דוחות מאכזבים לפרטנר והאור בקצה המנהרה לא מתחזק

הוצאות מימון גבוהות ורווח נקי נמוך מעידים על הבעתיות

 

 
 

ערן יעקובי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
12/08/2015

כצפוי, החברה הציגה דו"חות לא פשוטים לרבעון השני. חובה להזכיר ולהדגיש כי למרות הצפי לדו"חות חלשים גם ברבעון השני של השנה ולמעשה גם במחצית השנייה של שנה זו, המשקיעים החלו בחודשיים האחרונים לראות את האור בקצה המנהרה לקראת השנה הבאה. הדו"חות העגומים המאפיינים את שנת 2015, מסמנים ככל הנראה תחתית מסוימת גם בהיבט הפונדמנטלי, כאשר את התחתית בשערי מניית החברה ומניית מתחרתה כבר ראינו.

נקודות חיוביות חשובות העולות מדו"חות הרבעון השני הן: 
  • עצירה מסוימת בירידה בהכנסה הממוצעת למנוי סלולר הקשורה גם בעונתיות (הכנסות גבוהות יותר מנדידה ברבעון השני לעומת הראשון).

  • ירידה קלה בשיעור נטישת המנויים מ- 12.7% ברבעון הקודם ל- 10.9% ברבעון השני.

  • גידול קל בתזרים הפנוי לפני הוצאות מימון מ- 21 מיליון ₪ ברבעון הראשון ל- 24 מיליון ₪ הודות לגידול קל ב- EBITDA וירידה ב- CAPEX של כ- 13 מיליון ₪ בין הרבעונים.

  • החברה ממשיכה לדווח על הכנסות גבוהות יחסית ושיפור ברווחיות ממכירת ציוד.

  • שיעור ה-EBITDA עמד ברבעון על כ- 22.6% לעומת כ- 21.5% ברבעון הקודם.

  • נקודות שליליות העולות מהדו"חות:

  • למרות תחילת השלב השני בשוק הסיטונאי הקווי, החברה בשלב זה, לא מצליחה להגדיל הכנסות בסגמנט זה וגם לא את הרווחיות – מה שמלמד שכנראה מלמד שהתחרות בסגמנט זה קשה מאד וללא ערך מוסף אמיתי, יהיה קשה להתחרות בעתיד.

  • הוצאות מימון גבוהות מאד כתוצאה ממדדים חיוביים. כמו כן, בניגוד לרבעונים הקרובים, כתוצאה מהמדדים, סעיף החוב נטו גדל בכ- 45 מיליון ₪!!!

  • תזרים שלילי לאחר מימון ורווח נקי זעום כתוצאה מהוצאות המימון ושיעור מס גבוה.

ברבעון השלישי החברה צפויה לדווח על הכנסות של כ- 15 מיליון יורו כתוצאה מההסכם עם אורנג' העולמית ומנגד על הוצאה של כ- 35 מיליון ₪ כתוצאה מהסכם עם ועד העובדים. אי לכך, נראה שהרווח הנקי מוטל בספק לרבעון השלישי ואולי עלול להפוך להפסד.

לסיכום: התוצאות חלשות בהתאם לצפי וכך גם צפויות להיות תוצאות הרבעון השלישי. באופן כללי שנת 2015 מראש היתה שנה אבודה וככל הנראה נתון זה משחק לידי החברות הוותיקות במאבק מול ההקלות של משרד התקשורת לחברות החדשות.

התהליך החשוב ביותר לטעמנו החל כעת בענף הוא המעבר של החברות הוותיקות למתקפה לאחר שנים של מגננה מאז תחילת הרפורמה. המתקפה מתבטאת בשני מישורים, כאשר האחד הוא המישור הרגולטורי כאמור, והשני במישור הערכים המוספים שכרגע רק החברות הוותיקות מסוגלות להציע. מנגד, החברות החדשות עסוקות יותר במגננה וניתן לראות זאת בקרבות שבינן לבין עצמן ובשקט היחסי מכיוונן לאחר ששני שחקנים וירטואליים נעלמים מהמפה.

לאחר שמניות הענף ראו תחתית, נראה כי המשקיעים כבר בוחנים את שנת 2016 ומבינים כי העצימות ברמת התחרות כבר מעבר לשיא. עדיין צריך לזכור כי המחצית השנייה של השנה תהיה קשה גם היא. הרוח המנשבת מהמשרד כעת, היא רוח "אכפתית" יותר ממצבן של החברות המשקיעות בענף, שעשויה להיטיב עם המשקיעים ככל שנתקדם לעבר שנת 2016. חלוקת התדרים השבוע ומצבה המתקדם של פרטנר בשיתוף עם HOTmobile בגזרת הדור הרביעי, אמורה להפיח עוד שבב של תקווה עבור משקיעי פרטנר לקראת השנה הבאה.

ערן יעקובי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x