שער הדולר לאן? || מבט על הדולר-שקל והיורו-דולר || התחלה של שינוי או תיקון מזערי זמני ?

מבלי שרמת שער הדולר בארץ תחזור לסביבה של 3.5 לא תהיה סיבה לאף סוחר להיות בצד החיובי של המטבע האמריקאי אצלנו לטווח הארוך. האסטרטגי. וזה הטווח שבנק ישראל צריך לכוון אליו אם הוא רוצה שהדולר-שקל לא יהיה גורם מזיק לתעשייה המייצאת שלנו.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
שוק המטחשוק המטח

משה שלום
25/01/2021

עולם המט"ח, ובמיוחד הדולר, כמרקחה. יש האומרים שהגיע הזמן שנראה משהו שונה במגמה הכללית שלו. מעין הפסקה מתודית "לנשום קצת לרווחה", כדי לשקול מחדש עמדות אסטרטגיות. הדבר ניכר היטב בדולר אצלנו, מול השקל שלנו. בזירה המקומית היינו עדים לנפילה החדה ביותר של הדולר זמן רב. נפילה אשר הביאה את בנק ישראל להצהיר, בתחילת השנה, על התחייבות להגיע עד 30 מיליארדי דולר קניות מטבע אמריקאי בשוק, כדי לתמוך בייצוא הישראלי. וזה יביא את הסה"כ ל-50 מיליארדים, כאשר לוקחים בחשבון את ה-20 מיליארדים שהושקעו למטרה זו ב-2020.

האם יש הגיון בניסיון לשנות מגמות עולמיות, דרך השוק החופשי? על זה נכתב רבות וזה לא המקום להרחיב על כך. אבל, אם וכאשר פקידי הבנק יבואו להתנגד לסוחרים, יהיה עליהם להבין דבר אחד: מדובר בהרבה מאוד כסף, ובהרבה מאוד מינוף, וזאת עם הרבה מאוד אורך נשימה. לכן, קצת תחכום טכני לא היה מזיק. כזה האומר: לנסות לנצל כמה שיותר תנועות אנטי מגמתיות כדי להביא את הדולר לרמות המסכנות את העמדה הגרעינית של אותם מחזיקי דולר-שקל. או במילים אחרות: לדחוף בעלייה ולהתערב פחות בירידה. בינתיים, ממה שנראה בשוק, עושים את ההיפך: מנסים לבלום בירידה ומוכרים בעלייה.

מבחינה היסטורית, ומבלי לגלוש לחלק הטכני של הסקירה, אציין כבר עתה שמבלי שרמת הדולר בארץ תחזור לסביבה של 3.5 לא תהיה סיבה לאף סוחר להיות בצד החיובי של המטבע האמריקאי אצלנו לטווח הארוך. האסטרטגי. וזה הטווח שבנק ישראל צריך לכוון אליו אם הוא רוצה שהדולר-שקל לא יהיה גורם מזיק לתעשייה המייצאת שלנו.

בעולם, לא היו התפתחויות דרמטיות במיוחד בזירת המט"ח. ניתן לציין את מה שאנו רואים שם כעוד תיקון יורד מינורי של המטבעות מול הדולר, במסגרת התנועה השלילית של המטבע האמריקאי מאז נובמבר 2020. תזכרו דבר חשוב: הדולר אינו רק מטבע של מדינה, המייצג כלכלה ועוצמה של מעצמה. הוא גם מדד של פחד ו"נכס מפלט" פיננסי. זה, אגב, כנראה תפקידו העיקרי בימים אלו. לכן, כל עוד הסנטימנט הכללי בעולם הפיננסי הגלובלי חיובי, ונוטה לקומפלקס של ה-RiskOn, הכיוון האסטרטגי של הדולר יהיה מטה. וזה מה שקורה עכשיו, כפי שציינתי בסקירה של שוקי המניות.

ועכשיו, הבה נראה איך כל זה נראה בגרפים של המטבעות...EURUSD

מן הפריצה סביב 1.20 ראינו מהלך די מדהים של התחזקות המטבע האירופי מול חברו האמריקאי. כל זה, כאמור, במסגרת של המגמה הארוכה של חולשת הדולר בעולם. אבל, כמו תמיד, היה צורך בתיקון טכני יורד מינורי וזה מה שראינו, כאשר היורו ביקר שוב את סביבת 2.21 מלמעלה. זה הספיק כדי שייווצר מצב של מכירות יתר באינדיקאציה, ועל ידי כך לתת גושפנקא מחודשת ליורו להתחיל לחזור מעלה.

בגלל שהמטבע האירופי לא ממש הגיע עד ה-50% תיקון של העלייה מ-1.16, אני משער שמה שראינו מן השיא סביב 1.24 היה גל A יורד, גל B חוזר במקצת, ועוד לפנינו גל C יורד שוב, עד סביבת אותה רמה של 1.20 החשובה והעגולה כל כך. עבור החיוביים, אינני יכול לומר משהו שלילי משמעותי. רק שבירה ממשית של 1.16 יכולה להכניס ויברציות שליליות אמיתיות במוחם של המשקיעים החשובים בזירה הזו. ועבור השליליים אומר כך: 1.16 נראית כל כך חזקה שרק שבירתה מהווה אתגר אמיתי. תנסו.USDILS

אוקי, אז אמרתי 3.10. אז מה? זה לא אומר שאני נביא או משהו מיוחד כזה... מי שיודע למתוח קווי מגמה כחולים כמוני (וכולם יכולים לעשות זאת) היו מגיעים לאותה מסקנה ממש. השוק היה צריך לבצע את הצפוי ממנו, ובמקרה הזה, הוא עשה זאת באדיבות גדולה. בכל אופן, ממה שקרה אנו למדים שוב על המנגנון שחוזר על עצמו כל פעם: סיום מהלך יורד איטי וזולג ניכר בעוצמה היתרה של סיומו, ותגובה מהירה נגדית. זה מה שקרה גם כאן.

שימו לב לקו המגמה הדק, אשר תמך בכל המהלך היורד עד הרגע שהחליט לשחרר סחורה במכה אחת של ייאוש, ואז, ב-3.10, ראינו את התגובה המהירה מעלה המשויכת כולה למעשי הבנק המרכזי. אם זה היה באמת הוא, איך זה שזה קרה בצורה כל כך קלאסית מבחינה טכנית? אתם רוצים להגיד לי שגם בבנק ישראל יודעים למתוח קווי מגמה? ולקנות בעוצמה דולרים כאשר מגיעים לנקודת תמיכה והתנגדות חשובות? האמת היא שיש שם סוחרים טובים מאוד אבל המסגרת מחייבת לציין את הגורמים הפונדמנטליים בלבד המניעים אותם, כאשר בחיים עצמם, הם בהחלט מודעים לגבולות הגזרה של השוק הטכני שלפניהם.

זה המזל שלנו. אחרת, איך היינו יודעים שיש סיכוי טוב ש-3.10 תהיה הרמה שבה התהליך הזה ייעצר באיבו? ולעתיד? לחיוביים אומר כך: יש לכם גיבוי של 30 מיליארדי דולר חדשים אבל אינכם יכולים לדעת איפה הם ייכנסו. לכן, ברמה המיידית אין כמו ציון הפשוט ביותר: תחילה 3.35 ואח"כ 3.5. אתם חייבים לפרוץ את שני אלו אם אתם רוצים להחזיר לעצמכם קמצוץ של אחיזה בשוק הזה. ולשליליים? אני מקווה שידעתם לשחרר סביב 3.1-315. אם לא, חבל. אבל, עכשיו, עליכם לעשות הכול כדי שהדולר לא יעלה מעל 3.35. זאת כשלב ראשון של הוכחת יכולת מחודשת.