S&P500 התרעה: הריכוזיות הגיעה לדרגה חדשה ומסוכנת

מדד S&P500 ריכוזי, אז מה חדש? יש שוני בהתנהגות מניות המדד לעומת תקופות שלאחר תיקון טכני יורד

 

 

 
S&P500 / תמונה: Canva S&P500 / תמונה: Canva
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
16/06/2024

נתחיל בפיל שבחדר: המצב הטכני של מדד S&P500 לא השתנה מאז שסקרתי אותו בכתבה הגדולה התקופתית. המגמה עדיין עולה, בצורה מסודרת, יפה, ואפילו מרשימה. כמו כן, לחובבי גלי אליוט, אני מבטיח להראות בסקירה הבאה את ההתפתחות היפה במיוחד, מהזווית המיוחדת ההיא, ואיך היא תומכת בהגעה ליעדים שהזכרתי. אגב, אני יודע שמתודולוגית הגלים אינה המקובלת ביותר אבל אי אפשר שלא לציין דוגמאות מובהקות כל כך כאשר הן קורות במציאות. במיוחד כאשר מדובר במדדים כל כך חשובים כמו הסנופי.

אז מה חדש בכל זאת, בהקשר שוק המניות האמריקאי? כדי לפתח את הנושא אני חייב להציג בפניכם גרף המראה את העניין בצורה ברורה מאוד:


(הגרף בוצע בעזרת פלטפורמת TradingView)

בגרף, שני אלמנטים קשורים בצורה חזקה: תעודת הסל של מדד המניות עצמו, SPY (העקומה הכחולה) והגרף של אחוז המניות, מבין מניות המדד, אשר נמצאות מעל הממוצע הנע 20 (גרף הייקין אשי). כרגע, התעודה נמצאת בשיא כל הזמנים (כהשתקפות של מצב המדד כמובן). ואיפה נמצא האחוז? סביב ה-37% (!).

נכתבו כבר הרבה דברים על נושא רוחב השוק ואיך הוא צריך לתמוך במגמה של מדד גדול כמו הסנופי. כמו כן, אנו יודעים מזמן, מהמדיה, וגם הרבה ממה שנכתב באתר פאנדר עצמו, שתופעת ריכוז ההשפעה של כמות מניות קטנה על המדד הינה תופעה כבר ידועה ומתועדת. אז מה החידוש? העניין השונה הוא בין מה קורה עכשיו והאירועים הקודמים של תנועת האחוז, אחרי תיקון טכני יורד במדד.

לצורך ההבלטה, סימנתי שתי תחתיות קודמות (נובמבר 2023, אפריל 2024) שבה המדד תיקן וחידש את המגמה החיובית אחרי שהושגה התחתית הרלוונטית. והנה, אחרי התיקון הטכני של סוף מאי, כמות המניות שחזרו להיות מעל הממוצע הנע 20 שלהן לא השתנה. היא נשארה תקועה סביב 30-40 אחוז. לא רק זאת, אם הייתם אומרים לי שהאחוז של המניות אינו עולה כי הוא גבוה יחסית, נניח סביב 50-60, הייתי אומר שהיה תיקון יורד שלא עשה הרבה נזק, ולכן לא דורש שיפור משמעותי באחוז.

אבל, זה לא המקרה: אזור ה-30-40 מאוד קרוב לאזור שבו מגמות חיוביות גדולות מתחילות, ולא מסתיימות. חשבו לרגע: כ-60-70 אחוז מהמניות מוגדרות, על פי פרמטר רוחב שוק זה, במגמה יורדת של הטווח הקצר. זה המקום להזכיר את שלושת הממוצעים המקובלים: 20 לטווח הקצר, 50 לטווח הבינוני ו-200 לטווח הארוך. עובדת מניה מעל, או מתחת, לאחד מאלו יכול להיות הפרמטר הטכני היחיד שהאנליסטים הפונדמנטליים לוקחים בחשבון כדי לקבוע את המגמה של מניה, מדד, מטבע, סחורה, או כל נכס פיננסי נסחר.

וכך, 30-40 אחוז היא כמות קטנה מאוד של השתתפות במגמה העולה הכל כך מדהימה של המדד (ראו עקומה כחולה...). וזה אומר לנו שהריכוזיות שברה שיאים, ואינה משתנה בינתיים, כמו במקרים הקודמים. האם זה סימן רע? האם זה מבשר ירידות ושינוי מגמה? אף פעם לא נחליט על פי פרמטר אחד, או בגלל אינדיקאציה טכנית. אלא רק על פי המחיר עצמו. אבל, מה שאנו רואים כאן הינו שינוי שבהחלט מבקש מהמשקיעים הגדולים במדד האמריקאי להבין שמשהו שונה קורה, ושזה בהחלט מהווה אתראה ואזהרה.

אז מה עושים? כל עוד המגמה החיובית ממשיכה, פשוט מחזקים את נושא ניהול הסיכונים ובקרת הפוזיציות. ואף, במקרה הצורך, בונים הגנות כאשר המחיר שלהן כל כך בזול (ראו את ה-VIX). יכולתי להביא עוד כמה אלמנטים של אזהרה מנקודת המבט של רוחב השוק (סטייה שלילית בין המדד לקו ה-(Advance-Decline Line וכו... אבל אני חושב שכאשר המדד מצליח לעלות בצורה כה מרשימה, עם רק כ-30-40 אחוז מניות במגמה חיובית בטווח הקצר, זהו אור בוהק במנהרה. עדיין לא שומעים את הקטר המגיח מן החושך? מצוין, אבל יש לקחת את האופציה שמדובר ברכבת ולא לחשוב שמדובר רק Fata Morgana. ננצח יחד!
x