ירידה תלולה במחירי הדיור??

עלייה מסחררת בלקיחת משכנתאות באוקטובר ומאהל מחוסרי דיור בקריה מבשרים בדיוק את ההיפך

 

 
ארז כהן לשעבר יו״ר לשכת שמאי המקרקעיןארז כהן לשעבר יו״ר לשכת שמאי המקרקעין
 

איתי שלוסברג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/11/2015

ארז כהן, לשעבר יו״ר לשכת שמאי המקרקעין:״זהו תיאטרון אבסורד. מצד אחד משרד השיכון מעביר לתקשורת הודעה שאפילו תלמיד כיתה ב שעדיין לא למד כפל וחילוק רואה שהינה אבסורד, ומצד שני המשכנתאות. נוסקות לשיאים חדשים. העובדה שבאוקטובר, חודש בו חגגנו את חג הסוכות, הגיעו המשכנתאות לשיא חסר תקדים, 4.6 מיליארד שקלים, טופחת סופית על פני הנתון השגוי של משרד השיכון שכביכול המחירים ירדו ב-6 אחוזים ברבעון השלישי של השנה. נתוני המחלקה הכלכלית במשרדי חוזים המשך עליות המחירים, הן בפריפריה והן באיזור הביקוש וגם סכנה ממשית של לקיחת משכנתאות מופרזות שעלולים לסכן באופן ממשי רבבות משקי בית שלא יוכלו לעמוד בהחזר! גם אין עדיין שום אינדיקציה ברורה לכך שאכן הפרוייקטים של מחיר למשתכן ישפיעו כהוא זה על רמות המחירים. נהפוך הוא. הם עלולים רק ליצור דיפרנציאלית ברורה בינם לבין הרוב המכריע של הפרוייקטים המיועדים למשפרי דיור, ולדחוף עוד יותר את רמות המחירים כלפי מעלה. לכן, ועל מנת שתיאטרון אבסורד זה לא יסתיים בטרגדיה יוונית, המלצתי ללכת על מהלך רוחבי של הגדלת היצע בכל מחיר ובכל החזיתות האפשריות, ובמיוחד דווקא באיזור הביקוש, וכולל התחדשות עירונית״.

 יוסי חסון, מנכ״ל החברה לחיזוק מבנים בישראל:״טירוף המשכנתאות של אוקטובר מסביר את לב הבעייה: כל עוד לא תדחוף הממשלה התחדשות עירונית בכלל ותמא 38 בפרט, המחירים יעלו וה משכנתאות גם כן. העובדה שעל כל 10 פרוייקטים פוטנציאלים של תמא 38, בקושי אחד יוצא לדרך, חמור ביותר. אם ב-2015, עשור שנים לאחר ההכרזה על תמא 38, רק כ-5-8 אחוזים מכלל התחלות הבנייה במדינת ישראל הינם במסגרת תמא 38 ורובן ככולן ממוקדות בצפון תל אביב וערים מבוססות דוגמת רמת גן, רעננה והרצליה, עובדה זו אומרת דרשני אחד גדול. אם באמת הממשלה היתה מעוניינת לקדם התחדשות עירונית, היינו זוכים היום לא ל-40 אלף אלא יותר מ-60 אלף התחלות בנייה לשנה, ומה שלא פחות חשוב, זוכים לירידה ריאלית ממשית במחירי הדיור. רק אם ראש הממשלה יכריז שבעיית מחסור הדיור חמורה לא פחות מהאיום האיראני וינחה מיידית את כל משרדי הממשלה לפעול להתחדשות עירונית כוללת, יימנע משבר כלכלי וחברתי קולוסלי. 

קרן חיות, יוזמת כנס באר שבע לפתרון בעיות הדיור:״בתור מי שהפגינה כילדה בעד דירת שיכון להוריה, אינני יכולה שלא להזדהות עם הפגנת האוהלים המתקיימת בימים האחרונים בלב הקריה בתל אביב. אין לי ספק שהכוונות של כולם הינן טובות וגם התכנית להוסיף לבאר שבע 20,000 יחידות דיור חדשות במסגרת הסכמי גג ועוד רבבות יחידות דיור בפריפריה, הינם בהחלט בכיוון הנכון. יחד עם זאת, ואני יודעת זאת מניסיוני האישי, צעירים לא ינהרו בהמוניהם לרכוש דירות בפריפריה, אם לא ידאגו להם לרבבות מקומות עבודה ואכן ישכנעו אותם שאיכות החיים ואיכות החינוך, הבריאות וחיי הקהילה שלהם יזכו בפריפריה, לא ייפלו מאחה שלהם זוכים תושבי ״מדינת תל אביב״. זהו, בעצם, המפתח המרכזי להצלחת המהלך האחרון של הסכמי גג - להפוך אותו למהלך משולב ולפרוץ את המחסום הפסיכולוגי של לגור מחוץ למדינת תל אביב.

שיר הספרי, ממתגת ערים בפריפריה:״בשנים האחרונות עבדתי קשה על ערים דוגמת עכו, טבריה, לוד ואפילו אילת וגיליתי, להפתעתי, שזוגות צעירים ומשפרי דיור פשוט אינם מכירים את המקומות האלה, אינם יודעים את היתרונות הגדולים, למשל, מחירים אטרקטיבים בהרבה שאינם מצריכים משכנתאות ענק ובכך מקילים מאוד על התקציב המשפחתי למשך שנים רבות, למשל יום לימודים ארוך כולל פעילות משודרגת ומגוונת ועשירה מאוד, ללא צורך בתשלום כלשהו, למשל הנחות גדולות במס הכנסה ומס עסקים, למשל שאין בעיות פקקים או מקומות חנייה, למשל שאיכות הסביבה גבוהה הרבה יותר וחיי הקהילה פתוחים ונעימים יותר. זהו, לדעתי, האתגר הגדול של הממשלה - לשווק את הפריפריה לא כברירת מחדל אלא כאופציה מועדפת וטובה.״


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x