טור דעה >> המדינה דוחפת את גולן למכירה אז אל תעמידו פנים!!

 

 
 

אילנית שרף
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
10/11/2015

בימים האחרונים אנחנו עדים לגל קריאות  של פוליטיקאים הקוראים למנוע את המיזוג המתוכנן בין חברת גולן טלקום לבין חברת סלקום. אותם נבחרי ציבור גורסים כי אישור המיזוג יהווה בכייה לדורות ויפגע בציבור שנהנה היום מתעריפים נמוכים בשוק הסלולרי. 
לאותם פוליטיקאים אנחנו אומרים - עצרו לפני שאנחנו נדרשים לזעקות השבר אולי כדי לעשות קצת שיעורי בית?... כך תגלו שהאחראים האמתיים למיזוג המבוקש היא הממשלה עצמה! מפתיע? לא בהכרח...   

גולן טלקום הצליחה לחולל את אחת המהפכות המדהימות במשק הישראלי. מהפכה שהוזילה באופן משמעותי ויוצא דופן את אחד מהסעיפים הכבדים בהוצאה של משקי הבית. מהפכה שמשרד התקשורת ושר התקשורת דאז, משה כחלון צריכים ובצדק להתגאות בה! 

תוצאת הרפורמה הייתה דרמטית עבור הצרכן הישראלי. הוזלת החשבון בעשרות אחוזים, מעבר מתשלום של מאות שקלים לעשרות בודדות. אני באמת לא חושבת שבהיסטוריה של מדינת ישראל אפשר להכריז על הצלחה כל כך מסחררת בהיבט של הצרכן הישראלי. תחשבו על זה: הדיור, החשמל, המים, הטלוויזיה, האינטרנט, הארנונה, המזון... כל אלו סעיפים שרק התייקרו במרוצת השנים, ואם חלקם הוזלו הם הוזלו באופן שאינו ניכר ואינו משמעותי. אבל, מול יוקר המחייה שרק עולה וגואה, נרשם השג גדול ומשמעותי אחד, הפחתת התעריפים בעשרות אחוזים בטלפון הסלולרי אשר הפך בשנים שלאחר המהפכה לזול וזמין לכל דורש ומבקש. 

אז אולי נכריז שהפוליטיקאים צודקים ואין לאשר מיזוג בין החברות, מיזוג אשר עלול להרוג את התחרות ולהוביל לפגיעה אנושה בצרכנים???. 

אז זהו, שלא, אין מקום להכרזה כזו!. נריץ מעט את הסרט אחורה, לא להתחלה, כבר ראינו אותו עשרות פעמים. עכשיו נבחן לרגע את אחד התהליכים שהובילו למיזוג ואז תבינו לבד ששרי הממשלה שהיום יוצאים חוצץ באופן כל כך חריף נגד המיזוג בעצם דחפו אליו ולמעשה יכלו למנוע אותו ואולי עדיין לא מאוחר. 

לאחר שלא הצליחו המפעילות החדשות להקים רשת אפקטיבית לנוכח מגבלות מחמירות בעיקר מצד העיריות, הארגונים הירוקים ועוד.. נחלץ שוב משרד התקשורת לטובת המפעילות החדשות והסכים לאפשר שיתוף אתרים בין החברות. הוט מובייל ופרטנר ולאחר מכן גולן טלקום וסלקום חתמו על הסכם לשיתוף אתרים*, הסכם בין שני גופים עסקיים, הסכם מרצון ונח לשני הצדדים! 

אבל אז החליט משרד התקשורת כי ההסכם בין סלקום וגולן טלקום אינו מספיק טוב ואינו מספיק מחייב ושעל גולן טלקום לשלם יותר במטרה להיות חלק יותר אינטגרלי מהרשת של סלקום. הנגזרת לכך היא בעצם חתימה על הסכם חדש, כנראה רחב יותר ויקר יותר ולא במעט. הסכם שצפוי לאלץ את גולן טלקום, בעלת נתח השוק הקטן ביותר ומחוללת המהפכה, לשלם סכום הגבוה בעשרות אחוזים, אם לא כפול ולהעביר לחברה בעלת נתח השוק הגדול ביותר עוד כמאה מיליון שקלים מידי שנה. מדובר בסכום דמיוני שעשוי להוביל את חברת טלקום בחזרה לתזרים שלילי. 

אז נכון שגולן טלקום הובילה את המהפכה ויצרה סביבה נוחה לצרכן הישראלי אבל היא לא הכריזה שהיא מלכ"ר ומיכאל גולן לא הכריז למיטב זיכרוננו על פעילות פילנטרופית באמצעות סבסוד חשבון הסלולר של משקי הבית בישראל. אז שוב, ההסכמים נחתמו מרצון בין שתי חברות עסקיות ואישור של משרד התקשורת היה יכול לשמר את התחרות. סלקום הייתה ממשיכה ליהנות מהכנסה של כ- 120 מיליון ₪ מידי שנה, ואף יותר, בעבור שימוש ברשת שלה והשתתפות בהשקעות (גם באופן יחסי לגודל החברות נראה לנו שהסכום הגיוני), גולן טלקום, הייתה נשארת רווחית ורמות המחירים, גם אם היו עולות מעט, כנראה היו נשארות בסביבה נוחה לה התרגלו הצרכנים. כשמשרד התקשורת כיוון לתחרות בשוק הסלולר, התרחישים האופטימיים ביותר הצביעו על ירידת מחירים לטווח שבין 100 ל- 120 שקלים, אף אחד מהוגה המהפכה לא שרטט רמות מחירים הנמוכות מ- 50 ₪. כיום הפוליטקאים מעוניינים לשמר זאת לטובת הציבור, אז כמו כל שיעור טוב בכלכלה צריך לזכור שלכל דבר יש מחיר, גם לשימור של רמות מחירים הנמוכים מרמה של 50 שקלים. 

האם זה מאוחר מידי? יכול להיות שלא. ולכן במקום לחפש כותרות קלות יכולה הממשלה ובראשה שר התקשורת - ראש הממשלה - לאשר את הסכם שיתוף האתרים המקורי בין סלקום לגולן טלקום. המיזוג יתייתר, התחרות תישמר והצרכנים ירוויחו. 

*הסכם שיתוף אתרים – הסכם בין החברות בבסיסו החברות מפעילות, מתחזקות ומשקיעות ברשת אחת במקום שלכל מפעילת סלולר תהיה רשת משל עצמה וזאת במטרה למנוע ריבוי אנטנות, להוזיל בעלויות התפעול ובהשקעות הוניות ולתמוך בסביבה ירוקה יותר עם פחות קרינה.  

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר,פסגות 
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x