להחלטת הריבית יש פחות השפעה על רכישת דירות חדשות בהשוואה לדירות יד שנייה

 

 

 
יועץ המשכנתאות דניאל זנדני, צילום: אדיר אסרףיועץ המשכנתאות דניאל זנדני, צילום: אדיר אסרף
 

מורן שקד
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
27/02/2024

בעקבות החלטת נגיד בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי על 4.5%, יועץ המשכנתאות דניאל זנדני, זכיין ברשת דרכו לייעוץ משכנתאות מציין כי למרות שהייתה ציפייה בשוק להורדת ריבית נוספת, להחלטה שלא להוריד את הריבית יש פחות השפעה על שוק הדירות החדשות בהשוואה לדירות יד שנייה.

לדבריו, בחודשים הראשונים להעלאת הריבית ( החל מאפריל 2022 ) היא גרמה לעצירה בביקושים לדירות חדשות גם בשל הגידול בעליות המימון וגם בשל החשש שהריבית תמשיך לעלות.  היזמים הבינו שעל מנת למכור דירות חדשות עליהם לנטרל את השפעת הריבית ולכן כיום מרבית היזמים מציעים דירות חדשות בתנאי תשלום שבהם הרוכש משלם סכום מינימלי בעת הרכישה  ( עד 20% ממחיר הדירה אבל יש גם יזמים שמאפשרים גם תשלום ראשוני של 5% ו – 10% )  ואת יתרת התשלום באכלוס. המשמעות היא שהרוכשים יכולים  לשלם את התשלום הראשוני מההון העצמי שברשותם ולדחות את נטילת המשכנתא למועד מאוחר יותר שבו הריבית תהייה נמוכה יותר. במקביל הם יכולים ליהנות מעליית הערך של הדירות.

לדברי זנדני, ההטבות שנותנים היום היזמים גרמו  למעבר של המשקיעים מרכישת דירות יד שנייה לרכישת דירות חדשות בשלבי פריסייל שמועד המסירה הוא לעוד שלוש או ארבע שנים. מלבד הפחתת הסיכונים, ההטבה הזאת שמציעים היום היזמים מגלמת הנחה משמעותית במחיר הדירה שכן היזם סופג את עלות הריבית. לעומת זאת ברכישת דירת יד שנייה הרוכש צריך לקח משכנתא מהיום הראשון, ולמרות שהוא יכול גם להנות מדמי השכירות הרי שלאור הריבית הגבוהה במקרים רבים דמי השכירות לא מכסים את החזר המשכנתא.

על פי נתוני הלמ"ס שפורסמו לאחרונה בחודש דצמבר 47% מהעסקאות היו בשוק הדירות החדשות לעומת ממוצע של 39% בשנת 2022 , זנדני מעריך כי המגמה של גידול השיעור של דירות חדשות מסך העסקאות תלך ותגדל גם בחודשים הקרובים ככל שסביבת הריבית הגבוהה לא תרד והיזמים ימשיכו לתת הטבות בתחום המימון.

x