חמישית משטחי המשרדים בציר מנחם בגין בתל אביב יפגעו עקב עבודות הרכבת הקלה

יש לא מעט חברות שעזבו והמחירים והצפי שהמחיר השכירות ירד ב25%

 

 
אדריאן בלומנטלאדריאן בלומנטל
 

עידו אסייג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
10/08/2015

"ציר בגין, שבו 500 אלף מ"ר של משרדי יוקרה, הוא מאזורי התעסוקה העמוסים בעיר חברות אחדות כבר התפנו מאזור צומת מעריב, ורבות אחרות עתידות לחפש בקרוב כתובת חדשה ¬ בעיקר בשל עומסי התנועה וקשיי הגישה הצפויים באזור אנו מעריכים כי מחירי השכירות לאורך תוואי הרכבת יירדו ב–25% בממוצע" 

אלפי מ"ר של שטחי משרדים במרכז תל אביב עתידים להינטש בקרוב עקב עבודות הבנייה בתוואי הרכבת הקלה. האזור שצפוי להיפגע יותר מכל הוא אזור גשר מעריב, שייחסם בעוד כשבועיים. כמה חברות כבר עזבו את האזור, והבעלים של מגדלי המשרדים נאלצים להתמודד עם המציאות החדשה יש שפע של שטחים פנויים ומעט ביקושים למשרדים, שעד לאחרונה היו מהמבוקשים בתל אביב.  חברות ההיי־טק פלייטיקה ו–AVG, חברת הנדל"ן אספן, חברת הספנות אלאלוף וחברות נוספות כבר עזבו או הודיעו על עזיבה קרובה של משרדיהן בציר מנחם בגין. 

אדריאן בלומנטל, מנכ"ל אינטר ישראל מקבוצת Cushman& Wakefield המגדלים הסמוכים לצומת מעריב נמצאים בבעיה הכי קשה", ומהם בית רובינשטיין נמצא בבעיה הגדולה ביותר ¬ כי לא תהיה גישה אליו. למגדלי סונול, ניפ ולוינשטיין יש כניסה מרחוב הרכבת, אם כי מדובר בגישה מוגבלת"

ציר מנחם בגין, שבו 500 אלף מ"ר של משרדים יוקרתיים, הוא מאזורי התעסוקה העמוסים בתל אביב. באינטר ישראל מעריכים כי בתקופה הקרובה השוכרים של כ–100 אלף מ"ר משרדים יחפשו כתובת חדשה. ככל הנראה, הדבר לא יקרה מיד שכן חלק מהחברות מחויבות לתקופת שכירות שעדיין לא הסתיימה.בדרך כלל, חוזי השכירות נחתמים לתקופה של שלוש שנים", אומר בלומנטל. "אבל צריך להביא בחשבון שבחצי השנה האחרונה לא נחתמו חוזים חדשים ולא הוארכו חוזים קיימים. לכן, בתוך כשנתיים כל החוזים אמורים להסתיים ¬ ונראה יותר ויותר חברות עוזבות"

חלקו הדרומי של ציר מנחם בגין, מדרום למגדלי עזריאלי, צפוי להיות הנפגע העיקרי מהעבודות, אך גם מגדלי עזריאלי עתידים להיפגע מהעבודות. אמנם סמיכותם לתחנת הרכבת ולנתיבי איילון תותיר לפחות שניים מנתיבי ההגעה אליהם פתוחים, אך הגישה אליהם תהיה נוחה פחות ¬ מה שצפוי לפגוע בעיקר בקניון עזריאלי. נטישת המתחם תגרום ככל הנראה לירידה ניכרת במחירי השכירות. באינטר מעריכים שמחירי השכירות יירדו ב–25% בממוצע לאורך תוואי הרכבת, וליד צומת מעריב תגיע הירידה לכ–%30. עם זאת, להערכתם של אינטר ישראל, לא צפויה נטישה מוחלטת של המתחם וגם לא קריסה של חברות הנדל"ן הפועלות במקום. 

בתחילת העשור הקודם חווה שוק המשרדים נפילה חדה בעקבות התפוצצות בועת ההיי־טק, והיצע המשרדים הגדול שבא בעקבותיה. "אני לא חושב שנחזור למצב הזה", מרגיע בלומנטל. "ההיי־טק והמשק במצב טוב, אז אני לא חושש מהתסריט הזה. צריך לזכור שבלוינשטיין וברובינשטיין יש שטחים בבעלות פרטית, כלומר יש חברות שיהיה להן קשה מאוד לעזוב. אז המחירים ירדו, אבל לא תהיה קריסה של חברת נדל"ן. יתרה מזאת, ניפ של נצבא, למשל, הוא מגדל אחד מתוך תיק נכסים גדול של החברה, ועזריאלי היא חברה חזקה מאוד עם מספר רב של נכסים"


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x