סקירת המסחר של פאנדר >> הדולר העולמי צפוי להתחזק בשנה הקרובה בעקבות המשך עליות הריבית המתוכננות בארה"ב"

 

 
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
22/12/2015

מפריים ברוקר נמסר: "בשווקים מצפים להמשך התחזקותו של הדולר בשנת 2016. הפוקוס היום הוא על נתוני התמ"ג שיפורסמו היום ועשויים לספק למטבע האמריקאי תמיכה מול מרבית המטבעות בעולם. הצפי של השוק הוא כי כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון השלישי בשיעור של 1.9%, ירידה קלה לעומת הקריאה הקודמת אשר עמדה על 2.1%. צמיחה בשיעור נמוך מ-1.9% עלולה להוביל למגמה שלילית בשווקים".

"בשנה הקרובה הפדרל ריזרב אמור להמשיך ולהעלות את הריבית בארה"ב ב-75 עד 100 נקודות בסיס. העלאת הריבית הקרובה צפויה להתרחש כבר בחודש מרץ. באירופה צפויה להימשך מדיניות ההרחבה המוניטרית בשנה הקרובה ולכן להערכתנו אנו עתידים לראות את האירו יורד עד לרמה של 1.00 דולר לאירו".
משה שלום, ראש מחלקת המחקר ב- FXCM ישראל, מציין  "השבוע שעבר עמד בסימן החלטת הפד בדבר הריבית על הדולר. הצפי התגשם, וראינו עלייה של רבע אחוז בריבית האפקטיבית, אשר התבטאה בעלייה בשערי הדולר מול כמעט כל המטבעות בעולם, וביניהם גם השקל הישראלי. אין ספק שאם מה שג'נט יילן, ראשת הבנק המרכזי האמריקאי, ציינה, דהיינו שמסלול העלאות הריבית הולך לכיוון עלייה של יותר מאחוז עד סוף 2016, אנו אמורים לראות את הדולר העולמי מתחזק מאד לכל אורך התקופה הזו. וזאת במיוחד כאשר במדינות החשובות, חוץ מארה"ב, מתנהלת הרחבה כמותית די אגרסיבית עדיין. 

השווקים קיבלו את האירוע כצפוי: עליות בשוקי המניות, עקב הקישור בין העלייה הזו והצמיחה בכלכלה האמריקאית, ירידה בסחורות, ובמיוחד, כאמור, התחזקות של הדולר מול המטבעות. הדולר שקל נסחר עדיין סביב אזור 3.89, אבל הוא עדיין חייב לפרוץ מעל 3.93 על מנת שהשחקנים הקובעים בשוק המקומי שלנו יוכלו להאמין במגמה חיובית ארוכת טווח

התייחסות מחלקת המחקר של בית ההשקעות "טופ אלפא" למסחר: 
"הבורסה בתל אביב פתחה את המסחר ביציבות עם נטייה לעליות, זאת לאחר הירידות החדות שרשמה אתמול. בורסות אסיה, לאחר פתיחה שלילית, עברו להיסחר בעליות, בעוד בורסות אירופה צפויות לפתוח בירידות קלות. כצפוי, העלאת הרבית בארה"ב בשבוע שעבר, יחד עם מתווה העלאות הרבית העתידי המדבר על עליית רבית של 1% במהלך 2016, גרמה לתנודות חריפות למדי בשווקים, אך נראה שהשווקים עיכלו את החדשות בתחום זה. הנפט ממשיך למשוך עניין, כאשר מחירו ממשך ויורד אל מתחת לרף 35$. ירידת מחיר הנפט פוגעת בתעשיית הנפט, הגז וכן בתעשייה המתפתחת של אנרגיות מתחדשות וגורמת לסנטימנט שלילי ביחס לכלכלה בכללותה. יחד עם זאת, כדאי לזכור שחלק ניכר מעלויות הייצור והתחבורה העולמיות עדיין מתבסס על נפט ותוצריו השונים, כך שירידת המחיר מוזילה את עלויות הייצור ומגדילה את רווחי החברות, יחד עם קיטון משמעותי בהוצאות התחבורה של הצרכנים – דבר שבתורו צפוי להגדיל את הצריכה".

מנכ"ל מט"ח 24 דוד מסיקה: "ביממות שלאחר הכרזת הריבית בארצות הברית היה ניתן לראות פריצה קלה של הדולר, שהיה קרוב ברמה הלוקאלית לפרוץ את חסם ה-3.90 ש"ח, אך כצפוי התיקון הטכני של הרגעת השווקים בסערה שאחרי הגיע.

לקראת הכניסה לתקופה החגים בחו"ל ובתזמון של פרסום נתוני התמ"ג המאכזבים הצפויים בארצות לעומת הקריאה הקודמת , התיקונים הטכניים מטה בדולר צפויים להמשך. קריאת התמ"ג הצפייה עשוייה להצביע על 1.9% שזה ביחס לקריאה הקודמת מראה על החלשות ,דבר שעשוי למשוך את הדולר מטה לקראת כניסת החגים. 

מתחילת השבוע רשם הדולר ירידות קלות אל מול השקל ב0.3% ואת השלושה החודשים האחרונים של שנת 2015 מתקרב הדולר לרשום צניחות מול השקל במעל 1.6% בממוצע. גם אל מול היורו הדולר רושם החלשות. מתחילת השבוע נפל המטבע האמריקאי אל מול היורו במעל 0.8% ומתחילת החודש רשם נפילות של מעל 3.3% מאידך, לקראת סיומה של שנת 2015 הדולר רושם עליה שנתית אל מול היורו של מעל 9.8%. לא מעט עיניים יהיו היום  בשווקים באירופה לקראת הכרזת הריבית בתורכיה שצפוייה לעלות באופן משמעותי לקראת ה8% ריבית . מערכת הכלים השלובים במדינה בין נסיקה בריבית והמצב הגיאופוליטי הרגיש עשוי להשפיע על כלל שווקי אירופה באופן מדאיג.   

נתון נוסף שיש לשים לב אליו בפתחו של יום מסחר זה הינו המשך ההתרסקות במחירי הנפט. עיני המשקיעים חשים כי השוק טרם אמר את המילה האחרונה במחירי שפל בזהב השחור וששיאים חדשים של צניחת מחירים עוד לפנינו."
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x