הפד העלה את הריבית לרמה הגבוהה ביותר מזה 22 שנה, האם זה סיבוב הניצחון?

בעוד פאוול הצביע על סימנים מעודדים לכך שהעלאות הריבית עושות את העבודה בבלימת לחץ המחירים אך יש דרך ארוכה לעבור כדי להחזיר את האינפלציה ליעד של 2%

 

 

 
Image from PixabayImage from Pixabay
 

עמית י.
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
27/07/2023

מה קרה הרגע?

הפדרל ריזרב העלה את הריבית אתמול שוב לאחר הפסקה חד פעמית בפגישה האחרונה: הפעם ברבע אחוז . וזה מוביל את הריבית על קרנות פדרליות ל 5.25%-5.5%, זה שיא שלא ראינו כבר יותר מעשרים שנה ולמעשה, הביא למצב בו עלויות ההלוואות נמצאות ברמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2001

זה עניין דיי משמעותי, אבל החדשות עצמן היו צפויות כמו זריחת השמש. ההערכות של וול סטריט בגרסה של מה שמכונה "חוזים עתידיים" חזו את המהלך הזה בוודאות של יותר מ-99%.

גם הפגישה שלאחר ההודעה לא חידשה יותר מידי, חברי ההצבעה של הבנק המרכזי היו תמימי דעים בהחלטה, ללא מתנגדים. ולמרות שהשאירו חלון קטן לעליות נוספות בעתיד, וגם שדרגו את ההשקפה שלהם על הצמיחה הכלכלית מצמיחה צנועה לצמיחה מתונה, עדיין שמענו שההצהרה הקולקטיבית שלהם לא הייתה משהו שלא ראינו קודם לכן. וגם מסיבת העיתונאים עברה בשקט.

מה כל זה אומר?

כידוע, הפד מלהטט בפעולת איזון מורכבת: המטרה העיקרית שלו היא לשמור על האינפלציה בלי להתעסק יותר מדי בתחום התעסוקה ובמזומנים שיש לאנשים. כך שהעובדה שהפד העלה את הריבית והשאיר את הדלת פתוחה להעלאות נוספות משקפת את הביטחון של קובעי המדיניות שהכלכלה עדיין חמה מדי וצריכה עוד קצת להתקרר. למעשה, זה מעיד על כך שהם מודאגים יותר מכך שהאינפלציה תישאר יותר מדי זמן בסביבה או גרוע מכך, תצא שוב משליטה (כמו שקרה בשנות ה-70) מאשר בגלל חבורות כלכליות קטנות.

אמנם קצת חום יכול לעשות טוב. וכלכלה חזקה היא משהו שבהחלט יכול להיות מעודד בתקופה זו. אבל זה גם מביא כמה מוזרויות. כלכלה סוערת מידי עשויה לגרום לאינפלציה בארצות הברית להתקשות לרדת ליעד הנחסף של הפד שעומד על כ 2%, וזה משהו שיכול לרמוז על כך שהריבית יכולה להיצמד לרמות הגבוהות האלה או חלילה לעלות אפילו עוד יותר. זה משהו שיכול להיות בעייתי: העלאות ריבית הן דבר מורכב משום שהן כמו תרופות נגד כאבים, אך הן פועלות לאט וזה מקשה על הפד לדעת כמה עוד הוא צריך ללהטט. בנוסף, יש מה שנקרא תעריפים גבוהים מדי: ככל שהשיעורים גבוהים יותר, וככל שהעלייה מהירה יותר, כך היא מעמיסה יותר על המערכת הפיננסית וגדל הסיכוי שהכלכלה תיתקל בהפתעה לא נעימה בהמשך הקו. במילים פשוטות: החבל הדק מתנדנד יותר ויותר עם כל העלאת ריבית. לא פלא שהמשקיעים מעריכים שהפד יוריד את הריבית ב-2024.

מה יכול להיות בהמשך?

לעת עתה, החיים הם בעיקר תותים - וזה מדהים למען האמת בהתחשב בכך שהפד העלה את הריבית מכמעט אפס למעל 5% בקצת יותר משנה. ולמעשה, הבנק המרכזי עשוי בהחלט להצליח לבצע נחיתה רכה שזה לכל הדעות אותו תרחיש מדהים שבו העלאות הריבית שלו מחזירות את האינפלציה לעבר היעד של 2% מבלי להכניס את הכלכלה למיתון, אבל יחד עם זאת, זה עדיין טיפה מוקדם לסיבוב ניצחון. השאלה הגדולה עכשיו היא לא אם הפד יעלה שוב את הריבית בפגישה הבאה בספטמבר, אלא כמה זמן הכלכלה יכולה להמשיך להתגלגל עם האתגרים. 

עד כה, ראינו תהליך איטי ויציב. אבל גם יתכן שסה"כ מה שראינו עד עכשיו זה היה החלק הקל של הירידה של האינפלציה, וייתכן שההשפעה המלאה של העלאות הריבית עדיין לא באה לידי ביטוי באופן מלא. אמנם כולנו מחזיקים אצבעות שהדברים ימשיכו לעלות והכלכלה תישאר עמידה, אבל גם צריך לזכור שכשהכל שקט צריך להגביר את הערנות. אפילו פאוול אמר שהמדיניות לא הייתה מגבילה מספיק במשך מספיק זמן כדי לקבל את מלוא ההשפעות הרצויות שלה ושהם מתכוונים שוב לשמור על מדיניות מגבילה עד שהם יהיו בטוחים שהאינפלציה יורדת באופן יציב ליעד של 2%, והם אף מוכנים להחמיר עוד יותר אם זה מתאים. 

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי על בסיס הפרשנות המוצגת בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

x