האם המטבע סולנה בסכנה ?

למרות היותה רשת חדשנית ומתקדמת, הרשת אינה מצליחה להתמודד עם מתקפות חוזרות ונשנות וביצעה במהלך שבעת החודשים האחרונים 12 נפילות רשת יזומות על מנת לתקן תקלות ברשת

 

 

 
אסף אלמליח, צילום: ישי פימונטלאסף אלמליח, צילום: ישי פימונטל
 

אסף אלמליח, ProxiBit
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
20/06/2022

סולנה, המטבע התשיעי בגודלו בשוק המטבעות, נחשב לאחת מרשתות הבלוקציין המתקדמות ביותר. הרשת שמה עצמה בחזית השוק בזכות שתי יכולות מובהקות: מהירות עיבוד עסקאות יוצאת מן הכלל – כ 65,000 העברות בשנייה ועלות עסקה נמוכות במיוחד- פחות מסנט אחד לעסקה. 

למרות היותה רשת חדשנית ומתקדמת, הרשת אינה מצליחה להתמודד עם מתקפות חוזרות ונשנות וביצעה במהלך שבעת החודשים האחרונים 12 נפילות רשת יזומות על מנת לתקן תקלות ברשת.

Solend, פלטפורמת הלוואות שנמצאת על הרשת של סולנה, עומדת בפני סכנה קריסה שעלולה להשפיע דרמטית על מחיר המטבע SOL. כל זאת בגלל משקיע אחד שהפקיד 5.7 מיליון מטבעות SOL בשווי של יותר מ 170 מיליון דולרים לפרוטוקול. אותו משקיע עלום, מחזיק ב 95% מהכספים המופקדים בבריכת הנזילות של המטבע SOL בפלטפורמה זו.

כנגד אותה נעילה של מטבעות SOL הלווה המשקיע 108 מיליון דולרים במטבעות יציבים (USDC).

וכאן מונחת הסכנה: תנאי הרשת מכתיבים שאם מחיר המטבע SOL (שהוא הערבות על ההלוואה שלקח אותו משקיע עלום) יגיע ל 22.30$ הפלטפורמה תנזיל באופן אוטומטי כ 20% מההחזקות. ההנזלה קורת בבורסות המבוזרות של סולנה ואם זו תקרה היא תייצר לחץ מכירה עצום על המטבע שעלול לגרום לקריסה של הרשת כולה.

נכון לכתיבת שורות אלו המטבע SOL נסחר במחיר של 34$  - אחרי ירידה של 86% אחוז משיא של 260$ שתועד בנובמבר האחרון.

הגנה על הפרוטוקול במחיר של פגיעה בביזור

משתמשי הפרוטוקול Solend הצביעו במסגרת הארגון המבוזר (DAO) על הצעה שמאפשרת להשתלט על אותו חשבון עלום שמסכן את הפרוטוקול ולמכור את המטבעות דרך ספקי OTC (מעבר לדלפק) על מנת לא לגרום להצפת נזילות בבורסות המבוזרות ויצירת לחץ מכירה על המטבע שבסופו עתיד לגרום לקריסת הרשת כולה.

הצעה זו עברה אתמול ברוב של 97.5% מהקולות. היום בבוקר התהפכה ההצעה לאחר שהארגון הצביע נגד ההשתלטות לאחר ההתאוששות במחיר המטבע.

כך או כך, השתלטות על כספי לקוחות עומדת בסתירה מוחלטת לביזור, אחד מעקרונות היסוד של עולם המטבעות הדיגיטליים ומדגישה כמה רחוק התחום מהשאיפה לאי ריכזויות מוחלטת. הפרה של עקרון הביזור נתפסת כסטירת לחי לקהילת הפרויקט והקריפטו כולה. 

אם ביטקוין נחשב למטבע המבוזר ביותר, סולנה רחוק משם ונראה כי הניסיון לאזן בין ארגון מבוזר לבין גוף ריכוזי עדיין בחיתוליו.

דיסקליימר

החברה בעלת אישור המשך עיסוק מספר 57505 למתן שירות בנכס פיננסי מכוח בקשה לרישיון למתן שירות בנכס פיננסי לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. החברה אינה בעלת רישיון כהגדרתו בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995. אין באמור באתר משום ייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס ואין בו משום תחליף לשירותים כאמור המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור באתר משום המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במטבעות וירטואליים ו/או במוצרים או מכשירים פיננסיים כלשהם ואין בדברים משום הזמנה ו/או הצעה לביצוע פעולות במוצרים הנזכרים. אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה כלשהי. השקעה במטבעות וירטואליים הינה מסוכנת ועשויה לגרום להפסד של מלוא ההשקעה. תחום המטבעות הוירטואליים  כרוך בחוסר וודאות רגולטורי, מיסויי ויישומי על ידי גופים שונים עמם נדרשים יחסי גומלין לצורך ביצוע פעולות.