הודעת הריבית הצפויה בספטמבר תהיה משמעותית יותר, לעומת ההודעה הזו, שלא באמת שינתה משהו ולא חרגה מהציפיות של השווקים.

בתשובה לשאלה, לגבי צעדי הידוק נוספים, הפד סירב להתחייב. אולם אמר ששוק העבודה נראה הדוק, למרות שהנתונים מעט ירדו. פאוול בהחלט ציין שנתוני האינפלציה יצאו טובים יותר ממה שהפד ציפה. מדובר בהסתכלות חיובית מבחינת השווקים. אם צריך לחלץ משהו מהדברים שפאוול אמר, הרי שהוא בהחלט צמצם את האפשרות להעלות ריבית.

כפי שציינו בכתבה מהבוקר, הודעת הריבית של ספטמבר תהיה ההודעה המשמעותית ביותר. פאוול לא שלל את האפשרות שבספטמבר תהיה העלאת ריבית, אבל אמר שיש סיכוי לא רע שבספטמבר לא תהיה העלאת ריבית. פאוול הדגיש, שהנתונים הנוכחיים, הגם שהם טובים, הם רק קובץ נתונים אחד, ולכן הם ירצו לחכות להודעה הבאה כדי לראות שהנתונים אכן מתיישרים עם הציפיות של הפד. האמירות של פאוול לגבי הנתונים, ולגבי הודעת ספטמבר, התקבלו באופן חיובי בשווקים.

פאוול התייחס בנוסף לנתוני אינפללציית הליבה, Core CPI, ולדבריו זה הנתון שעליו הם מסתכלים כדי לראות האם האינפלציה אכן יורדת. זאת להבדיל מנתוני האינפלציה הכללית, שסובלים מתנודתיות גבוהה יותר בשל מחירי המזון והאנרגיה.

בתגובה לשאלה האם הקצב עובר להיות שכל ישיבה שנייה יש סיכוי להעלאת ריבית, פאוול הגיב שאין כאן קצב שהם קובעים, אלא כל פגישה מחליטים בפני עצמה. הוא הדגיש שוב שרמת הריבית נכון להיום היא מרסנת. לדבריו "עברנו דרך ארוכה, האינפלציה הראתה שהיא חזקה ממה שציפינו יותר, אנחנו צריכים לעקוב אחרי הנתונים, אבל גם צריכים לגלות סבלנות לגבי העלאות ריבית נוספות." המשפט האחרון הזה הוא משפט חזק ועלול בהחלט להיות זה שסותם את הגולל על העלאות הריבית, שכן הוא אומר שאם עד כה במקרה של ספק, הפד נטה לכיוון העלאות ריבית, כעת במקרה של ספק, הפד יטה לכיוון של השארת הריבית במקומה.

בתגובה לשאלה מה יידרש כדי שהפד יעצור את העלאות הריבית, כמה קרוב הוא צריך להגיע ליעד של 2%, אמר פאוול שהפד יעצור העלאות ריבית הרבה לפני שהאינפלציה תרד ל-2% ואף יוריד את הריבית לפני שהאינפלציה תגיע ל-2%, הפד רוצה לראות כיוון, ולא לראות את המספר המדויק, כדי לא להגיע למצב שהוא נוקט באופן מרסן לאורך זמן רב מדי.

נזכיר דבר נוסף, הישיבה של ספטמבר אמורה להיות ישיבה שתשודר לייב, יהיה מעניין.

 

x