קרן נאמנות במוקד || תשואה מובילה שנתית, עלות נמוכה, וגידור מט"חי: נקודות המצדיקות כניסה לתיק המעקב

אלטשולר שחם שווקים מפותחים עד 30% מט"ח || גם בחזית הגיוסים ניתן לראות סנונית של חזרת האמון של הלקוחות. סנונית, שביצועי הקרן בהחלט ירחיבו אם השווקים בחו"ל ימשיכו להיות חיוביים

 

 

 
קרן נאמנות במוקד, תמונות: Canvaקרן נאמנות במוקד, תמונות: Canva
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
16/06/2024

מעבר לדאגה האמיתית שיש לכל אזרח ישראלי לגבי העתיד ביטחוני, המיידי, וזה של הטווח הארוך, אני חושב שכל מי שקרוב לשוקי ההון שלנו, ושל חו"ל, חש גם תסכול וחוסר צדק. אי הוודאות סביב כל מה שקרה מאז ה-07-10, בדרום, בצפון, וגם ביהודה ושומרון, ומול כוחות שלא שמענו עליהם עד כה (החות"ים...), מלחיצה מטה את הביצועים של המניות שלנו. זאת, אחרי תקופה של דשדוש ארוך שנבע מהמאבק בנושא הרפורמה המשפטית.

בקיצור: אנחנו, כשוק, עדיין בביצועי חסר גדולים מול העולם, וזולים. זאת, כאשר ראיתי ממוצע מכפילים כללי סביב 12-14% מול כ-28% במדד ה-S&P500. שלא נדבר על התמחור של הבנקים, חברות הנדל"ן, וחברות האנרגיה המקומיות. התסכול הזה מביא הרבה משקיעים פרטיים, ואף מוסדיים, להעדיף השקעות בחו"ל, וזאת כאשר הסנופי הפך להיות ה"כוכב התורן". בכתבה זו אני מנסה להביא משהו קצת שונה בכיוון הזה:

בקטגוריה של "מניות גיאוגרפי מוגנת מט"ח", בחרתי בקרן שהצליחה לעשות הכי הרבה תשואה. ראשית, תשמחו לדעת שיש כאן קצת גיוון מנצח עם מדדי אירופה. שנית, יש כאן נטרול מט"ח, דבר שאני חושב שהוא תמיד מצוין למשקיעים שאינם יודעים או רוצים להתעסק בגידור. ושלישית, ההובלה בידיים של מנהל שסבל הרבה מאוד בשנים האחרונות: אלטשולר-שחם. לכן, כאשר יש בידיהם משהו מנצח, זה תמיד מהנה להזכירו.

פרטי הקרןכאמור, הקרן מגיעה מבית אלטשולר-שחם, והיא כבר ממש וותיקה, עם תאריך יום הולדת של 16-12-2013. יש לציין שלמרות כל השנים שעברו, וכל מה שקרה סביב אלטשולר-שחם, הקרן לא שינתה מדיניות השקעה, וזו נקודה חיובית מאוד לציון. הקרן מנהלת כ-779.2 מיליוני שקלים וזה הרבה הרבה מעל השנייה המכילה רק 87.1 מיליונים. נכון שהיא וותיקה, אבל ההפרש הזה פשוט מדהים בין הראשונה לשנייה בקטגוריה.

דמי הניהול של הקרן עומדים על 1.2%, הממקמים אותה במקום ה-7 מבין 9 הקרנות בקטגוריה (מהיקרה לזולה) כך שגם בחזית הזו היא בסדר גמור. סטיית התקן עומדת על 1.46%. אבסולוטית זה יכול היראות גבוה. אבל, יש לקחת בחשבון שמדובר בקרן העוסקת במניות חו"ל, וזה מכניס את העניין לפרופורציה. בכל מקרה, כאשר התשואה השנתית עומדת לה על 22.55% (ללא סיכון מט"ח גדול – עד 30%), התנודתיות יכולה להיות מתקבלת בהחלט.

לבסוף, נציין שהחשיפות מעניינות מאוד: ראשית, 94.12% מניות זה הגיוני. וגם נתוני האג"ח עם דירוג מושלם ומח"מ אפסי. אבל, 1.88% חשיפת מט"ח? לקרן יש יכולת חשיפה עד 30% והיא פשוט מגודרת לחלוטין. כאמור, החלטה מעניינת כאשר אנו מבינים שהדולר, בתקופה הזו של מלחמה אצלנו, יכול לעיתים להיות לטובת התיק... 

ביצועי הקרןבגרף השנתי אנו כבר רואים שזו קרן שהצליחה לתת תחושה טובה למאמינים בסוג נכסים כזה, ובניהול של אלטשולר-שחם בנושא. אבל זה לא מספיק. לפניכם שתי השוואות: מול נכסי בסיס ומול התחרות. הנה שלושה גרפים, מול הנסדק, ה-S&P500, והמדד האירופי STOXX600. על פי שלושה טווחים: שנתיים, שנה, ושלושה חודשים:

בשנתיים, הנסדק פשוט נסק לגבהים שאף מדד, וגם הקרן, לא יכלו להגיע אליהם. אבל, כאשר מסתכלים על השנה ועל שלושה חודשים אחורה, רואים כמה הקרן קרובה לביצועים של המדדים ואף מובילה בחלק מתקופה. הנה השוואה מול התחרות (הקרנות הטובות אחריה בקטגוריה). הקרנות מגיעות מבית קסם אקטיב, הראל, מגדל, ומוצגים עם שלושת הטווחים הקודמים:

גם כאן, בשנתיים, אלטשולר במקום השני אחרי מגדל אבל כאשר מסתכלים על השנה ועל שלושת החודשים האחרונים רואים את אלטשולר בהובלה ברורה. מה כל זה אומר? ללא הכרות אינטימית עם מה שנעשה בתוך הקרן, אני משער שהיו שינויים באופי ההשקעה שהחל בטווחים הקצרים של שנה ופחות. הבדל מספיק משמעותי שהצליח לקדם את הקרן ממקומות קצת יותר אחוריים להיות למובילה. אולי זה פשוט אופי הנכסים (78.48% בחוזים על מדדים, 20.65% בתעודות סל על סקטורים) אבל גם את זה צריך לנהל בצורה נכונה.

גיוסים ופדיונותאין זה המקום להרחיב על ההיסטוריה של בית ההשקעות הגדול אלטשולר-שחם. בואו נגיד שהם עברו תקופה לא נעימה בשנית האחרונות ושיש להם הרבה עבודה כדי להחזיר את הלקוחות שעזבו. בגיוסים, רוב החודשים הם פדיונות, אבל ראינו חודש אחד עם גיוס גדול ממש, כאשר הפדיונות קטנו מאוד. שווי נכסי הקרן נראה כמתייצב באזור של ה-700-800 מיליוני שקלים. האם העתיד וורוד? עדיין מוקדם לומר אבל ביצועי הקרן, ועלות הניהול, בהחלט נמצאים במקום הנכון. הנה הגיוסים של התחרות:כמו שניתן לראות, תשומת הלב, לטוב ולרע, בהחלט נמצאת סביב מה שקורה בקרן של אלטשולר-שחם.
 
למי שמעוניין להגיע לדף הקרן באתר פאנדר, הנה הלינק:
https://www.funder.co.il/fund/5118609
וכדי לבחון את התחרות הישירה בה ניתן להגיע לדף הענף:
https://www.funder.co.il/fundlist/c/125

המון הצלחה לכולם!

 
x