דיסקונט: הפד העלה תחזיות אך עמדתו אינה ניצית

על פי אנליסטית מאקרו ושווקים בבנק דיסקונט: "נתוני האינפלציה למאי הפתיעו כלפי מטה והצביעו על המשך התמתנות לכיוון היעד. חברי הפד צופים הפחתת ריבית אחת ל-5.1%, אולם, להערכתנו, במידה ונתוני האינפלציה ימשיכו להתמתן, הריבית צפויה לרדת פעמיים ל-4.9% בסוף השנה"

 

 

 
דיסקונט, קרדיט: באדיבות קבוצת דיסקונט / עינת מאיר, צילום: ישראל הדרידיסקונט, קרדיט: באדיבות קבוצת דיסקונט / עינת מאיר, צילום: ישראל הדרי
 

עינת מאיר, אנליסטית מאקרו ושווקים ממחלקת מאקרו כלכלה של בנק דיסקונט
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/06/2024

הפד שמר על הריבית ללא שינוי ברמה של 5.25%-5% וחברי הפד עדכנו מעלה את תחזיות האינפלציה והריבית ל-2024 ו-2025.

נתוני האינפלציה למאי הפתיעו כלפי מטה והצביעו על המשך התמתנות לכיוון היעד. 

חברי הפד צופים הפחתת ריבית אחת ל-5.1%, אולם, להערכתנו, במידה ונתוני האינפלציה ימשיכו להתמתן, הריבית צפויה לרדת פעמיים ל-4.9% בסוף השנה, אולם, הסיכון לתחזית מוטה מעלה.

כצפוי, הפד שמר על הריבית ללא שינוי ברמה של 5%-5.25% וחברי הפד עדכנו מעלה את תחזיות האינפלציה והריבית ל-2024 ו-2025. הפד צופה כי הריבית תרד פעם אחת השנה ל-5.1%, לעומת 4.6% בתחזית הקודמת ממרץ. עם זאת, שמונה מתוך תשעה עשר חברי ועדה צופים שהריבית בסוף השנה תהיה נמוכה יותר ותעמוד על 4.9%, כך שעדיין קיים סיכוי לא מבוטל שהריבית בסוף השנה תעמוד על 4.9%. במקביל, חברי הפד עדכנו מעלה את תחזית הריבית לטווח ארוך מ-2.6% ל-2.8%.

להערכתנו, עדכון התחזיות כלפי מעלה אינו מצביע על עמדה ניצית של הפד, ובמסיבת העיתונאים התאמץ הנגיד להפחית את חשיבות התחזיות, בין היתר מכיוון שהתחזיות של מרבית חברי הפד לא כללו את נתוני האינפלציה שפורסמו אתמול והפתיעו מטה. הנגיד חזר על המסר לפיו הפד רוצה לראות הוכחות נוספות, מעבר לנתונים שפורסמו עד כה להתמתנות האינפלציה לפני שיוריד את הריבית. 

נתוני האינפלציה למאי הפתיעו כלפי מטה והצביעו על המשך התמתנות לכיוון היעד, האינפלציה ואינפלציית הליבה ירדו ל-3.3% ו-3.4%, בהתאמה. הקצב השנתי של האינפלציה עדיין גבוה, אולם, מדד הליבה עלה במאי ב-0.163%, קצב שעקבי עם יעד האינפלציה של הפד (2%). לפיכך, אנו מעריכים כי, מגמת הריבית ממשיכה להיות תלויה בעיקר באינפלציה והמשך מגמת ההתמתנות יוביל להפחתת ריבית מהירה מתחזית הפד, ובמידה והאינפלציה תמשיך להתמתן, הריבית תרד פעמיים השנה וארבע פעמים ב-2025, ל-4.9% ו-3.9%, בהתאמה.

נתוני האינפלציה תמכו בירידה חדה בתשואות האג"ח הממשלתי במהלך המסחר, אולם, הודעת הריבית מיתנה את ירידת התשואות. המשך מגמת ירידת התשואות תלוי בנתוני האינפלציה.

אנו ממשיכים להעריך כי הריבית צפויה לרדת פעמיים, החל מספטמבר, ל-4.9% בסוף השנה, בדומה למגולם בשווקים, אולם, הסיכון לתחזית מוטה כלפי מעלה.  

x