מחירי הדיור של האוצר אינם נכונים

השינוי בפריפריה לא מורגש

 

 
ארז כהן לשעבר יו״ר לשכת שמאי המקרקעיןארז כהן לשעבר יו״ר לשכת שמאי המקרקעין
 

עידו אסייג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
11/11/2015

בתגובה לנתוני משרד הבינוי על ירידת מחירים של 6 אחוזים ברבעון השלישי לעומת הקודם.

ארז כהן, לשעבר יו״ר לשכת שמאי המקרקעין:
״זהו בלוף סטטיסטי. הירידה הינה וירטואלית לחלוטין ונובעת מהעובדה הפשוטה שברבעון השלישי המשקיעים פשוט ברחו משוק הנדל״ן בגלל הכפלת מס הרכישה. אחוז העסקאות בתל אביב, לדוגמא, ירד כתוצאה מכך מ-17 אחוזים ל-11 אחוזים בלבד מכלל העסקות. עובדה זו, לכשעצמה, משכה את ממוצע המחירים של הדירות כלפי מטה, זאת משום שמטבע הדברים מחירי הדירות בתל אביב יקרים בהרבה מאשר ביתר חלקי הארץ. עצתי לפקידי האוצר ומשרד הבינוי: במקום לעסוק בסטטיסטיקה, שיעסקו בקידום כמה שיותר התחלות בנייה, כולל באיזור הביקוש, שם בסופו של דבר מרבית הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור רוצים לגור. שוק הנדלן, לצערי, מעוות, ויש יותר מידי בנייה מאסיבית בפריפריה, מה שמושך לשם יותר משקיעים מאשר ישראלים צעירים שבאמת מעוניינים לגור שם. אם המחירים אכן החלו לרדת? אני מאוד מסופק...״

קרן חיות מנכ"ל ובעלים של חברת "חיות נדל"ן לקידום הדיור", 
״זוהי הזדמנות פז לקדם את הפריפריה בכלל ומטרופולין באר שבע, שהינה העיר הגדולה בפריפריה, בפרט. הישראלים הצביעו ברגליים. הם הבינו סוף סוף שב״מדינת תל אביב״ אין שום סיכוי להגיע לדירה ולכן אחוז העסקות בפריפריה עלה ברבעון האחרון משמעותית. אולם אני ממליצה לממשלה ולגורמים הרלוונטיים לא לנוח על זרי הדפנה, אלא לדאוג לספק לאותם רוכשים גם מקומות תעסוקה הולמים, גם חינוך, גם תרבות וגם חיי קהילה טובים ואיכות חיים. לצערי ההיסטוריה הוכיחה שדיור זול לבדו איננו פתרון ורק אותם יישובים בפריפריה שסיפקו חבילה שלמה של דיור, תעסוקה ואיכות חיים הצליחו. הייתי שמחה לראות שבעקבות ההחלטה לקדם 20 אלף יחידות דיור בבאר שבע במסגרת הסכמי הגג, יתבצעו גם השקעות משלימות בפארקים לתעסוקה, בהמשך שיפור מערכות התחבורה והתשתיות ובקידום הבאת אוכלוסיות חזקות מהמרכז לפריפריה״.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x