קרן נאמנות במוקד || Shiller Barclays CAPE® US Core Mid-Month Sector PTF || קרן מחקה עם טוויסט על מדד S&P500

הקרן מספיק וותיקה כדי לראות שהיא טובה יותר מעקיבה רגילה אחרי המדד. הגיוסים גם מרשימים מאוד

 

 
איור פאנדראיור פאנדר
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
20/08/2023

קשה למצוא מדד, גם לא ישראלי, ש"נדחף" פרסומית כמו מדד המניות האמריקאי S&P500. מציעים לנו אותו להשקעה ישירה, דרך קרנות נאמנות, ובמיוחד, במסלולי הכספים המיועדים לפרישה. תופעה מעניינת זו נובעת מהעלייה המדהימה של המדד הזה מאז תחילת השנה. למה הוא ולא הנסדק? אשר עלה יותר? כי הוא מייצג את ה"הכלכלה" האמריקאית הרבה יותר טוב עקב הפריסה של 500 המניות עם שווי השוק הגדול ביותר במעצמה ההיא.

לא ניכנס לעניין עצמו של פרסום נכס פיננסי ספציפי כל כך, כאשר המגמות הקצרות בו יכולות לעשות שמות בביטחון העצמי של המשקיעים, אלא לעניין של היצע המוצרים שיש לפנינו, בעולם קרנות הנאמנות הרגילות (לא סל) סביב אותו מדד. ובכן, ישנן הקרנות הפשוטות ביותר והן המחקות את המדד, ללא שינוי. כאלו עם השפעת הדולר, וכאלו עם נטרול אותה השפעה. לאחר מכן, יש לנו קרנות מנוהלות סביב המדד, דהיינו כאלו שלוקחות את יוניברס 500 המניות ומחליטות להשקיע במניה זו מה-500, ולא באחרות.

פגשנו כמה קרנות כאלו וישנה גם קרן העושה זאת בעזרת בינה מלאכותית... לבסוף, וזהו נושא הכתבה הזו, ישנן קרנות (מחקות ומנוהלות, מנוטרלות או לא) אשר מסתכלות על הסקטורים שבמדד ולאו דווקא במניות הבודדות. על מנת לבחור בקרן אחת, הייתי צריך לבחון את הדברים הבאים: האם יש לה היסטוריה מספיקה? האם יש לה הון מכובד מספיק, ומה מצב הגיוסים בה? ומה העלויות בה. אני חושב שהקרן שלפניכם מעניינת בהחלט אחרי שהיא עברה לא רע את כל המשוכות. הבה נתחיל.

פרטי הקרן



הקרן מגיעה אלינו מבית פסגות, והיא קרן מחקה אשר עוקבת אחרי מדד Shiller Barclays CAPE® US Mid-Month Sector Net TR Index המבוסס על הסקטורים במדד המניות S&P500. בגדול, ומבלי להיכנס לפרטים הרבים המתוארים בתשקיף הנמצא בלינק, מנסים שם להיות בסקטורים שלא עלו הרבה מדיי אבל עם פוטנציאל גדול לעשות זאת. כל זאת, עם רוטציה מסודרת והתחשבות באינפלציה, במומנטום, ועל פי משקל שווה.

מה השיגה הקרן בשנה האחרונה? 26.44% וזה ממש לא רע... גם כאשר משווים למדד הנקי. הקרן אינה וותיקה מדיי, עם זמן הקמה של תחילת 2020 (ממש תחילת הקורונה...) אבל זה נותן לנו 3 שנים של בדיקות, וזה בהחלט טוב. גודלה של 542.9 מיליוני שקלים שם אותה במקום ה-9 מבין 26 הקרנות בקטגוריה שלה וזה בהחלט מקום מכובד למדיי עבור קרן מיוחדת כל כך.

לעומת זאת, נציין שדמי הניהול שלה עומדים על 0.65%, הממקמים אותה במקום השני (מהיקרה לזולה) מבין ה-26. נכון שזה לא נחמד להיות יקרה יחסית, אבל, אבסולוטית, אין אלו דמי ניהול שיימנעו כניסה לקרן מסוג זה עקב הפוטנציאל של הרווחיות בה. אגב, יש המון קרנות מחקות הגובות 0.8%, עם פחות עבודה פנימית להשגת הביצועים. תנודתיות הקרן עומדת על 1.97% וזה היה צפוי כי לאחר הכול מדובר בשווקים הנעים הלוך ושוב (2020-2021-2022-2023) בצורה די אלימה.

ביצועי הקרן



קשה להתווכח עם הגרף השנתי של הקרן. מצד אחד הוא מאוד דומה לזה של מדד הבסיס (S&P500) אבל יש תחושה של חלקות יותר. בכל מקרה, תחושות אינן מספיקות, והנה השוואה של הקרן מול אותו נכס בסיס נקי, המיוצג על ידי קרן מחקה של תכלית. ההשוואה היא עבור טווחים שונים של שלוש שנים, שנתיים, ומתחילת השנה:





כמו שאתם רואים, הלוגיקה של האינדקס שאחריו עוקבים בקרן טובה יותר מאשר המדד הנקי, וזאת בכל הטווחים המוצגים. במיוחד מרשימה העובדה הזו כאשר מסתכלים על מה שקרה בזמני הירידות של 2022. ההשוואה הבאה מציגה את ביצועי הקרן מול נכס הבסיס אבל גם מול קרן מנוהלת סביב מדד S&P500 מטעם אלטשולר שחם. גם כאן, עבור השלוש שנים, ומתחילת השנה:




כאן, היתרון עצום מול הקרן המנוהלת בטווח הארוך אבל יש די התאמה בטווח הקצר יותר של מתחילת השנה. ייתכן מאוד שבאלטשולר הכניסו היגיון דומה למה שנעשה במדד של Shiller, או שהצליחו לדמות את עניין הסקטורים בעזרת מניות ספציפיות.

גיוסים ופדיונות



אם הייתי צריך להצביע על הגורם שהרשים אותי ביותר בקרן הייתי מצביע על הגיוסים האחרונים. קשה לראות התלהבות כזו, במשך כל כך הרבה חודשים (8) בקרן מחקה די נישתית. הגרף השמאלי מראה לכם את האמון שרכשה הקרן הזו מאז סוף 2022, ועד היום, והצד הימני מראה עד כמה זה השפיע על שווי נכסי הקרן. הרבה יותר מאשר השוני בשווי הנכסים עקב השינוי בשוק. אבל, מה קרה כאשר משווים מול התחרות? הנה גרף שנתיים של הקרנות הדומות לה:



כאמור, עד תחילת 2023 דממה אבל סיום 2022 מצא שתי קרנות שנכנסו לזווית העין של הציבור: הקרן של פסגות וזו המחקה של תכלית על המדד הנקי. מה קורה עכשיו? דווקא בנקייה יש יציאה, מול כניסה גדולה בקרן של פסגות. מעניין, ואף מרשים, שהמשקיע הישראלי מבחין, ועושה, בצורה מתוחכמת כל כך.
 
למי שמעוניין להגיע לדף הקרן באתר פאנדר, הנה הלינק:
https://www.funder.co.il/fund/5130737
וכדי לבחון את התחרות הישירה בה ניתן להגיע לדף הענף:
https://www.funder.co.il/fundlist/c/338

המון הצלחה לכולם!

 
x