ראש חטיבת המשכנתאות בבנק לאומי: "ב- 2024 יתחיל תהליך של עליית מחירים הדרגתית; מרגישים כבר היום התעניינות בנכסים בדרום"

לדברי אורי יוניסי, ראש חטיבת המשכנתאות בבנק לאומי, בשבועיים האחרונים מורגשת חזרה זהירה לשגרה ומי שצריך דירה רוכש דירה

 

 

 
מערכת במבי דרימס בפרויקט ״פיבקו בת ים״, באדיבות חברת במבימערכת במבי דרימס בפרויקט ״פיבקו בת ים״, באדיבות חברת במבי
 

נטלי גרין
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
04/12/2023

"לאורך כל השנה האחרונה היו ציפיות להורדת מחירים משמעותית של 5%-10% בעקבות עליית הריבית והתפרצות האינפלציונית בארץ ובעולם. 

כיום אנחנו רואים שהציפיות לא התממשו על אף השינויים המאקרו כלכליים וזאת מאחר ואנחנו עדין מצויים בחוסר משמעותי של למעלה מ120 אלף יחידות דיור, זה נתון שלא השתנה". דברים אילו אמר אורי יוניסי, ראש חטיבת המשכנתאות בבנק לאומי בכנס און ליין שערכה בסוף השבוע חברת במבי במסגרת יריד הדירות הוירטואלי אותו היא עורכת בימים אילו.

לדברי יוניסי, "מטבע הדברים, המלחמה גרמה להאטה מסוימת בשוק, אך בשבועיים האחרונים אנחנו מרגישים חזרה זהירה לשגרה ומי שצריך דירה רוכש דירה. לכן, אני סבור כי אם המלחמה תהיה מאחורינו ברבעון הראשון של 2024, או לחלופין ניכנס לשגרת מלחמה מתונה, יתחיל תהליך של עליית מחירים הדרגתית".
 
יוניסי מונה לכך מספר סיבות: "עודף ביקוש, האטה נמשכת בהיצע, מחסור בגורמי ייצור ועובדים בענף הבנייה, ציפיות לירידת אינפלציה וצפי לירידת הריבית בישראל".

עוד הוא מעריך שבאזור הדרום צפויה דווקא עלייה במחירים בערים כמו דימונה, אופקים, שדרות, אשקלון וגם בעוטף עזה. הסיבה לכך היא ההערכה שהאיום הביטחוני יוסר וכבר היום אנחנו מתחילים להרגיש התעניינות בנכסים באזור הדרום".

יעקב סיסו, מייסד ושותף מנהל בקרן יסודות, ציין כי עם פרוץ המלחמה הענף נעצר, באוקטובר הייתה ירידה של 90% במספר העסקאות וירידה דומה בתקבולים. העסקאות שכן נחתמו היו כאלו שהמו"מ החל לפני המלחמה. בנובמבר התחלנו לראות התחלה של התעניינות, הרשמות וגם עסקאות שבאו לידי ביטוי בעלייה בתקבולים כפי שראינו בשוברים שאנחנו מנפיקים לרוכשים עבור ערבויות חוק המכר. אנחנו צופים שבחצי השנה הקרובה מחירי הדירות ימשיכו לדשדש ואולי נראה אפילו ירידה קלה באזורים מסוימים אולם בטווח הבינוני החל מעוד חצי שנה אין לי בכלל ספק שנתחיל לראות עליית מחירים. 

המחירים יעלו ממספר סיבות, תשומות הבנייה עולות, עלויות הבנייה עולות גם כתוצאה מהמחסור בפועלים והתארכות זמן הבנייה, עלויות המימון עולות וכל העלויות האלו יגולגלו אל הצרכן. נכון להיום 30% מאתרי הבנייה שאנחנו מלווים עוד לא חזרו לעבודה והשאר לא עובדים בתפוקה מלאה זה כאמור מאריך את תקופת הבנייה ומגדיל את העלויות .

לצד זה הפער בין הביקוש להיצע גדל, בגלל המלחמה והריבית הגבוהה יזמים לא רכשו קרקעות ועצרו פרויקטים, יש כ- 10,000 דירות שנפגעו במהלך המלחמה את חלקן יש לבנות מחדש ואת חלקן לשפץ ויש כ- 120,000 מפונים מישובים בדרום ובצפון שייתכן ויחששו לחזור לישובים הסמוכים לגבולות ויעדיפו לרכוש דירה בנהריה, בקריות וכדו...

ולצד כל הביקושים האילו יש את הביקושים הצפויים מצד תושבי חוץ כתוצאה מהאנטישמיות הגואה בכל העולם. השילוב של העלייה בעלויות של היזמים והעלייה בביקושים יביא לעלייה חדה במחירים.

במסגרת הכנס שבו השתתפו מאות רוכשי דירות פוטנציאליים מהארץ וחו"ל הוצגה מפת הפרויקטים הוירטואלית של ישראל הכוללת כ- 250 פרויקטים ברחבי הארץ. 

כמו כן הוצג פרויקט המושבה בשדרות שנבנה על ידי חברת מצודות מיסודה של תנועת אור הפועלת לקידום הנגב והגליל ומאמינה בהקמת שכונות שחיים בהן ולא רק ישנים בהן. אופיר פישר, מנכ"ל חברת מצודות ציין כי במושבה העירונית יוקמו 258 יח"ד ב 8 בניינים אשר יחוברו ביניהם באמצעות קומה קהילתית פתוחה בה יוקמו מתחמי קהילה,  משרדים, מרחב עבודה משותף, קליניקות לעצמאיים, פעוטון לילדים, גינות קהילתיות, בית קפה שכונתי ועוד.

x