הדולר לאן ? הדולר נמס

הדולר העולמי נמס בפני ההצהרות המרגיעות מצד ראש הפדרל רזרב. גם במפגש Jackson Hole (שבו כל הבנקאים המרכזיים מתכנסים שנתית להביע דעות ולהעלות רעיונות), וגם בעדויות לפני הקונגרס, ג"ים פאוול מדגיש שוב ושוב את האופי הזמני של האינפלציה המרימה ראש. המילים המרגיעות בדבר אינפלציה חולפת מחזירות את הדולר לשלילה.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com

משה שלום
06/09/2021

הדולר העולמי נמס בפני ההצהרות המרגיעות מצד ראש הפדרל רזרב. גם במפגש Jackson Hole (שבו כל הבנקאים המרכזיים מתכנסים שנתית להביע דעות ולהעלות רעיונות), וגם בעדויות לפני הקונגרס, ג"ים פאוול מדגיש שוב ושוב את האופי הזמני של האינפלציה המרימה ראש.

זאת, למרות שיש יותר ויותר קולות בתוך הפד שרוצים להאט את צעדי ההרחבה (Tapering). אבל, בינתיים, הקונצנזוס הוא שעוד לא הגיעה העת לכך. וכך, הסה"כ חזר להיות מה שאנו מכירים מאז סיום משבר הסאב-פריים: ריביות אפסיות, הרחבות כמותיות, מדיניות מוניטארית תומכת מדיניות פיסקאלית של גירעונות עצומים.

וזה עוד לפני שהתקבלו החבילות הגדולות באמת בקונגרס: עד 5 טריליון דולר של הוצאות על חידוש תשתיות, תכניות רווחה, ויתור על חוב של סטודנטים, ועוד...תוסיפו לכך את המבנה הברור של תבנית תחתית כפולה במטבעות הנוגדות דולר (יורו, יין, סטרלינג) ותקבלו חולשה חדשה במטבע האמריקאי.

כרגיל, החולשה הזו נראית הרבה יותר חזק אצלנו מאשר בעולם. אבל, עיקר הדברים הוא שהדולר יורד, ועקב הקורלציה הטבעית שלו ביחס לשוק ההון, זה מביא עוד סיבה לשוקי המניות לעלות.

ועכשיו, הבה נראה איך כל זה נראה בגרפים של המטבעות...EURUSD

אחרי שבירה מאוד רגעית של אזור התמיכה סביב 1.178-1.174 והגעה לבחון את הרמה העגולה של 1.170 המטבע האירופי הצליח לעשות ה-U-Turn המהיר והמצופה. כל האנליסטים, כולל עבדכם הנאמן, לא חשבו שיש סיכוי שנראה באמת את היורו יורד באופן מגמתי אסרטיבי ואסטרטגי. לפחות לא במיידי. הסיבות כתובות לעיל, בהקדמה.

אבל מעבר לכך, המחלה של הדולר (הדפסתו הבלתי מרוסנת) אומצה בחדווה גם על ידי הבנק המרכזי האירופי, מזמנו של מריו ("סופר") דראגי ועד היום. השיא האחרון של אותה מדיניות חדשה יחסית (בניגוד למה שהגרמנים רצו) הופיע כאשר הקורונה אלצה את הבנק המרכזי האירופי לייצר חוב משותף במסגרת של חבילת סיוע כלל-אירופית.

מכל האמור ברור: אם החולשה של מטבע נובעת משחיקתו, היורו לא יכול לצאת מורווח מכך כי הוא עושה זאת באותה מידה של השחתה. טכנית, 1.17 היא הרמה האולטימטיבי לקביעת קו בחול. אני מצפה שנראה מכאן שיאים ושפלים עולים דווקא, במידה ולא יתחיל התיקון הגדול במניות אשר יגרום לבריחה לדולר כנכס מפלט.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: עמידה איתנה מעל 1.17. בכל מחיר!
לשליליים: שבירה של 1.1650. בכל מחיר!USDILS

טכנית, זו מלאכת מחשבת של ממש: שבירה של אזור 3.26-3.24, חזרה מעלה לבדיקה של אותה שבירה, ואחרי ה"בדיקה", חזרה מטה מהירה כאשר היעד הוא, כנראה, 3.10. לא מייד אלא בהשלכה מגמתית של שבועות קדימה.

יש לומר מיד: הדולר-שקל הוא בבועה כפולה של מצבים: כלכלה טובה יותר, יחסית להרבה מדינות OECD, אבל, בעיקר, לחץ עצום מסוחרים בעלי עמדה שלילית על הדולר מול השקל. כמו שהסברתי כבר בעבר, אלו מצליחים להעמיק תנועות שליליות של הדולר בעולם, אצלנו, ולמנוע התקדמות מהירה שלו, כאשר בעולם הוא עולה. הירידה מאזור ה-3.3 ל-3.20, בסוף חודש יולי היא דוגמה מובהקת ליכולת הזו שלהם.

ועכשיו, אנחנו בתקופה של דולר יורד בעולם...

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: לעצור את ההתדרדרות מטה ולחזור לתחום שבין 3.24-26.
לשליליים: לדחוף, לדחוף... הגעתם עד סביבות 3.20 אז 3.10 לא כל כך רחוק.