פרטנר - רעשים בתקשורת

 

 
 

גיל דטנר
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
18/08/2015

אנו מעלים את מחיר היעד למניית פרטנר, מ-12 ש"ח ל-16 ש"ח, כאשר 1.5 ש"ח מהגידול מוסבר על ידי הכספים שיתקבלו (או עשויים להתקבל) מחברת אורנג' - כחלק מההסכם החדש בקשר לשימוש במותג. השיפור הנוסף במחיר היעד, נובע מעליית הצפי לרווחים ממכירות ציוד, התייעלות מתמשכת, וביטוי יותר משמעותי לרווחים ממכירת שירותים קוויים. נזכיר, כי נוכח המינוף התפעולי והפיננסי הגבוה, שינויים מינוריים בהנחות מובילים לשינוי דרמטי בשווי המניה. דגשים מהרבעון. פרטנר דיווחה על רבעון טוב מהצפוי, לאור השפעה עונתית חזקה ושיפור ברווחיות ממכירות ציוד. כמובן שבמבט אבסולוטי המספרים מאוד חלשים - הרווח הנקי נשק לאפס, ותזרים המזומנים החופשי נחתך ב-%88 מול הרבעון המקביל.

בצד החיובי, ראינו ירידה בשיעור הנטישה - דבר שתומך בתקווה כי תחתית השוק המיתולוגית (במונחי ARPU ונטישת מנויים) מתקרבת. נושא ההוצאות נותר מהותי, ואמנם לא ראינו שיפור של ממש ברבעון, אולם אנו מצפים לראות התייעלות תמשכת בכל הקשור להוצאות שכר ועלויות תחזוקת הרשת.

סקטור דו-קוטבי. במחצית הראשונה של השנה ראינו נפילות גדולות במניות הסקטור, נוכח ירידות מחירים אגרסיביות בחבילות סלולר, ובעקבות כך חשש גובר שהשוק הולך לאבד שנים ארוכות. התחושה הקשה השתנה במהרה, עם שינוי הטון במשרד התקשורת - ידידותי יותר כלפי השחקנים הוותיקים, והשמעת דעות חיוביות על נושא הקונסולידציה בשוק הסלולר. חשוב מכך, נראה (על פניו) שהמשרד נוקט בקו תקיף יותר כלפי גולן טלקום, ובעיקר בנושא הסכם שיתוף הרשתות עם סלקום, וההחלטה הפזיזה שלה לפרק את אתרי הרשת שהקימה - בטרם ההסכם אושר סופית.משרד התקשורת, גולן טלקום וסלקום. השוק ממתין לראות מה יעלה בגורלה של גולן – נראה שמשרד התקשורת ידרוש ממנה לשנות את מהות ההסכם, כך שיכלול השקעות ושיתוף בהוצאות התפעול.

הוא גם צריך להחליט האם לקנוס את גולן על פרוק הרשת שלה. סלקום, מבחינתה, תהיה מחה להקשיח את תנאי ההסכם - על מנת להפוך אותו ליותר מכביד עבור גולן טלקום ויותר רווחי עבורה. ישנן הערכות בשוק, כי כל הסכם חדש ישנה את המודל העסקי של גולן, עד כדי כך שיאלץ אותה להעלות מחירים, ואולי אף לפרוש מהשוק. אם תחריש כזה יתממש, אזי ברור שלמניות הסלולר יש פוטנציאל אפסייד גדול מאוד. אנו לא ממדלים תרחיש כזה כעת, בשל מספר סיבות:

1. אנו סבורים כי משרד התקשורת לא ירצה להוציא את גולן מהשוק, כך שהוא יחתור לפשרה מאוזנת.

2. אף אחד לא באמת יודע מהי האסטרטגיה ארוכת הטווח של גולן. גם תחת הסכם פחות טוב, לחברה יהיה יתרון במבנה ההוצאות וגב פיננסי חזק (כנראה). ייתכן כי החזון של מיכאל גולן, הוא מרחיק לכת ממה שכרגע נדמה.

3. בהנחה שגולן נשארת בשוק (הנחה שלדעתנו יותר סבירה), שוק הסלולר בישראל ימשיך לסבול ממספר שחקנים רב מדי - שלושה מפעילות וותיקות, שתיים חדשות, ואחת נוספת שממתינה להיכנס. לדעתנו, עדיין מדובר בדינאמיקה תחרותית שלא תומכת בעליית מחירים (נזכיר בהקשר זה, כי זו הייתה הוט שיזמה את המבצעים האגרסיביים השנה, וזאת בעקבות כניסתה של סלקום לשוק הטלוויזיה).

שירותים קוויים והשוק הסיטונאי. תחילתו של שוק סיטונאי בתשתיות קוויות, מהווה הזדמנות להצמיח את הרווחים במגזר הקווי - במיוחד בשל מעבר הלקוחות מצריכת שירות ISP לצריכת שירות אינטרנט מאוחד. לגבי שירותי טלוויזיה, פרטנר עדיין ממתינה. בכל מקרה, ניתן לומר כי נכון לעכשיו ההזדמנות בשוק זה מוגבלת יחסית – שולי הרווח נמוכים, ונדמה כי חברות הסלולר לא ששות להשקיע משאבים רבים על מנת לחזק את קצב החדירה, במיוחד כאשר הדבר מרחיב את החזית מול בזק והוט. צריך גם לזכור, כי בעתיד בזק תהנה מהקלות רגולטוריות שיאפשרו לה להתחרות באופן אגרסיבי יותר, בעיקר דרך חבילת טריפל מוזלת.

מחיר יעד והמלצה. בטווח הקצר, שני אירועים יכתיבו את המגמה בסקטור – הסכם שיתוף הרשתות של גולן, וכניסתה הצפויה של אקס-פון לשוק הסלולר. המודל המעודכן שלנו נוקט בגישה שמרנית- אנו מציגים שיפור ברווחיות, גידול בהכנסות משירותים קוויים, ומביאים בחשבון את הכספים שהחברה צפויה לקבל מאורנג. מנגד, עדיין לא הבאנו לידי ביטוי שיפור אפשרי בסביבה התחרותית. למרות שפספסנו את הראלי האחרון, אנחנו עדיין מחכים לסימנים ברורים מהשטח.

לסיכום -'תשואת שוק', עם מחיר יעד של 16 ש"ח.

גיל דטנר-אנליסט -תקשורת ומזון בנק לאומי

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x