סקירת מומחי המסחר על-ידי FUNDER » ספיחי מדד המחירים לצרכן

וגם - התייחסות של נעם פימקו מפסגות להודעות של גזית גלוב ואלוני חץ מהבוקר

 

 
 

בעז קידר
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
18/10/2015

עדין בקשר עם מדד המחירים לצרכן, אביתר בן דוד, אנליסט מאקרו באקסלנס אומר הבוקר כי "מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר אמנם ירד בחדות יחסית, אך מצד שני לא הציג הפתעות מיוחדות. בסך הכל רוב הגורמים לירידות החדות הינם גורמים חד פעמיים. הגורם המאזן שהוסיף למדד כ-0.27% היה העלייה החדה במחירי הירקות והוא זמני בלבד וירד מחדש בהמשך. מי שנראה ש"נרגע" במעט החודש הוא סעיף הדיור, שרשם עלייה מתונה יחסית של 0.1%, בוודאי בהשוואה לשיעורי העלייה שהציג בארבעת החודשים האחרונים והסתכמו בעלייה מצטברת של 2.37%  . בבנק ישראל בוודאי לא מרוצים מציפיות אינפלציה נמוכות הנגזרות משוק ההון, בטח לא כאשר אנו עומדים בפני שנת דפלציה שנייה ברצף. בסך הכל, הצפי בשוק ההון הוא שבנק ישראל יתקשה להשיג את הרף התחתון של יעד האינפלציה ב- 4- 5 השנים הקרובות. מצד שני, בבנק מודעים לכך שהאינפלציה הנמוכה השנה נגזרת מהפחתות רבות שהינם חד פעמיות ומקריסת מחירי הנפט בעולם. גורם נוסף שעשוי להיכנס למערכת השיקולים של הבנק בהמשך הוא כמובן המשך הרעה במצב הביטחוני, לזה יש להוסיף את דחיית מועד העלאת הריבית בארה"ב, המשך התחזקות השקל, המשך הדרדרות בייצוא והגדלת איום החרם – כולם מגדילים בהחלט את ההסתברות להפחתת ריבית נוספת. להערכתנו, בבנק ישראל ימתינו בשלב זה להתפתחויות נוספות שהרי המדיניות גם ככה מאוד מרחיבה."
 
בן דוד מוסיף כי "מדד חודש אוקטובר צפוי לרדת ב- 0.2%. הירידה במע"מ והמשך הירידה במחירי החשמל צפויים להוות את המשקולות העיקריות שידחפו את המדד כלפי מטה. לגבי הגורם הראשון, להערכתנו, ההשפעה לא צפויה להיות דרמטית, שכן ירידת מע"מ בגובה 1% תשפיע בעיקר על מוצרים בפיקוח שמשקלם במדד קטן יחסית ושאר ההורדה "תגולגל" ברובה אל כיסם של היצרנים. תת-סעיף הדלקים שהעיב במיוחד על שני המדדים האחרונים לא צפוי להכביד על המדד בחודש אוקטובר ועל כן לא יהווה משקולת על סעיף התחבורה והתקשורת. מצד שני, צפוי סעיף זה להיות מושפע לשלילה מתת-סעיף הנסיעות לחו"ל שצפוי לרדת בחדות יחסית, זאת, עקב ירידת הביקושים לטיסות לאחר היציאה מתקופת החגים."
 
עוד מעריך בן דוד כי "האינפלציה ב- 12 החודשים הבאים תעמוד על 0.9%. סימנו "וי" על עוד מדד שלילי והפעם שלילי במיוחד, עם זאת, גם מדדים אוקטובר ונובמבר צפויים להיות שליליים. מעבר שלהם יעלה עוד יותר את תחזית האינפלציה השנתית. את השפעת האירועים הבטחוניים על האינפלציה קשה להעריך בשלב זה, במידה ויתפתחו לאירוע "ארוך טווח" הם צפויים להעיב על הכלכלה המקומית ובייחוד על ההשקעות ועל הצריכה הפרטית ומכאן שגם על המחירים. מנגד, יהיה מאוד קשה להפחית מיסים במצב זה והם אף עשויים לעלות, כך שלא נראה פה יותר הפחתות חד פעמיות בהחלטות ממשלה. בנוסף, ההאצה בבנייה עשויה להיבלם, מה שיתמוך במחירי שוק הנדל"ן."

בהמשך להודעות של אלוני חץ ושל גזית גלוב מהבוקר, עדכון קצר של נעם פינקו, אנליסט בכיר במחלקת מחקר Sell Side בפסגות, 

לגבי אלוני חץ:
החברה פרסמה הבוקר כי חברת CARR  PROPERTIES  (בה היא מחזיקה בשיעור של 45% אשר הינה חברת נדל"ן למשרדים מובילה באזור וושינגטון ) הודיעה כי בהתאם לדוח שמאות חלה עליה של 77 מ' דולר בשווי נכסיה ולכן תרשום אלוני חץ רווח לפני מס של 120-130 מש"ח בגין עליית ערך זו בדוחות לרבעון השלישי.
 
החברה לא מפרטת בגין מה בוצעו השיערוכים אך להערכתנו מדובר בשילוב של מספר גורמים הכולל ירידה קלה בשיעור ההיוון לאור המשך הריבית האפסית והביקוש הרב של משקיעים לנכסים איכותיים בוושינגטון, עליה בשיעור התפוסה וייתכן שגם שעורכים בגין נכסים בהקמה, ובעיקר פרוייקט הוושינגטון פוסט.
מאז שאלוני חץ נכנסה להשקעה זו לפני כשנתיים היא רושמת באופן עקבי עלייה בשווי הנכסים, בגובה התזרים ובהיקף הפעילות של CARR, מה שמעיד על כך שמדובר בהשקעה מוצלחת מאוד עבור החברה.
 
לגבי גזית גלוב:
החברה הודיעה הבוקר כי הגיע לאחזקה של 5% בחברת BR MALLS  שהינה החברה המובילה בתחום המרכזים המסחריים בברזיל. היקף ההשקעה נאמד בכ-60-70- מ' דולר.
גזית מזמן סימנה את ברזיל כיעד ההתרחבות הבא שלה (יש לה נכסים במדינה בשווי כ-1.2 מיליארד ₪)  .המשבר הכלכלי במדינה כנראה יוצר לדעת החברה הזדמנות להרחיב את הפעילות.
מניית BR  נפלה בחדות בשנה האחרונה (כל השוק בברזיל נפל) וגזית כנראה מזהה הזדמנות לרכוש את הנכסים המובילים במדינה במחירים נמוכים יותר.
מהכירותנו עם גזית גלוב היא לא תעצור באחזקה של 5%.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

x