"המודיעין אינו יכול לחזות את העתיד אך יכול לסייע למקבלי ההחלטות לחשוב עליו"

טור של מאיר עמיקם

 

 
 

מאיר עמיקם
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
04/11/2015

היכולת האנושית לזהות את העתיד מוגבלת למדי. טעויות בניבוי הן בלתי נמנעות. משקיעים, ולא רק הם, לא נותנים את המשקל הנכון לעובדה שמקריות היא מרכיב חשוב באירועים. לא הכול צפוי ולא תמיד הרשות נתונה. לעיתים המקריות היא המרכיב קובע כיוון שאיננה ניתנת לניבוי. בכל התחומים מסתתר "ברבור שחור"*

 
איך להיערך לתרחישים הצפויים לנו בשוק ההון עד סוף השנה? 

אסור להיות פאסיביים. כשלי הערכה של חברות השקעה רבות בארץ ובעולם, מחזקים את דעתנו. אתם מקבלי החלטות באשר לעתידכם. אנחנו מנסים לעזור לכם לקבל את ההחלטות הנכונות בעזרת המומחים הטובים ביותר, להערכתנו, תוך התייחסות ליעדים ריאליים ולשאיפותיכם. זהו ניהול סיכונים חיוני. 

סוף השנה בפתח. פעמים רבות מסתיימת שנה בעליית שערים שנמשכת גם בתחילת ינואר ("אפקט ינואר"). אין לכך בסיס אמפירי ו/או רציונלי. להערכתנו, מאז ירידות השערים החדות ומכתבי ההרגעה שלחנו אליכם בחודשיים האחרונים, השוק התאושש ויתאושש. אומנם, אובמה, כמו הברון מינכהאוזן, מפליג למרחבי הדמיון ומוביל את ארה"ב לגרעון אדיר, ומנציח כאוס עולמי, אבל באזורנו קולטת הביצה הסורית בהתלהבות את מבקשי רעתנו. זה תהליך שימשך זמן. כל עוד יהיו הסהרוריים המשיחיים שלנו, ובכללם כמה שרים, תחת שליטה, הסכסוך לא יהפוך למלחמת דת עם האסלם, וסביר שהתרחיש אותו אנו צופים יתקיים. 

במקביל, אנו עוקבים אחר סטיות התקן הגלומות, ואחר מדד ה .VIX כמו כן, מאחלים לאבו מאזן אריכות ימים שכן, אם יקרה לו דבר, ההשפעה על השווקים תהייה חדה. שינוי באחד הפרמטרים הללו יאיץ בנו לנקוט בגישה אחרת. אל לכם להתייחס לנבואות של יודעי ח"נ בדבר הורדת ריבית. אלו הן ספקולציות גרידא. השיקולים לצעד כזה נידונים בכובד ראש והם מחוץ לטווח של האנליסטים. ודבר אחרון, התעלמו מאווירת הנכאים והלחץ ההיסטרי שמייצרת התקשורת הישראלית בהתלהבות רבה ובחוסר אחריות משווע ואחר כל אירוע. זו לא אינתיפאדה, לא ג'יהד עולמי, לא ISIS, ולא סכנה קיומית. 


*נאסים טאלב, סוחר ניירות ערך, פיתח תאוריה בשם זה, שבבסיסה ההנחה שרבים מהאירועים ההיסטוריים המשמעותיים היו מקריים ולכן, לא ניתנים לצפייה.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x