פאנל שוק ההון - יש סיבות לאופטימיות?

פאנל שוק ההון שאותו הנחה אודי אלוני מייסד ומנכ"ל משותף ב-FUNEDR, שנערך בכנס איגוד החברות הציבוריות מביא מעט אופטימיות לנוכח הטלטלה בשווקים

 

 

 
בתמונה מימין: אורי קרן, מור; גת מגידו, Finessa; רנן כהן אורגד, לידר; אמיר ארגמן, כלל, קרדיט: FUNDERבתמונה מימין: אורי קרן, מור; גת מגידו, Finessa; רנן כהן אורגד, לידר; אמיר ארגמן, כלל, קרדיט: FUNDER
 

עידו אסיאג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
28/06/2022

פאנל בנושא המשבר בשוק ההון מגאות לשפל ובחזרה, בהנחיית מייסד ומנכ"ל FUNDER אודי אלוני. בפאנל השתתפו גת מגידו - שותפה-מייסדת ומנכ"לית של בית ההשקעות 'finessa', רנן כהן אורגד - מנכ"ל 'לידר הנפקות', אמיר ארגמן – אסטרטג השקעות ראשי 'כלל ביטוח פיננסים', אורי קרן – שותף ומנהל השקעות ראשי 'מור גמל' שמנהלת קרוב ל 40 מיליארד שקלים!

אודי: פרופ' סטרבצינסקי אמר שיש בשווקים אמון בנגידים, האם כך אתם חשים?

גת: "הנגידים אמורים לייצר 'מציאות אחראית'. הנגידים כל הזמן שינו את המסר שלהם. בהתחלה דיברו על אינפלציה טרנזיטורית. ברגע שהמסר הפך להיות ניצי יותר, השווקים דיברו אחרת. צריך להבין איך האינפלציה בנויה. יש בארץ אינפלציה של ביקושים, כי אנחנו לא כל כך סובלים מהאנרגיה.

אודי: אנחנו בריבית של 0.75% ובארה"ב ריבית של 1.5%. אתם סומכים על הנגיד שיבלום את האינפלציה בארץ?

גת: יש תחושת עושר שנוצרה בהובלת ההייטק אבל היא מתקררת כעת וזה יקטין בעצמו ביקושים בישראל.

אמיר: אינפלציה זו החלטה פוליטית. האם הבנק המרכזי יכול לכבות את מדורת האינפלציה? כן! השאלה אם הוא רוצה לעשות זאת. הבנקים המרכזיים קצת נבהלו. בחודשים הבאים נראה את האינפלציה דועכת.

בתמונה מימין: אורי קרן, מור; גת מגידו, Finessa; רנן כהן אורגד, לידר; אמיר ארגמן, כלל, קרדיט: FUNDER 

אודי: אתם בונים על אינפלציה כשאתם קונים אגרות חוב 

אורי: האירוע שאנחנו חווים ורואים הוא עולם שנבנה על פני שנתיים. אבל צריך להסתכל בהקשר הרחב של משברים שראינו בעבר, כשכל פעם חווינו התערבות גדולה יותר. אנחנו לא בתרחיש של שנים רבות של אינפלציה גבוהה שיוצאת משליטה. יהיה קשה לאינפלציה לשמר קצבים כאלה ברמות מחיר של נפט סביב 110$. העימות באוקראינה לא יימשך בכזו עצימות. העלאות הריבית בארה"ב נותנות את התוצאות שלהם. לכן לדעתנו אנחנו קרובים לשיא האינפלציה.

לאור זאת, אנחנו קונים אגרות חוב, והיום עולם אגרות החוב מעניין יותר לנו כמשקיעים.

אני בטוח שעוד יהיו סיבות לבהלה אצל המשקיעים, אבל יש סיבות לאופטימיות.

רנן, ההנפקות בבורסה בשנה שעברה שברו את השיאים עם כמעט 100 הנפקות, והנה השנה אנחנו על כ-11 הנפקות.

רנן: "שנה שעברה היתה שנת שיא בבורסה. האם שוק ה-IPO (הנפקות חדשות של חברות חדשות). יהיו הנפקות חדשות, יש ברשות עשרות תשקיפים. כנראה שהרצון לקחת סיכונים גדולים יורד. השוויים יחסית למה שקיים בשוק יורדים, הנפקות חדשות יורדות בחדות יותר מבחינת שוויים. זה אומר שנראה פחות הנפקות של חברות הייטק.

האם נראה הנפקות של חברות קטנות?

אודי: האם נראה הנפקות של חברות קטנות, בשווי של 100-200 מיליון שקלים?

כל עוד שוק ההון הישראל כל כך מרוכז, מוטה בעיקר על ידי שחקנים גדולים, אין מקום לשחקנים קטנים, ולכן יש מעט שחקנים. במצב כזה היכולת להשקיע בחברות קטנות מוגבלת. לכן חברות של 100-200 מיליון שקל שווי, שוק ההון לא ממש אטרקטיבי לחברות כאלה. כשיש שחקנים שמנהלים מליארדים, שתהיה לו שורה בחשבון עם אחזקות בהיקף של 5 מיליון שקל, זה לא מעניין אותו להשקיע בכזה.

מה עם סין?

אודי: מדובר במעין חור שחור, הרגולציה נכנסת בחברות האלה, ומעבירה רפורמות שבעולם המערבי לוקח שנים להעביר. איך אתה רואה את זה?

אמיר: סין עברה תהליך מרתק, מרצפת הייצור של העולם, לבעלת יכולות טכנולוגיות, וכעת היא מאיימת על ההגמוניה האמריקאית.

כשאנחנו מנסים לזהות מה היה הכח המניע בשווקים מאז 2008, אחד זה הריביות הנמוכות, ויצירת האשראי בעולם. סין היתה אחראית על קרוב לחצי מיצירת האשראי בעולם בעשור האחרון. שנת 2021 היתה טראומטית, כי סין לקחה על עצמה לפתור בעיות שהטרידו אותה במהלך הצמיחה המואצת. לאור זאת לא מעט רגולציה שבאו לקצוץ את הכנפיים של לא מעט תאגידים.

אודי: איך זה משפיע על ההשקעות שלכם?

אמיר: קיבלנו החלטה להוריד מאוד את החשיפה שלנו, שלא היתה גדולה יותר מדי. היום אנחנו על תקן כבדהו וחשדהו ואנחנו מתחילים לפתח יותר אופטימיות, הם שינו מעט את הכיוון, וחוזרים לתמוך בכלכלה. אנחנו בעת האחרונה להגדיל חשיפה לסין.

ריבוי דעות זה תמיד חיובי

אודי: אחד הדברים שיכולים לסייע לגיוון הוא חברות חדשות, גת איך את במשחק הזה של חברת ניהול השקעות חדשה?


גת: "אנחנו כגוף קטן וממוקד מתמקדים ב buttom up זה היתרון שלנו, וכן יש קושי בסחירות בבורסה בישראל אבל לגופים קטנים הרבה יותר קל להגיב למצבי שוק משתנים.
גם לצד ההאטה הצפויה, הכלכלה והשוק בישראל במצב טוב באופן יחסי. אנחנו צריכים כמנהלי השקעות לבחון את השוק הישראלי והכלכלה באופן יחסי. והתנאים המבניים כאן טובים".