התחזית של UBS ל-2024 - עולם חדש ונפלא הוא רק אחד התרחישים

לדעת מנהל ההשקעות הראשי של UBS, נכנסים ל-2024 לפתחו של "עולם חדש". היות וחוסר ודאות בהיבט גאופוליטי וכלכלי ממשיכים, על המשקיעים להתמקד באיכות, לשמור על איזון ולהישאר ממושמעים אך גמישים. מבט על העשור הקרוב, מציג הזדמנויות לצמיחה ממובילות שוק המייצרות שיבוש, כולל בנושא ה-AI הג'נרטיבי והשווקים הפרטיים

 

 

 
Photo Ricochet69, Dreamstime.comPhoto Ricochet69, Dreamstime.com
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
19/11/2023

דוח Year Ahead 2024, ‏משרד מנהל ההשקעות הראשי (CIO) של UBS Global Wealth Management (‏GWM) מסמן את מה שהמשקיעים צריכים לצפות לו כאשר הם נכנסים ל"עולם חדש". על פי דוח זה, אותו עולם החדש, המונע על ידי אי-ודאות כלכלית וגאופוליטית, אך גם על ידי שינויים טכנולוגיים עמוקים – מציג שלוש מסקנות עיקריות עבור השנה שלפנינו. 

ראשית, חוזקה של הכלכלה האמריקאית ב-2023 יפנה את מקומו לצמיחה איטית יותר, אך עדיין חיובית במהלך 2024, בעוד שהצמיחה האירופאית אמורה להישאר מוחלשת, וסין נכנסת ל"נורמה החדשה" של צמיחה איטית יותר, אך ייתכן שגם איכותית יותר. שנית, הצפי הוא שהבנקים המרכזיים יתחילו בשנה הבאה במחזורי קיצוץ הריבית. ולבסוף, הפוליטיקה תופסת תפקיד משמעותי ב-2024, זאת לאור הבחירות המתקרבות בארה"ב ולמתחים ולמלחמות הגאופוליטיות המתמשכות.

על רקע זה, ההמלצות העיקריות של הדוח לשנה הקרובה כוללות:

נהלו את הנזילות. היות ושערי הריבית צפויים לצנוח ב-2024, על המשקיעים לשקול להגביל את יתרות המזומנים הכוללות שלהם ולנצל הזדמנויות למיטוב התשואות באמצעות שימוש בפיקדונות לטווח קבוע, בסולמות אג"ח ובפתרונות מובנים.

קנו איכות. אג"ח איכותיות אמורות לספק הן עלייה בתשואות והן צמיחת הון, בעוד שמניות בעלות  שולי רווח ברי-קיימא הן כנראה המכשירים עם היכולת הטובה ביותר להפקת רווחים, למרות היחלשות  הצמיחה הכלכלית.

סחרו במגוון מטבעות וסחורות. במצב שבו הדולר צפוי להמשיך וליהנות מהמשך הרמה  הנוכחית שלו, ומחירי הנפט נסחרים בטווח ה-90–100 דולר לחבית, אסטרטגיות הפקת תשואות, או אסטרטגיות המאפשרות למשקיעים לקנות מטבעות בשיטתיות מתחת לרמותיהן הנוכחיות, מציגות הזדמנות השקעה.

גדרו את עצמכם בפני סיכוני השוק. משמעותה של אי-הוודאות הגאופוליטית היא שהמשקיעים חייבים להתכונן לאופק תנודתי . בנוסף לגיוון, המשקיעים יכולים להמשיך ולחזק את תיקי ההשקעות שלהם נגד סיכונים ספציפיים באמצעות אסטרטגיות שימור הון, שימוש באלטרנטיבות או בעזרת פוזיציות בנפט ובזהב.

גיוון בעזרת אשראי חלופי. האפשרות לירידה בשערי הריבית, עלייה במחירים ותנודתיות במרווחים, שנגרמו על ידי יתרות חוב גלובליות גבוהות, תומך במגוון אסטרטגיות אשראי כולל ארביטראז' וחובות במצוקה. 

לדברי מארק האפלה, מנהל השקעות ראשי ב-UBS GWM: "אנו רואים ב-2024 את תחילתו של עולם חדש. ובעוד שקל לחוש בהלה בפני האתגרים החדשים, ניסיון המבוסס על שנים קשות מדגיש שלושה דברים מבחינת השקעות – את הערך בגיוון גלובלי, את החוכמה בסבלנות, והכי חשוב, את גמישותו של המין האנושי." 

תרחישים לשנה הקרובה

תרחיש בסיסי: נחיתה די רכה

תרחיש Upside: המראה

הן המניות והן אגרות החוב אמורות לספק תשואות חיוביות ב-2024. ההאטה בצמיחה הכלכלית האמריקאית, ירידת האינפלציה והציפיות להורדת שערי הריבית, כולן אמורות לבשר על תשואות נמוכות יותר, לתמוך באג"ח והערכות שווי של מניות, בעוד שהיעדרו של מיתון חמור בארה"ב אמור להספיק לחברות להמשיך את צמיחת הרווחים שלהן.

הציפייה היא שהמניות יספקו תשואות חיוביות ואגרות החוב – תשואות שדורכות במקום. צמיחה כלכלית חזקה תומכת בצמיחת רווחים התאגידים, בסנטימנט המשקיעים, ולבסוף, במחירי המניות. מנגד, צמיחה חזקה ואינפלציה ששוכנת בעקביות מעל-היעד, שומרות על תשואות אג"ח גדולות או דוחפות אותן לערכים גבוהים אף יותר, מה שמוביל לתשואות שטוחות של אגרות החוב.

תרחיש Downside: נחיתה קשה

תרחיש Downside חלופי: אג"ח עם החוק בידיים

סביר שהמניות יפיקו תשואות שליליות, והאג"ח – תשואות חיוביות. ירידה חדה בצמיחה – ייתכן עקב האפקט המצטבר של עליות שערי הריבית שנעשו עד כה – גורמת למיתון בינוני או חמור. סנטימנט עגום בקרב המשקיעים וציפיות לרווחים נמוכים הרבה יותר,  מזינים גם הם ירידות במחירי המניות. האג"ח מפגינות ביצועים נאים ככל שהציפיות ביחס לשערי הריבית צונחות מטה, והמשקיעים מחפשים חופי מבטחים.

הן המניות והן אגרות החוב צפויות להציג ביצועים חלשים. תשואות האג"ח ממשיכות לטפס, ייתכן שבגלל החששות מפני גירעונות תקציביים חריגים, מחירי אנרגיה גבוהים יותר או תקופה מתמשכת של אינפלציה מעל-היעד. על פי תרחיש זה, תשואות האג"ח הגבוהות גם מכבידות על המניות ככל ששערי הריבית הגבוהים יותר מושכים כלפי מטה את הערכות השווי ההוגנות, וככל שחלק מהמשקיעים נעים מהמניות לכיוון האג"ח.


חמשת ה"D" שיש לקחת בחשבון בעשור הקרוב

ההשלכות הכלכליות של מגפת הקורונה היו נרחבות ביותר ולעיתים קרובות גם לא צפויות. התמהיל הכלכלי הלא-רגיל של אינפלציה גבוהה ועקבית ורמות שערי ריבית שלא נצפו  מזה-15 שנים, של אבטלה נמוכה וצמיחה חזקה – מעלה את השאלה האם "העולם החדש"  מבשר בנוסף על משטר מאקרו-כלכלי חדש. את התשובה לשאלה זו נגדיר על ידי התפתחויות בחמשת ה"D": דה-גלובליזציה, דמוגרפיה, דיגיטליזציה, דה-קרבוניזציה, וחוב (Debt).

על פי הדוח, הזדמנויות ההשקעה ליצירת ערך וצמיחה בעשור הקרוב כוללות:

לבחור מובילי שוק המייצרים שיבוש.. חלק מהתשואות הגבוהות ביותר בשוקי המניות בעשור הקרוב צפויות לצוץ מתוך אותן חברות שיכולות לרתום טכנולוגיות חדשות להגדלת הצמיחה, הרחקת המתחרות או קיצוץ בעלויות. זיהוי מוצלח של "מובילים המייצרים בשיבוש" הוא קריטי לחיזוק הפוטנציאל של תיק ההשקעות לטווח הארוך.

לכידת צמיחה בעזרת שווקים פרטיים. מנהלים בשוק ההשקעות הפרטי אמורים ליהנות ממיצוב טוב ליצירת הון, דרך השקעות במניות ובאג"ח, בתחומי צמיחה הכוללים את המעבר ל-net-zero; תחומי הבריאות והתשתיות; וכן AI ודיגיטליזציה. קטגוריית הנכסים מציעה אם כן הזדמנויות אטרקטיביות למשקיעים ליהנות מחשיפה להזדמנויות ארוכות-טווח בתמורה לנזילות נמוכה יותר.

תרחישים לעשור הקרוב

שנות ה-20 הסוערות: אינפלציה בינונית, צמיחה גבוהה

עולם אמיץ חדש: דפלציה, צמיחה גבוהה

המנועים יכולים לכלול רמות השקעה גבוהות הקשורות לדיגיטליזציה: AI, דה-קרבוניזציה ותעשיות ביטחוניות. 
על פי התרחיש הזה, הציפייה היא לצמיחה גבוהה של רווחים וביצועים חזקים של ניירות הערך, אך ביצועים  חלשים יותר של אגרות החוב מכיוון שהמשקיעים מהמרים על כך ששערי הריבית יישארו גבוהים למשך זמן רב יותר.

מנועי צמיחה פוטנציאליים של התרחיש הזה כוללים תפקיד בולט ל-AI, ו/או חזרה לגלובליזציה. באופן כללי, התרחיש הזה יהיה מועדף עבור מניות ואג"ח כאחד. סביר שהתרחיש יכלול צמיחת רווחים טובה של מניות, וציפייה להורדת שערי הריבית שתתמוך באגרות החוב.

בחזרה לסטגנציה רב-שנתית: אינפלציה נמוכה, צמיחה נמוכה

סטגפלציה: אינפלציה גבוהה, צמיחה נמוכה

המנועים הפוטנציאליים כוללים את הזדקנות האוכלוסייה או אי עמידה בציפיות של AI ושל אנרגיה מתחדשת. סביר שהתרחיש הזה יהיה בתחילה חיובי עבור אג"ח, כי בדרך כלל נעשה שימוש בדיכוי פיננסי (Financial repression) לניהול עומסי חוב שהולכים ומתגברים. מכפילי מניות יכולים לקבל תמיכה מתמריצים של הבנקים המרכזיים, אך גם חברות עשויות להתאמץ מאוד כדי לספק צמיחה ברווח.

המנועים של המגמה הזו יכולים לכלול דה-גלובליזציה, מתחים גאופוליטיים ושינוי האקלים. בתרחיש הזה הצפי הוא שגם האג"ח וגם המניות יפגינו ביצועים חלשים (לפחות מבחינה ריאלית), ככל שהציפיות לשערי ריבית גבוהים יותר והאתגרים לצמיחה ברווח הריאלי פוגעים בביצועים. התשואות הנקובות על מניות עדיין יכולות להיות חיוביות.


x