אחד מדיווחי המשרות המאכזבים בכל הזמנים או אולי יש סיבה אחרת ?

ארה"ב - מה הסיבה לתוצאה הנמוכה ? "זה יכול להיות אחד מדיווחי המשרות המאכזבים בכל הזמנים" אמר אחד הכלכלנים בארה"ב אולם לא הכל פסימי ויעיד על כך מדד הS&P500 שהמשיך לעלות לשיא חדש.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
אימיג` dreamstimeאימיג` dreamstime

שנהב גולדברג
08/05/2021

מכיוון שכלכלת ארה"ב הראתה סימני התאוששות, ציפיות הקונצנזוס למספרי המשרות באפריל היו גבוהות. אולם במקום 1 מיליון משרות שצפו האנליסטים, רק 266,000 משרות חדשות פורסמו. החמצה גדולה אולי גדולה מידי. נכון לעכשיו, שיעור האבטלה הוא 6.1% במקום 6.0% הצפוי.

"זה יכול להיות אחד מדיווחי המשרות המאכזבים בכל הזמנים" אמר אחד הכלכלנים בארה"ב אולם לא הכל פסימי ויעיד על כך מדד הS&P500  שהמשיך לעלות לשיא חדש.

כלכלנים מסבירים:

מה הסיבה לתוצאה הנמוכה ?


הביקוש לעבודה קיים, אולם כנראה שאין היצע של עובדים. או שאולי התשובה מעט מורכבת יותר. עולם העבודה האמריקני משתנה בגלל המגיפה. יש יותר מדי תנודתיות בנתונים. צריך להודות על האמת -הביקוש וההיצע של העבודה כבר אינם יציבים. לפני המגייפה ההיצע והביקוש הצטלבו בצורה טבעית, עכשיו בגלל המגייפה השוק קשה יותר לפענוח.

בדרך כלל הכלכלה, בזמן מגיפה, נוטה להיות טובה יותר בענף הייצור, כלומר בתעשייה ולא בשירותים. כך שעבדי שירותים, כגון במסעדות, במסחר או בענף הנסיעות יתכן ועברו לתעשיית הייצור, שם הם יותר מוגנים. ועכשיו, לאחר שהשירותים נפתחים מחדש, מי שעבר לעבוד במפעל לא חוזר, הוא לא חוזר להיות מלצר.

המגיפה יוצרת התנפצות של עולם העבודה, שינוי רדיקלי, שקשה לרפא, אפילו בהרגלי עבודה. בוא ניקח את הבייבי בום, אלה שנולדו בשנות החמישים והשישים, שהם כיום בסביבות 60 . הם אנשים שעבדו 40 שנה ויותר, והמגיפה עודדה אותם לעזוב את עבודתם, לפרוש, או לחצי משרה או לעבוד מהבית. תירוץ פסיכולוגי, או כתוצאה של המגיפה להתחיל לעשות דברים אחרים.

השינויים של עולם העבודה עמוקים יותר מכפי שהיא שנראה ממבט ראשון ואפילו הסטטיסטיקה של עולם העבודה מתחילה להראות זאת. גם נתוני התעסוקה בארה"ב באפריל מראים משהו אחר. 

הפדרל ריזרב צודק, לפחות בינתיים. במובן שנכון לשמור על המדיניות המרחיבה למרות בעיות אינפלציה, מכיוון שעליות מחירים מסוימות הן זמניות ואינן מפעילות שרשרת של עליות בשוק העבודה. אין לחץ על השכר. הדבר מוכח על ידי העובדה שאחרי פרסום הנתונים בארה"ב על התעסוקה בארה"ב, אג"ח ארה"ב ל 10 שנים ירד. אם כי עלה זמן מה לאחר מכן.

לינק לגרף ביהו פיינס
ניתוח טכני >>> מבט על ה-MACD - כלי מופלא לבחינת המומנטום בתנועת המחיר