שוקי המניות - ניתוח טכני / פונדמנטאלי || ת"א 35 ו-S&P500 חוב? גרעון? ערך מטבע? Who cares!?

שוקי המניות || ת"א 35 ו-S&P500 || סימנים ראשונים של סגירת פער כלפי מעלה, אצלנו - נניח ולא הייתה קורונה לרגע. האם השווקים של היום היו נראים אחרת? או, ליתר דיוק, האם היינו מבחינים במשהו שונה בהם ממה שהכרנו בתקופה זו של השנה? ממש לא.

 

 
בורסות מניותבורסות מניות
 

משה שלום
FacebookTwitter Whatsapp
10/01/2021

נניח ולא הייתה קורונה לרגע. האם השווקים של היום היו נראים אחרת? או, ליתר דיוק, האם היינו מבחינים במשהו שונה בהם ממה שהכרנו בתקופה זו של השנה? ממש לא. אחרי הססנות, ו"עיכול" העליות של לפני הסתיו, ראינו את המערכת מחדשת את המגמה החיובית המסורתית. זו של עונת החגים ותחילת השנה האזרחית. תמונת המצב של המדדים העיקריים זהה לחלוטין למה שהיינו מצפים שיקרה על בסיס עונתיות קלאסית זו.

ואחרי שאמרנו זאת, נשאל עצמנו דבר אחד: האם הפונדמנטלי של הקורונה, וכל תופעות הלוואי שלה, יחד עם החלפת ממשל מלאה בארה"ב (כולל בשני בתי הקונגרס, בניגוד לתחזית הכללית) לא היו צרכים להיות גורמים משפיעים על המשקיעים? האם לא היינו צריכים לראות משהו שונה, מהותית, בעונתיות של השנה הזו, לעומת אלו של השנים האחרות? עקרונית כן. אכן היינו צריכים לראות שוני כלשהו אבל אין כזה. מדוע זה כך? התשובה לכך ברורה, ועליה שוחחנו בפורומים שונים: שוקי ההון עובדים על בסיס נזילות.

זאת אומרת שכל עוד יהיה כסף חדש, ובכמויות גדולות, שיגיע להיות מושקע, קצב יצירת הנכסים הפיננסים לא יעמוד כנגד קצב הדרישה להם ונקבל מגמה חיובית ארוכת טווח. למעשה, עלינו להסתכל על כך בצורה הפוכה: המדדים הינם בדיוק זה: מדדים להמשך זמינות ההון להשקעה. העליות הן התוצאה ולא הסיבה למשהו. ישנו דיון שלם היום בדבר תחייתה מחדש של האינפלציה בעולם, כאשר הכוונה למדדי המחירים לצרכן. מחירי יוקר המחיה של הדברים הבסיסיים למחיה. למרות שאני מאמין שאנו על סף אירוע אינפלציוני גם כזה, עיקר הבועה האינפלציונית מתרחשת לנגד עינינו כבר שנים רבות: בורסות, נדל"ן, סחורות, אמנות, מתכות יקרות, וכו...

כל אלו מהווים את השסתום האינפלציוני שהוסת מן הזירה של הצריכה הרגילה. הלחם והחלב אינם עולים כי גוגל, אמזון, וטסלה סופגים את הכסף. זו הפשטה גדולה אבל הבנתם את הכוונה. וכך, הקורונה והמשבר הכלכלי האמיתי שהיא מנפיקה רק מייצרת עוד סיבה ליצירת נזילות נוספת. בחירותו של ביידן, ועכשיו כיבוש הקונגרס (בית הנבחרים+סנאט) מעלה תקווה ליצירות עוד יותר גדולות של מזומנים לתוכניות רווחה (בריאות לכל, חינוך חינם, ביטול חוב סטודנטים, ועוד...) והשקעות אדירות בתשתיות (תקראו את תוכנית העזרה לנפגעי הקורונה...) שממשל טראמפ לא השכיל לבצע. עוד כסף והרבה.

חוב? גרעון? ערך מטבע? Who cares? אגב, זה מתלבש נהדר על ניתוח טכני נקי של המצב. נרחיב על כך בהמשך. ולגבי השוק שלנו? הייתה צריכה להגיע תקופה שבה השוק המקומי יתחיל לסגור פערים עם חבריו מחו"ל. בסקירה הזו אנו נראה שאנו רואים סימנים מעניינים לכך שזה מתחיל לקרום עור וגידים. לא משהו דרמטי במיוחד, עדיין, אבל על פי הגדרת המגמה, אנו בהחלט יכולים לבשר על "סימני נפט" במדד העיקרי של שוק המניות שלנו: מדד ת"א 35. וזה חידוש, כי הוא היה המדד החשוב שפיגר בהרבה אחרי חברו הקטן יותר מדד ת"א 90. אם הכסף הגדול ימצא עניין בשוק המניות שלנו, ויבנה תיאוריה של סגירת פערים אמיתית, יש הרבה מאוד דרך לכבוש מעלה. כל זאת, כמובן, מבלי שיקרה משהו רע, חדש, פתאומי ובלתי צפוי, בחו"ל.S&P500

כמו שאמרתי בפתיחת הדברים, אנו נמצאים בעונה חיובית ביותר, והמדד הזה משקף את העובדה הזו מעל כל דבר אחר שיכל היה לשבש את אותה עונה. אפילו הסתערות ההמון על הקפיטול לא הייתה סיבה מספיקה לייצר תיקון טכני יורד אלא להיפך. באותו יום גורלי לדמוקרטיה האמריקאית ראינו שיאים חדשים.

על בסיס מבנה המחיר נאמר זאת כך: אין שום סימן וסיבה לחשוב על דברים רעים כרגע כלפי המגמה בשוק המניות הזה. יש קיצוניות חיובית בסנטימנט הכללי, באינדיקאציה, ובכמויות המניות הנמצאות מעל הממוצעים הקובעים. יש התפוצצות ברמות ה-Margin של הלקוחות הפרטיים, וגידול עצום בכמויות האופציות הנסחרות לצד החיוב.

אבל, כל אלו לא מרתיעים משקיעים נוספים להכניס עוד ועוד כסף לתוך המערכת. אמנם בצורה מאוד מכוונת טכנולוגיה ומניות "משרתות ריחוק חברתי" אבל הזרימה אדירה. אגב, התחלנו לראות גם סימנים של כניסה מאסיבית למניות "רגילות", כמו אלו של הבנקים, והשירותים הפיננסיים. וזה משהו מעניין וחיובי נוסף, המעיד על אמון המשקיעים שסוף משבר הקורונה קרוב יותר לסוף מאשר להתחלתו.

יש לזכור שמדדים יכולים לעלות הרבה מאוד זמן, כאשר סקטורים שלמים דווקא יירדו. כל כמה זמן אנו עדים להחלפת ההובלה של סקטורים, ועל ידי כך, אלו שעלו "נחים ומתקנים" כאשר אלו שירדו או דשדשו מוסיפים נקודות למערכת המדדית. באנגלית: Sectors Rotation. וכמו שאמר גדול הבנקאים ב-2006: "אנחנו לא יכולים להפסיק לרקוד עד שלא תגמר המנגינה". הזהב, הביטקוין, ובכלל מחירי הסחורות מזהירים אותנו מהתלהטות יתר אבל המגמה כאן היא המלכה, והיא אומרת עוד.

ולשני צידי המתרס אומר את מה שאמרתי בסקירה הקודמת:
לחיוביים: המשיכו כך. ולשליליים: חזרה לתוך 3600 הוא המינימום של המינימום עבורכם. אם ניסיתם ונכשלתם, תנסו שוב.תא 35

בסקירה הקודמת כתבתי: "במקום שיאים חדשים בולטים בחיוב שלהם, אצלנו, קצת נתקעו סביב השיא המינורי שהושג. בהגעה לסביבת 1500, אשר הייתה בהחלט מהותית ומעניינת. אבל, אי יכולת המדד לעבור את רמת ההתנגדות ההיסטורית הזו קצת מדאיגה. זה המקום להזכיר ש-1500 הינה באמת רמת התנגדות מן המשובחות, הוותיקות, והקשות למעבר שיש. מתחת לרמה הזו, וכנגדה, התנפצו בעבר אינסוף ניסיונות של החיוביים להתקדם הלאה."

ומאז ראינו עוד ניסיון של פריצת הרמה האגדית של 1500, כאשר הפעם הניסיון הצליח ובוצעה סגירה שבועית מעליה. נכון שזה קרה ביום המסחר האחרון לפני כתיבת שורות אלו אבל בכל זאת... אני רואה את ההתפתחות הזו בצורה מאוד חיובית, ובמיוחד מעניינת לגבי עתיד השוק שלנו. למעשה, מן התחתית סביב 1265 ב-20-09-2020 אנו עדים לבנייה די מדהימה של מגמה עולה מתמשכת. מגמה הבנויה היטב משיאים ושפלים עולים וזאת במבנה של 5 גלים יפים.

המדד מתקדם אבל לפניו משימת ענקים אחת ברורה לכל: לעלות מעל השיא שלפני הקורונה, סביב 1750. בדרך כמה רמות התנגדות מינוריות יותר אבל זו המשימה ויש עוד הרבה דרך לעבור כדי להשיג מטרה זו. מה שקצת מדאיג הוא רמות הקיצוניות באינדיקציה כאן ובחו"ל. בשני המקרים השוק נמצא עכשיו במצב של קניות יותר, ולכן, ההיגיון אומר שאנו חייבים סוג של "עיכול" הגל האחרון לפני שנוכל לראות כיבוש יעדים נוספים. בכל אופן, הטיית הסנטימנט לחיוב, והמבנה של תנועת המחיר בהחלט לצד החיוב.

למחנות ההיצוע וביקוש אומר:
לחיוביים אציין את הצלחתם בהתגברות על רמות פיבונצ"י של שני שליש, והצורך להתגבר על הרמה האחרונה של 78.6% סביב 1623, כאשר בדרך יש את הגבול העליון של התעלה העולה. תצטרכו לארוז אומץ, ושכנוע עצמי גדול, כדי לפרוץ הלאה בתקווה להגעה לשיא שלפני הקורונה סביב 1754. ולשליליים אומר: חברים יקרים, רק חזרה מיידית מתחת ל-1440 תשנה משהו מן האווירה החיובית כי רק חזרה כזו תייצר בלגן מספיק גדול על מנת לבטל את הספרור האופטימי שבו המדד מתנהל עכשיו.