בינתיים בוול סטריט - ריבית גבוהה יותר לזמן ארוך יותר - מה זה אומר?

הריבית קרובה לרמות שלא נראו מאז לפני המשבר הפיננסי העולמי, מה שהחל להפעיל לחץ על אגרות חוב, מניות וסחורות

 

 

 
איור: פאנדראיור: פאנדר
 

עמית י.
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
09/10/2023

הריבית זינקה במהירות לגבהים שהיא נמצאת בהם עכשיו והיא לא צפויה לרדת באותה מהירות. כשהיא נמצאת ברמות שלא נראו מאז המשבר הפיננסי העולמי, היא מהווה איום גדול על הכלכלה, המערכת הפיננסית והשווקים. 

אז מה זה אומר כשיש ריבית "גבוהה יותר לאורך זמן" כפי שנרמז בכל מקום ומה אפשר לעשות עם זה?

הריבית העולמית התחממה. כלכלת ארה"ב עמידה, אינפלציה עיקשת, מחירי נפט גבוהים יותר וצעדים נוקבים מהפד דחפו את הריבית לרמות גבוהות באופן מדאיג באיזורים רבים בעולם. התשואה ל-10 שנים בארה"ב ברמות של 2007, לאחר שזינקה לעבר 4.8%.  העלייה בריבית לטווח ארוך הייתה אפילו יותר קיצונית, כאשר התשואה ל-30 שנה בארה"ב הגיעה ל-5% לראשונה מאז 2007. כמו כן, העקומה נותרה הפוכה, כלומר הריבית לטווח הקצר יותר גבוהה מאלה של הטווח הארוך יותר (במילים אחרות, הריבית לטווח הארוך עלתה הרבה יותר מהר מאלה לטווח הקצר).

תשואות האג"ח זינקו. גרף מאת TradingView

זה הכניס את כל סוגי הנכסים ללחץ: מדד  ה  S&P 500 ירד ב - 8%  והנאסד"ק ירד ב-10% מהשיאים הקודמים שלהם והתנודתיות זינקה למעלה. המניות הקטנות ומדד הדאו ג'ונס שליליים כעת ברמה השנתית וגם מניות אירופה ויתרו על רוב העליות שלהן. אבל האג"ח באמת מרגישות את הכאב: אג"ח ל-10 שנים יורדות ב-4.5%, אג"ח ל-30 שנים יורדות ב-13%.

מה המשמעות מבחינת התמונה הרחבה?

המשקיעים העריכו וקיוו שהפד יצליח להגיע לנחיתה רכה מושלמת: כלומר, להוביל את האינפלציה למטה מבלי לפגוע בכלכלה. אם אכן הוא יצליח לנהל את האיזון הזה, זה יסמן דרך יציבה יותר הלאה מבחינת הריבית ויתן סימן שורי למניות. אבל הם כבר לא בטוחים לגבי ההערכה הזו עכשיו.

בנוסף, משקיעים מתחילים להבין שיש אפשרות שהריבית והאינפלציה עשויים להישאר גבוהים יותר זמן רב יותר משחשבו. יש לכך כמה סיבות כמו הלוואות ממשלתיות שמציפות את השוק באגרות חוב, חששות מהאקלים הפוליטי והכלכלי בארה"ב שדיי בולם את הביקוש. ואם נוסיף את הסיכוי להעלאות ריבית נוספות של הבנקים המרכזיים כדי להילחם באינפלציה אז יש סיבות די טובות לכך שהריבית תישאר גבוהה במשך זמן מה.

גם בעניין הסיכוי לנחיתה הרכה הם יותר סקפטיים לאחרונה. יש חששות שככל שהריביות נשארות גבוהות יותר, כך גדל הסיכון לקשיים כלכליים או פיננסיים. אמנם המטרה של הפד היא לרסן את הכלכלה מספיק כדי לצמצם את האינפלציה, אבל ידוע שההשלכות של העלאות ריבית אגרסיביות כאלה הן מורכבות ולוקח להן זמן לבוא לידי ביטוי, מה שגם מקשה להעריך מה תהיה ההשפעה הסופית.

אז כנראה שבכל זאת יש סיבה להיות זהירים. אמנם הכלכלה בגדול ובמיוחד שוק העבודה מחזיקים מעמד בצורה מרשימה. רק ביום שישי פורסם הנתון שמספר המשרות בארה"ב עלה על התחזית, כלומר, שיעורי השכר שאינם חקלאיים עלו פי שניים מהצפי, ב-336,000 כאשר הצפי עמד על 170,000. אבל מתחת לפני השטח, יש כמה מגמות מטרידות: 

אינדיקטורים מובילים מרכזיים באופן כללי פיגרו, אמון הצרכנים דשדש ותנאי המימון לעסקים הידרדר. לגבי החסכונות שצרכנים רבים צברו בתקופת המגיפה, זה כמעט ונגמר. נוסיף לכל זה גם תשלומי ריבית שנמצאים בעליה, מחירים גבוהים יותר של דלק, ומחירי דיור גבוהים יותר - ואין זה פלא שהצרכנים מרגישים את הקושי. ובהתחשב בכך שההוצאות שלהם הן אלה שמניעות בערך 70% מהכלכלה האמריקאית, זה עניין משמעותי.

מה זה אומר על תיק העבודות של המשקיע?

אין וודאות שארה"ב לקראת מיתון עמוק, או שהריבית והאינפלציה יישארו גבוהים ללא הגבלת זמן. אך יחד עם זאת, דויטשה בנק בדקו מבחינה הסטורית את סוגיית המיתון ומצא שהעלאות ריבית בדרך כלל קודמות למיתון. וכשהריבית בארה"ב עולה ב-1.5% בשנה אחת או ב-2.5% במהלך שנתיים, יש סיכוי די טוב שמיתון יתרחש בשלוש השנים הקרובות. ומאחר שהריבית בארה"ב עלתה ביותר מ-5 נקודות אחוז בתוך פחות משנתיים, מבחינה סטטיסטית, אנחנו לא צריכים להיות מופתעים יותר מדי אם אכן יתרחש מיתון.

לאור הנ"ל יהיה חכם להתאים את תיק ההשקעות גם לתוצאות כאלה למקרה יתרחשו בפועל. לא נשכח שהמשקיעים היו אופטימיים לגבי נחיתה רכה גם ב-2007 – ממש רגע לפני תחילת המשבר הפיננסי העולמי.

אז בשלב זה, אפשר לשקול מניות במגזרים הגנתיים יותר (כגון שירותים, מוצרי צריכה ושירותי בריאות) במיוחד מאחר שהערכות השווי שלהן לא מתוחות.

לגבי אג"ח, הן עלולות להמשיך להתמודד עם קשיים אם הריבית תישאר גבוהה יותר, מה שעלול להקשות על פיזור בתיק. מבחינת סחורות - במיוחד אנרגיה, מתכות תעשייתיות וסחורות כמו חקלאות, יכולות לתת יציבות כלשהי גם בתרחיש רע, בהתחשב בפוטנציאל שלהם לשגשג בתקופות של אינפלציה. אך לא בטוח שהם יתפקדו טוב במצב של האטה בצמיחה. 

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי על בסיס הפרשנות המופיעה בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

x