טור אורח >> מיהם האנליסטים בישראל וכיצד הם עובדים?

 

 
 

רועי פולניצר
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
29/02/2016

כל מי שעוסק בצורה כזו או אחרת בשוק ההון ודאי נתקל במושג אנליסט. בימי הפריחה של הבורסות בעולם, האנליסטים היו בבחינת האלוהים של שוק ההון. אנליסטים של מאקרו-כלכלה או אנליסטים של מניות בודדות - ההמלצות שלהם תמיד היו כלפי מעלה, והשווקים, שבאמת עלו באותה תקופה, רק חיזקו את ההילה שהייתה סביבם. חלק גדול מהם הפכו למיליונרים, אבל אז הבועה התפוצצה והכל חזר לממדים טבעיים.

כתבה זו הינה הראשונה בסדרה העוסקת באנליסטים בשוק ההון בישראל. הכתבה הנוכחית תסביר מי הם האנליסטים בישראל וכיצד הם עובדים.

האנליסטים בישראל הינם בדרך כלל באנשים צעירים יחסית, שעובדים במחלקות המחקר של גופים כלכליים. מרביתם בעלי השכלה כלכלית (תואר ראשון או שני בכלכלה/מנהל עסקים). לרוב הבנקים יש מחלקות מחקר כמו בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק איגוד וכך גם לבתי השקעות פרטיים כמו אקסלנס-נשואה, פסגות, מיטב, לידר ואי.בי.אי. גם בנקי השקעות בינלאומיים הפועלים בישראל מחזיקים מחלקות מחקר מקומיות, כמו UBS וסיטיגרופ.

לרוב מקבל האנליסט תחום התמחות, כמו מגזר הבנקאות, התקשורת, הפרמצבטיקה, הכימיה, המזון או התעשייה. במסגרת תפקידו הוא עוקב אחרי חלק, או אחרי כל החברות באותו מגזר הנסחרות בבורסה, ותפקידו הוא להעריך את שווי החברות - ומכאן את המחיר הראוי למניה שלה. בשלב הסופי הוא נותן את המלצתו. 

נשאלת השאלה: כיצד עובדים האנליסטים? ראשית, האנליסטים לומדים לעומק את המגזר עליו הם אחראים: מה קורה בארץ, מה קורה בעולם, מי הם השחקנים החשובים ומהם יחסי הכוחות בין החברות, מה גודל השוק ואיך הוא מתפלג. לאחר מכן הם יורדים לרמת החברות אותן הם מכסים. 

כך, למשל, מגזר התקשורת כולל את סלקום, פרטנר וחברות נוספות. מחלקת המחקר מחליטה אילו מבין החברות ייבדקו על ידי האנליסטים, ותפקידם הוא ללמוד את החברה, את הדו"חות הכספיים שלה, את הפעילות שלה, היתרונות והחסרונות שלה, איכות ההנהלה וכדומה על מנת להעריך את עוצמתה הכלכלית.

המלצות אנליסטים מגיעות בווריאציות שונות. לא אחת מדובר על סקירות ארוכות ומעמיקות, המנתחות לא רק את מצב החברה אלא את מצב השוק כולו. סקירות אלו כוללות בדרך כלל הערכות על כלל השוק ועל כל החברות הנסחרות בו. לעתים האנליסט מוציא סקירה מעמיקה רק על חברה אחת, בעיקר אם קרה בה אירוע משמעותי - היא רכשה חברה אחרת, עשתה עסקה גדולה מאוד, הוחלפה הנהלה, או הוציאה דו"חות כספיים חריגים בתוצאותיהם. 

 כמו כן, האנליסטים מוציאים פעם בכמה שבועות עדכון של להמלצות המעמיקות, אך אז מדובר בדרך כלל בסקירה קצרה בת עמוד או שניים. לפעמים מוציאים האנליסטים סקירות מקוצרות לפני אירועים ספציפיים, כמו ערב פרסום הדו"חות או בעקבות ידיעות בעיתונות. 

מר רועי פולניצר  בעליו של משרד הייעוץ הכלכלי "שווי פנימי"

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x