התגובות בשוק להודעת דראגי >> דראגי פעל כצפוי אבל לשוק זה לא הספיק

התגובה בשווקים אמש מראה שכל נסיון לצפות את תנועת המטבעות נידונה לכישלון

 

 
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
04/12/2015

בנק אגוד אומר בסקירתו השבועית כי "שוק המניות בארץ הושפע אתמול מהירידות באירופה, אך המדדים בארץ רשמו ירידות מתונות יותר. היום השוק בהמתנה לנתוני דו"ח התעסוקה בארה"ב אשר צפויים להשפיע על ההכרעה הסופית בדבר העלאת הריבית בארה"ב לראשונה מאז דצמבר 2008. ילן רמזה על כך שהיא תומכת בשינוי המדיניות והעלאת הריביות וציינה בין היתר כי הריבית האפסית גורמת למשקיעים לקחת סיכונים ממושכים. דו"ח תעסוקה חיובי עשוי לתמוך בהעלאת ריבית לה השוק ממתין מזה זמן רב ולהיפך נתונים מאכזבים  עשויים לדחות שוב את מועד ההעלאה.

בנוגע לשוק המט"ח אומרים באגוד כי "השבוע הדולר והאירו נסחרו במגמת יציבות מול השקל זאת על רקע מספר נתוני מאקרו מעורבים בארה"ב ובאירופה. לאחר הודעת הריבית של דראגי, האירו התחזק מול הדולר מ-1.058 ל-1.8 דולר לאירו בשל הפחתת ריבתי בשיעור נמוך מהצפי. נקודות תמיכה הינה  1.05 דולר לאירו, נקודת התנגדות עומדת על 1.096 דולר לאירו. "

תגובתו של אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות:
 
"מריו דראגי אמנם פעל בדיוק בהתאם להערכות המוקדמות שלנו אבל לשווקים זה לא הספיק. ההבטחות של דראגי בשבועות האחרונים להציג בדצמבר כלים מוניטאריים חדשים יצרו ציפיה בקרב המשקיעים להגדלה של תוכנית הרכישות. מכיוון שדראגי נמנע כרגע מלספק לשווקים את רצונם השווקים הגיבו בירידות חדות גם במניות וגם באג"ח ובהתחזקות האירו.
לאור הצפי להעלאת ריבית בארה"ב והרחבה כמותית באירופה ישנה קונספציה כי הדולר חייב להתחזק מול האירו במהלך השנה הקרובה. עם זאת השוק מראה לנו שוב שכל ניסיון לחזות את שערי המטח נידונים מראש לכישלון וכי מה שחשוב באמת זה השינויים בציפיות השווקים.
 
חשוב לזכור שהירידות החדות שנרשמות בעקבות ההחלטה, כמו גם התחזקות האירו הן בסך הכל תיקון לעליות בשווקים בשבועות האחרונים על רקע הציפיות לתוכנית גרנדיוזית יותר מצדו של דראגי. לא מדובר על מגמה".

תגוב, אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי מיטב דש:
 
באופן כללי, נוכח הנסיבות הכלכליות, ההחלטה של הנגיד האירופאי הייתה די סבירה. הנתונים הכלכליים באירופה לא היו חלשים מאוד לאחרונה. אפילו לא מורגשת בהם חולשה בעקבות הטלטלה שפקדה את השווקים בקיץ בגלל האירועים בסין ובשווקים המתפתחים האחרים. אולם, הפעם דראגי, שכבר הרגיל את המשקיעים להפתעות טובות, נפל קורבן לציפיות שהוא פיתח בעצמו. השווקים בהחלט לקחו את הציפיות רחוק מדי בשוק המטבעות, באג"ח ובמניות. 

בסיכומו של דבר, לא בטוח שהיה כדאי לבנק המרכזי האירופאי לדחוף את הציפיות כל כך גבוה כדי שבסופו של דבר להודיע על הצעדים מאוד מינוריים. הטלטלה הפיננסית שנוצרה כתוצאה מזה יכולה לפגוע בפעילות הכלכלית יותר מאשר התועלת שיספקו התמריצים עליהם הודיע הבנק המרכזי. יש לציין, שהחלטת ה-ECB  מסייעת לבנק המרכזי האמריקאי להעלות את הריבית לאחר שהמטבע האמריקאי נחלש מול האירו.


מנכ"ל מט"ח 24 דוד מסיקה:

אמש היכה הבנק המרכזי של אירופה בראשות מריו דראגי בשווקים וזה לאחר שהכריז ריבית שלילית שתעמוד כעת על  -0.3%.

שוק המט"ח יכנס בהמשך לאתמול להמשכיות הריגרסיה מהדולר וזליגה אגרסיבית של המשקיעים למסחר פרו-יורו.
הורדת הריבית של הבנק המרכזי באירופה שתלווה בהארכת התכנית הכמותית לרכישות אג"ח נותנת את הסמן למגמה החוצה מפעילות הסוחרים בדולר וזה לאור הצפי להעלאת הריבית בארצות הברית כבר במהלך החודש הקרוב.

הנתונים הכלכליים המעורבים כעת הן באירופה והן בארצות הברית היוו ביממות האחרונות כמאזן שיווי משקל בין היורו-דולר. הכרזת הפעולות של הבנק המרכזי אירופה אמש נתנה דחיפה משמעותית בכף המאזניים בנתונים הכלכליים להתפרצות היורו לעת עתה ולטווח הבינוני הנראה לעין.

בזירה המקומית שערו הרציף של הדולר גם צולל מטה וכבר נעמד על 3.84 ש"ח ובראייה לשווקי המט"ח הירידה מתחת ל3.80 ש"ח אכן אפשרית. מאידך יש לזכור כי ככול שהקרבה להכרזת הריבית ע"י הפד תחל אזי כן יהיה ניתן לראות את התיקונים הטכניים מעלה בדולר לאור צלילתו. היורו נותן את אותותיו באופן טבעי גם בשוק הלוקאלי והקפיצה מעלה ביממות הקרובות עדיין תמשיך באופן אגרסיבי. שערו הרציף של היורו המריא ועבר את חסם ה-4.20 ש"ח ואל מול הדולר רשם לעת עתה שער רציף  של קרבה ל-1.10.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

x