נייר חדרה || מחיר היעד משקף אפסייד של 14%

לאומי פרטנרס מותירה המלצה על קנייה לנייר חדרה לאור התייעלות החברה ושינוי מחירים || איזה קרנות מחזיקות במניית נייר חדרה לרשימת האחזקות המלאה

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
רוני סלוצקי צילום אורן דאירוני סלוצקי צילום אורן דאי

12/01/2021 רוני סלוצקי, לאומי

נתוני אחזקות במנית נייר חדרה

על פי נתוני אתר FUNDER,
129  קרנות נאמנות מחזיקות במניית נייר חדרה בהיקף של 39.15 מיליון שקל

הקרנות המחזיקות באחזקה משמעותית במניה - לרשימת האחזקות המלאה


שם קרן

אחוז מהקרן

בשקלים

כמות ניירות

א.ש SmartBeta מחקה מולטי פקטור ת"א 125 A.B

2.82%

8892593.5

78905

מגדל דיבידנד ישראל חייבת

2.17%

601705.3

5339

סיגמא ת"א 125 מודל ESG

2.1%

394675.4

3502

אנליסט מניות ישראל

1.87%

1637531

14530

מגדל מניות ישראל Buy Side

1.72%

1557739.4

13822

מגדל גמישה

1.64%

424766.3

3769

אנליסט השקעות

1.49%

2846689.3

25259

אנליסט גמישה

1.34%

2146258.8

19044

פסגות Long Run

1.21%

171867.5

1525

מיטב מניות ESG

1.14%

459816

4080


להלן שינוי אחזקות קרנות הנאמנות במניית נייר חדרה על-פי נתוני FUNDER-MVF

שוק גלילי הנייר "מרים ראש"- בשנתיים האחרונות חווה שוק גלילי הנייר לקרטון משבר חמור כתוצאה ממלחמת הסחר בין סין וארה"ב אשר הביא לירידה של כ- 70 מיליארד דולר במעבר בין שתי המדינות, ובעקבות כך, לירידה חדה בביקוש לגלילי הנייר.

ירידת מחיר בעוצמה דומה לזו, לא נראתה בשוק גלילי הנייר לקרטון מאז המשבר הפיננסי לפני כעשור. בספטמבר השנה חל שינוי מגמה, ומחירי גלילי הנייר עלו בכ- 50$ לטון. המחיר המשיך לטפס גם בנובמבר, דצמבר בכ- 20$ נוספים, והתחזיות הן לעלייה נוספת גם בתחילת שנת 2021. עליית המחירים נתמכת בעלייה בביקושים עם מבצעי סוף שנה במכירות האונליין ועם הסבת הצריכה משירותים למוצרים בעקבות משבר הקורונה.

בנוסף, גם מחירי התאית החלו לעלות בחודש דצמבר, מה שיביא לעלייה נוספת במחירי גלילי הנייר לקרטון. עליות המחירים יבואו להערכתנו לידי ביטוי בתוצאות הרבעון הראשון של שנת 2021. 

אמניר- למרות שחיקה במחירי הפסולת בעולם אמניר הצליחה להעלות את שיעור הרווח התפעולי בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2020 לעומת תקופה מקבילה אשתקד וזאת ע"י הפחתת עלויות התפעול.

התייעלות- במהלך השנה האחרונה החברה התייעלה תפעולית והעלתה את התפוקות במכונה 8 (שלראשונה חצתה את ייצור ה- 220 אלף טון). בנוסף, החברה האיצה את מיזוג גרפיטי עם חברת גליל און, וע"י כך צמצמה בעלויות. בשנה הבאה (ובדחייה של שנה בשל משבר הקורונה) תחל החברה בהסבת המכונה לניירות כתיבה למכונה שתייצר גלילי נייר לקרטון (תוספת של כ- 140 אלף טון). ההשקעה מוערכת בכ- 200 מליון ₪. החברה תוכל לייצר הן נייר לבן למגזר ניירות כתיבה והן נייר חום למגזר גלילי הנייר לקרטון וזאת על פי צורך ומקסום תועלת. במסגרת הערכת השווי, הנחנו שתחום ניירות הכתיבה יפסיק להפסיד כסף. מעבר לכך, בשלב זה, לא הנחנו רווחיות משמעותית במעבר לייצור גלילי הנייר. 

שורה תחתונה: לאור ניצנים של שינוי מגמה במחירי גלילי הנייר לקרטון ובמחירי התאית, ביחד עם צעדי התייעלות של החברה ותוכניות להמשך התייעלות (הסבת המכונה) אנו מותירים המלצתנו על  קנייה. 

כללי

נייר חדרה הינה חברת מוצרי אריזה, נייר ומחזור. החברה עוסקת במישרין ובאמצעות חברות הבת בשלושה מגזרי פעילות מרכזיים
• מכירת שירותי איסוף, עיבוד ומחזור של פסולת קרטון ונייר.
• ייצור ומכירת גלילי נייר ממוחזרים לקרטון (הנייר החום).
• ייצור ומכירה של אריזות קרטון גלי ונייר. 
 
בנוסף, עוסקת הקבוצה בייצור ושיווק ניירות כתיבה והדפסה (הנייר הלבן) ובשיווק צרכי משרד לעסקים.

להלן תחומי הפעילות של החברה:

שירותי איסוף ומיחזור
– תחום פעילות זה כולל את מערך איסוף פסולת הקרטון והנייר המבוצע על ידי אמניר וקבלני משנה שלה ועיבודה לצורך מיחזור ושימוש כחומר גלם לייצור גלילי נייר לקרטון. פסולת הקרטון נאספת ממקורות שונים בכל רחבי המדינה על ידי אמניר ומעובדת במפעליה בחדרה ובמודיעין. פסולת הקרטון מהווה כאמור חומר גלם עיקרי בתהליכי הייצור של גלילי הנייר לקרטון. אמניר אוספת גם פסולת נייר לבן ונייר עיתון ואוספת ומעבדת פסולת פלסטיק. 

גלילי נייר לקרטון – פעילות הקבוצה בתחום פעילות זה כוללת ייצור ומכירה של גלילי נייר לקרטון המיוצרים  מ-100% פסולת קרטון ועיתון הנאספים בעיקר על ידי אמניר. גלילי נייר לקרטון הינם שם כולל לכל סוגי הנייר שמהם מייצרים "לוחות קרטון גלי"  (דופן חיצונית, גל נייר ודופן פנימית). גלילי הנייר לקרטון הממוחזרים, משמשים כחומר גלם לתעשיית אריזות הקרטון הגלי (להלן: "המקרגלים"). הקבוצה מייצרת נייר מסוג "פלוטינג" (הנייר המשולב בלוחות הקרטון הגלי, כגל), נייר מסוג "טסט ליינר" המהווה את הדפנות של לוח הקרטון וסוגי נייר ממוחזרים המהווים תחליף לגלילי נייר לקרטון "בתוליים" מבוססי תאית. 

מוצרי אריזה וקרטון – פעילות הקבוצה בתחום פעילות זה, המתבצעת על ידי כרמל, כוללת ייצור ומכירה של אריזות קרטון גלי, המיועדות בעיקר ללקוחות מתחומי התעשייה, המזון, המשקאות והחקלאות, ושל אריזות מדף מנייר "דופלקס" למוצרי צריכה בתחומי התעשייה, החקלאות, המזון, המשקאות, הפרמצבטיקה, הקוסמטיקה ומעמדי התצוגה (POS).מרבית אריזות הקרטון המיוצרות בכרמל עשויות מגלילי נייר לקרטון ממוחזרים המיוצרים על ידי מפעל הנייר. 

ניירות כתיבה והדפסה – פעילות הקבוצה בתחום פעילות זה כוללת ייצור ושיווק של ניירות כתיבה והדפסה וכן, שיווק של ניירות מיובאים, כגון נייר מצופה וניירות מיוחדים אחרים שאינם מיוצרים על ידה, כהשלמה לסל מוצריה. 

שיווק צרכי משרד – פעילות הקבוצה בתחום זה מתבצעת על ידי גרפיטי, המשווקת מוצרי צרכי משרד ונייר, בעיקר לשוק המוסדי והעסקי, הכולל, בין היתר, מוסדות ממשלה, בנקים, קופות חולים ועסקים גדולים אחרים. כמו כן, החברה מפיצה באופן בלעדי לסיטונאים וקמעונאים מוצרים של מותגים בינלאומיים מובילים כגון: -Uni ,Caran D'ance ,Tesa Max ,Schneider ,Artline ,Ball

שוק ניירות האריזה

תעשיית מוצרי אריזה וקרטון מייצרת מוצרים עבור לקוחות מתחומי התעשייה, החקלאות, תעשיות המזון והמשקאות, הקוסמטיקה, הפרמצטיקה והתעשייה. לרמת הפעילות במשק ולהיקפי הייצוא השפעה מהותית על הביקוש למוצאי אריזה וקרטון. שוק ניירות האריזה ומוצרי הקרטון שונה משוק הנייר ה"לבן", נייר כתיבה והדפסה, והוא בעל מאפיינים הבאים:

• ביקוש קשיח למדי המונע ע"י הגידול באוכלוסייה, ה- GDP ורמת החיים

• היקפי הייצור והמכירה גדלים לאורך שנים באופן עקבי

• חסמי כניסה לא מבוטלים בדמות השקעה הונית גדולה.

להלן גרפים המתארים את שוק האריזות הגלובלי ואת שיעור השימוש בנייר ממוחזר בארה"ב.ניתן לראות את הצמיחה המתמדת, בביקוש קשיח למדי לאורך השנים ויכולת התאוששות ממשברים כלכליים. בנוסף, ניתן לראות כי שיעור השימוש בניירות ממוחזרים הולך וגובר עם השנים.

הביקוש למוצרי אריזה וקרטון צומח בהתאם לתוצר הגולמי. קיים מתאם גבוה של 76% בארה"ב בין הגידול ב- GDP ובין מכירות אריזות הקרטון הגלי כפי שניתן לראות בגרף לעיל, וזאת בנוסף למגמת מחירים עולה של ניירות אריזה בעולם ובשוק האמריקאי כפי שניתן לראות מהגרפים המוצגים לעיל:
 
בשנת 2018 ניכרה בישראל ובעולם עליה משמעותית במחיר חומר הגלם ממנו מיוצרות אריזות הקרטון (גלילי נייר לקרטון) , הן חומר הגלם הממוחזר והן הבתולי. בסוף שנת 2018 החלה ירידה במחירי גלילי נייר לקרטון (פירוט בהמשך).

שוק גלילי נייר לקרטון

שוק גלילי הנייר לקרטון מאופיין בביקוש צומח ויציב לאורך שנים ובחסמי כניסה גבוהים, בשל השקעה הונית משמעותית שנדרשת לשם הקמת מפעל לייצור גלילי נייר לקרטון. הביקוש לגלילי נייר לקרטון המהווים חומר גלם מרכזי בייצור מוצרי אריזה מקרטון גלי, גדל בעולם באופן עקבי לאורך השנים. הגידול מונע בעיקר בשל גידול טבעי באוכלוסייה ושיפור ברמת החיים.

בשנים האחרונות צמיחת המסחר המכוון האיצה גם היא את הצמיחה (תוספת של כ- 1% בשנה). תהליך ייצור אריזות קרטון גלי דורש בדר"כ שני סוגים של גלילי נייר כחומר גלם. גליל נייר "בתולי" עשוי תאית וגלילי נייר ממוחזר. לאורך השנים ניכרת מגמת שוק בולטת של מעבר לשימוש נייר קרטון בתולי על חשבון הממוחזר. לנוכח התחליפיות בין שני סוגי גלילי הנייר ומרכזיות התאית בתהליך ייצור הנייר הבתולי, קיים מתאם גבוה וארוך שנים בין מחירי התאית למחירי המכירה של הנייר בתולי הממוחזר. 

כפועל יוצא של הגידול בביקוש בשנים האחרונות וחסמי הכניסה הגבוהים, נמצאים אמצעי הייצור בעולם ברמת שיעור ניצול גבוהה. לדוגמא לאורך שנת 2018 עמדו אמצעי הייצור בשוק האמריקאי על רמה של 97%. בשנתיים האחרונות חווה שוק גלילי הנייר לקרטון משבר חמור כתוצאה ממלחמת הסחר בין סין וארה"ב אשר הביא לירידה של כ- 70 מיליארד דולר במעבר בין שתי המדינות, ובעקבות כך, לירידה חדה בביקוש לגלילי הנייר.

ירידת מחיר בעוצמה דומה לזו, לא נראתה בשוק גלילי הנייר לקרטון מאז המשבר הפיננסי לפני כעשור. בספטמבר השנה חל שינוי מגמה, ומחירי גלילי הנייר עלו בכ- 50$ לטון. המחיר המשיך לטפס גם בנובמבר, דצמבר בכ- 20$ נוספים, והתחזיות הן לעלייה נוספת גם בתחילת שנת 2021.

להלן כושר הייצור של התאית בעולם, ושיעור התעסוקה של אמצעי הייצור בארה"ב:


 
להלן ביקוש עולמי לגלילי קרטון בשנים האחרונות :
חומר הגלם העיקרי לייצור נייר הינו התאית. 

מבין סוגי התאית הקיימות, שניים הם המרכזיים בייצור נייר. סיב קצר וסיב ארוך. 

בשנת 2017 החלו מחירי התאית בעולם לעלות בצורה ניכרת, מגמה שנמשכה, אם כי בצורה מתונה יותר, גם בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2018. ברבעון האחרון של 2018 החלה ירידה במחירים. בספטמבר 2020 החלה עליה קלה במחירים.
מעבר לנייר ממוחזר

בשנים האחרונות ניכרת מגמה של מעבר לקוחות בישראל ובעולם לשימוש בגלילי נייר לקרטון ממוחזרים, על חשבון שימוש בגלילי נייר מסיבים בתוליים מבוססי תאית (המיובאים לישראל) וזאת, בין היתר, לאור העלות הגבוהה יותר של הסיבים הבתוליים בהשוואה לסיבים הממוחזרים. המעבר לגלילי נייר לקרטון, ממוחזרים, התאפשר, בין היתר, נוכח התפתחויות טכנולוגיות בתחום, המאפשרות לייצר מסיבים ממוחזרים נייר בעל תכונות חוזק ואיכויות נוספות הדומות לאלו של נייר מבוסס תאית בתולית. כמו כן, בשנים האחרונות גדלה המודעות לנושאי הגנת הסביבה, דבר המסייע בגידול שיעור החדירה של ניירות העשויים מסיבים ממוחזרים.

להלן גרף שיעור המחזור בעולם:
כפי שניתן לראות מהגרף לעיל, קיימת מגמת עלייה עקבית בשיעור השימוש בגלילי נייר ממוחזר לקרטון, על חשבון ניירות בתוליים. עוד יצוין, כי שיעור השימוש הנהוג במדינות אירופה, גבוה יותר וחצה את רף 70% בממוצע. 

נספח הערכת שווי

הערכת השווי של נייר חדרה בוצעה בשיטת היוון תזרים המזומנים. 

לשם ביצוע ההערכה ביצענו תחזית תפעולית לכל אחד ממגזרי הפעילות העיקריים של החברה. את תוחלת התזרים התפעולי הנובע מכל פעילויות אלה היוונו במחיר הון של 8.0% המשקף להערכתנו את הסיכון הגלום בפעילות החברה. בנוסף, הנחנו  שיעור צמיחה לאין סוף של  2.5%. מהשווי התפעולי של פעילויות אלה ניכינו את ההתחייבויות הפיננסיות נטו של הקבוצה.

להלן פירוט ההנחות שנקבעו לצורך הערכת השווי:

הכנסות-
הנחנו עליה הדרגתית בהכנסות בשנים הבאות עם הנחה שמחירי התאית יחזרו לעלות (בהנחה כי מדובר בשוק מחזורי) .

רווחיות תפעולית- החברה נמצאת בתהליכי התייעלות. שיעור הרווח התפעולי שנלקח בשנה המייצגת, לוקח מחד את צעדי ההתייעלות בחשבון ומאידך עליה מסוימת במחיר התאית. (חשוב לציין כי בעוד עליית מחירי התאית מעלה את שיעור הרווח של מגזר גלילי נייר לקרטון, היא מורידה את הרווח של מוצרי אריזה לקרטון).

הנחנו הפסקת ההפסדים בניירות כתיבה והדפסה עם הסבת המכונה לייצור גלילי נייר לקרטון (שתארך להערכתנו כשנתיים – שלוש)

הנחנו השקעה של כ- 200 מליון ₪ בהסבת מכונה 4 ובהתאם לתוכנית השקעות של החברה. 


להלן תחזית רווח והפסד של החברה לשנים הקרובות (אלפי ₪):