ליגת FUNDER קרנות 70-30 : הראל ממשיכה לנצח בחודש מאי

היה זה חודש הפכפך אשר הניב הפרשים גדולים יחסית בין ביצועי הקרנות וגם שוני בגידול ההון המנוהל

 

 

 
Photo-motortion-Dreamstime.com / קרדיטים בכתבהPhoto-motortion-Dreamstime.com / קרדיטים בכתבה
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/06/2024

מימין למעלה: אסף אלדר, צילום: רמי זרנגר; שי ירון, צילום: סם יצחקוב; אבנר חדד, מנכ״ל אקסלנס, צילום: טומי הרפז; ליאור כגן, צילום: יח״צ. מימין למטה: אורי שור, מנכ״ל הראל קרנות נאמנות, צילום: פאנדר; אורי בן דב, צילום: אילן בשור; ליאור כשריאן, מגדל קרנות נאמנות, צילום: עמי ארליך; יוטב קוסטיקה, מנכ״ל משותף ומנהל השקעות ראשי במור קרנות נאמנות, צילום: יח״צ.

חודש מאי היה חודש מעניין במיוחד. זה לא קורה הרבה שהתחושה שלנו מתנגשת עם המציאות. בסה"כ, אני חושב שזה זה יהיה הוגן לומר שרוב הציבור חש את חודש מאי כחודש של תלאות עם בלבול כיווני. נכון שהוא היה שיפור משמעותי מול חודש אפריל, אבל תשואות חיוביות של כמעט אחוז? קשה להאמין. זו, בכל זאת, התוצאה שהושגה בקרן הטובה ביותר (הראל) כאשר הקרן הגרועה (אי-בי-אי) השילה 0.59%-.

התשובה לכך היא: החודש עצמו לא היה חודש טוב וסוחף לכולם. הוא היה טוב למי שידע לנצל הזדמנויות, החזיק בנכסים נכונים, ובקיצור: ניהול את התיק טוב יותר מתחרות. אותו דבר ניתן לומר על נושא הגדלים. המון חודשים אנו רואים אחידות בקיטון, או בבהרחבה, של הגדלים בקרנות. הפעם, ישנן קרנות שעלו וישנן כאלו שירדו.

נכון, אין אנו יודעים במדויק אם הגידול שהיה בחלק מהקרנות נבע מגיוס, או שהוא פונקציה של עליית שווי הנכסים בתיק. עדיין, זה מעניין לציין את השוני. בגדול, סדר הקרנות, על פי גדלים לא השתנה. זה המקום לציין שהקרן של קסם אקטיב עלתה הרבה אבל זה כתוצאה ממיזוג קרנות ולא מגיוסים למכביר.

לסיכום חודש מאי נאמר: זהו משב רוח רענן מול חודש אפריל שהוריד תשואות בכל הקרנות. זה חודש שבו ראינו הבדלים משמעותיים בין ביצועי קרנות, וגם שוני בין חיוב או שלילה בגידול של ההון המנוהל. והאמת היא, שעדיין לא ברור כל כך איך ייראה חודש יוני, כאשר גם בו ניתן למצוא המון תנודתיות תוך יומית ויומית, שיכולה להביא לשוני משמעותי בתוצאות.

תשואות הקרנותכאמור, זהו חודש עם הבדלים בין ביצועים, ולא אחידות של גל שמרים את כל הסירות. בראש החודש נציין את הקרן של הראל, עם עלייה של 0.81% כאשר אחריה יש לנו את אלטשולר-שחם ואת פסטרנק עם 0.62%. בצד השני של הספקטרום נציין את הקרן של קסם אקטיב, עם ירידה של 0.27% והקרן של אי-בי-אי עם ירידה יותר משמעותית של 0.59%-. הפרש של כמעט 1.4% בין הטובה והגרוע בחודש אחד! וזה הרבה...

פסטרנק עדיין מובילה ביותר טווחים מאחרים (מתחילת השנה עם 6.33%, שנה עם 12.48%, שלוש שנים עם 12.39%) כאש קסם אקטיב מובילה בשנתיים עם 10.85%. מעניין לציין את חוסר הקורלציה המוחלט בין הגודל והביצועים כאשר ילין לפידות עדיין עם מיליארד ו-444.90 מיליוני שקלים תחת ניהול וביצועים בינוניים, מול פסטרנק עם 385.00 בלבד (הקרן שגדלה הכי הרבה עם 2.75%).

הנה השוואות גראפיות המציגות את המספרים בצורה ויזואלית:נתוני הקרנות והחשיפות
כאמור, בדומה לתשואות, גם כאן יש לנו מצב של עלייה או ירידה בגדלים ולא אחידות בקרנות. העולה הכי הרבה היא הקרן של פסטרנק עם גידול של 2.75%, ואחריה הקרן של הראל עם 1.69%. איננו יודעים מה היה הגידול באמת בקרן של קסם בגלל מיזוג הקרנות. בצד היורד (לא הרבה...) נמצא את אי-בי-אי עם 1.41%- ואת ילין לפידות עם 1.47%-.

גם החודש ראינו ירידה די דרמטית בתנודתיות של הקרנות על פי סטיות התקן שלהן. הקרן של מגדל ירדה הכי הרבה עם שינוי של 18.60%- מול ירידה קטנה של 7.35%- בלבד בקרן של אי-בי-אי. אציין שהקרן של אי-בי-אי הייתה זו שגם ירדה החודש תשואתית הכי הרבה. האם זה קשור? ומה אומרות לנו החשיפות? ראשית, מדובר בעדכון עד ה-31-03 כך שזה לא משקף את המצב הנוכחי של התיקים אבל זה נותן את התחושה של נטיית המנהלים לגבי סוגי הנכסים העיקריים.

בגדול: כמעט כל הקרנות הורידו בחלק המנייתי, וקצת בחלק האג"חי. מה זה אומר? אני משער שזה מצביע על צעד הגנתי להגדלה מסוימת של החלק דמוי המזומן בתיקים. הגדילה לעשות הקרן של פסטרנק שירדה ב-3.16%- במנייתי, מול עלייה של 0.88% בקרן של קסם אקטיב. באג"ח אלטשולר-שחם ירדו ב-8.50%- כאשר הקרן של מיטב עלתה בחלק הזה ב-1.37%. כמו כן, חשוב לציין שהחשיפה לחו"ל (למט"ח) ממש לא אחידה. ברוב המקרים היה גידול קטן, כאשר בקרן של פסטרנק הורידו ב-23.66%- את ההכוונה הזו לחזרה הביתה.

כמו כל חודש נאמר מחדש:
הבה נרחיב במקצת על הכללים שעל פיהם אנו החלטנו על אוסף הקרנות הספציפי. ראשית, נציין שאנו עוסקים במעקב אחרי הקרנות האלו, קרנות ה-30-70, מאז נובמבר 2021, עם השינויים שצייננו מעלה, והנה ההיגיון לשואלים על כללי הבחירה:

1) דרגנו את החברות המנהלות על פי היקף הנכסים הגדול ביותר בקרנות מסורתיות.
2) בחרנו קרן אחת מכל חברה, בקטגוריה עד 30% מניות באג״ח כללי בארץ.
3) הקרן הייתה צריכה להיות עם וותק של לפחות שנה, כאשר רצוי יותר משנתיים.
4) ניהול התיק בקרן הוא "נטו" של 30-70, ולא כעוקב תיק בנקאי, או אחר.
5) אנו מנסים לעקוב אחרי קרנות עם מעל 100 מיליון שקלים בהון המנוהל.
  
x