קרן נאמנות למעקב || פסטרנק שהם גמישה || מבט מחודש ועוקב אחרי קרן מצויינת

עברה חצי שנה מאז המבט הקודם עליה. מה גם, שממש מזמן, לא נסקר עבורכם עולם הקרנות הגמישות. ואני חושב שהגיע הזמן לעשות זאת.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
משה שלוםמשה שלום

משה שלום
18/07/2021

השבוע אני פשוט עוקב אחרי קרן שכבר כתבתי עליה. אחרי הכול, בכותרות של הסקירות האלו תמיד כתוב "קרן נאמנות למעקב", וזה בדיוק מה שנעשה הפעם, כאשר עברה כבר חצי שנה מאז הכתבה ההיא לזו הנוכחית. מה גם, שממש מזמן לא סקרתי עבורכם משהו מעולם הקרנות הגמישות. ואני חושב שהגיע הזמן בהחלט לעשות זאת.

מעבר לכך, עולם הגמישות הוא עולם מיוחד במינו. במיוחד לאור הרפורמה הגדולה שעובר שוק הקרנות שלנו. זוהי קטגוריה שאינה נכנסת לשום עניין חדש בגלל היותה "חופשית לחלוטין" במהותה. וזה הזמן לומר כמה מילים על הענף: אני מזכיר כאן שני אלמנטים קריטיים כאשר מתייחסים לעולם הקרנות הגמישות: האלמנט הראשון הוא שאין מגבלות (חוץ ממידת המינוף של המניות, המט"ח, וכו...). לכן, זוהי השתקפות נטו של דעת מנהלי ההשקעות לגבי הדברים שיהיו מנצחים בשוק (גם מזווית ה-לונג וגם מ-זווית השורט).

והאלמנט השני הוא שמנהל ההשקעות חופשי להקטין חשיפה ולהיכנס למגננה כמה שהוא רוצה, וזאת ללא מגבלה של מינימום החזקה. הדבר השני הזה יכול להיות ממש קריטי כאשר מתקיים מצב של RiskOff לכל אורכו של השוק. ללא הפרדה והבדלה בין הנכסים הטובים והרעים. בזמנים כאלו, רק נכסי הגנה או בריחה לצדדים יכולה לתת יתרון למנהל ההשקעות מול מתחריו. רק שילוב וטיפול נכון של שני האלמנטים יביא את ההצלחה הגדולה באמת לסוג כזה של קרן. הבה נתחיל.

פרטי הקרןהקרן הגמישה מגיעה אלינו מבית איילון (מנהל הקרן), כאשר מנהל ההשקעות הוא בית ההשקעות פסטרנק שהם (להלן "פסטרנק"). היא קרן יחסית צעירה אבל ממשיכה להיות באזור הגבוה של המניבות (שנייה בתשואה שנתית אחורה), ולכן ממשיכה להיות מעניינת למעקב. אותה תשואה של 71.41% בשנה האחרונה, מראה היטב את יכולת המנהלים לנצל הזדמנויות בתקופה המעניינת של שיקום השוק אחרי הקורונה.

וכאן אחרוג קצת מהנוהג, ואכניס כאן את מה שאני מכניס לקראת סוף הפרק הזה: חשיפות התיק. על פי מבט על חלוקת הנכסים שבתיק, מדובר בקרן גמישה המתמחה בעיקר במניות מקומיות (93.47% עם 6.81%). אם אתם מטילים ספק בכך פשוט תראו את הנכסים עצמם בדף הקרן שלה אצלנו בפאנדר, ותיווכחו שלא מדובר כאן בגידור מט"חי אלא באחזקה מקומית. אחוז האג"ח הוא גם מינימאלי עם 4.30%, יחד עם דירוג ממוצע די נמוך של +CCC ומח"מ קצר של 1.97 שנים.

למה הקדמתי זאת? כדי לומר שני דברים: ראשית, התנודתיות המבוטאת בסטיית התקן נמוכה למדי עם 1.65%. זאת, כאשר מדובר בחשיפה כה גדולה לשוק המניות הישראלי. שנית, ההצלחה בתשואות, במסגרת של עולם המניות הלא נזיל שלנו, היה מביא אותנו לחשוב שהציבור יכיר ביכולות של מנהל ההשקעות, וייתן לו ברכה על ידי כמות הון לניהול גדולה מה-65.2 מיליונים שיש בתיק. גודל שמקנה לקרן את המקום ה-17 בלבד (מגדולה לקטנה) מ-45 הקרנות הגמישות הקיימות. אנו נראה בהמשך שבתקופה האחרונה העניין הזה קצת משתפר אבל בכל זאת... היינו מצפים...

ביצועי הקרןהגרף הזה מראה היטב דבר אחד ברור, אשר היה קיים גם בגרף של הכתבה הקודמת על הקרן הזו: המגמה העולה חלקה מאוד ומסבירה היטב את המספר הנמוך של סטיית התקן. תזכרו: למשקיע השמרני הישראלי חשוב השילוב של תשואה עם רוגע נפשי. תשואה גדולה עם הרבה כאבי בטן של הלוך ושוב הרבה פחות מוערכת. ולכן, כאשר רואים גרף שנתי כזה, זה מהווה יתרון שיווקי גדול למנהלי הקרן למכור אותה לציבור. אוקי, אז היא טובה ולא תנודתית, אבל איך היא מול המדדים העיקריים? הנה הגרף הראשון, המשווה אותה מול מדד המניות העיקרי (ת"א 125) ומדד האג"ח הקונצרני העיקרי (תל-בונד 60). שניהם מיוצגים על ידי קרנות מחקות של תכלית:האם צריך לתת הסבר למה שרואים? פסטרנק (בירוק) שם, והמדדים, מטה...יש האומרים שזה לא כל כך חוכמה לעשות השוואה מול מדד כבד כמו ת"א 125. אז הנה מול מדדי מניות מקומיים אחרים גם כן:פסטרנק (אדום) מובילה בהרבה מעבר לשני המדדים הטובים מהמדד הכבד של ת"א 35 (כחול – מחקה מתכלית): מדד המניות הבינוניות ת"א 90 (כתום – מחקה מתכלית), מדד המניות הקטנות ת"א SME60 (ירוק – מחכה ממגדל). למעשה, ניתן לציין שהיא המשיכה בעלייה מתחילת השנה. וזאת, כאשר שני המדדים האחרים נכנסו למצב של דשדוש אופקי. ומה קרה מול מדדי חו"ל?כמו שכתבתי לעיל, עיקר עיסוקה של הקרן במניות מקומיות. ובכל זאת, המשקיעים בה מצפים לביצועים גם מול דברים לא קשורים כל כך. וזאת, בעיקר, פסיכולוגית. כדי לומר לעצמם שהם לא טעות בהבחנה לתת את כספם לניהול בזירה המקומית ולא בזירה הזרה. וכפי שרואים ההחלטה הזו הייתה נכונה בהחלט.

פסטרנק (כחול) הרבה מעבר למדדים העיקריים בחו"ל, בשנה האחרונה: ארה"ב – S&P500 – אדום – מחקה מתכלית, ארה"ב – Nasdaq100 – ירוק – מחקה מתכלית, אירופה – STOXX600 – סגול – מחקה מתכלית, ולבסוף, שווקים מתעוררים – IndexPlus – כתום – מחקה מפסגות. שימו לב לעובדה שבחרתי את כל הקרנות המחקות כקרנות מנוטרלות מט"ח ובכך מייצגות את הביצועים הנקיים של נכס הייחוס ולא המופרעים על ידי השינויים בדולר-שקל. הגרף הבא הוא היותר מעניין, והיותר חשוב עבור אנשי התעשייה:


לפניכם ביצועי הקרן של פסטרנק (אדום) מול אלו של הקרנות הטובות, על פי התשואה השנתית שלהם, אבל בגרף המראה את מה שקרה בשנתיים האחרונות (כמעט מאז הקמתה של פסטרנק). ומה אנו רואים? פסטרנק מובילה בהחלט, כאשר לוקחים בחשבון את ה-"לפני-בזמן-אחרי" קורונה. אחריה יש לנו מניפה של קרנות, ולא קבוצה הומוגנית צפופה. ובסדר יורד: דולפין – כחול, FLEX מפסגות – ירוק, הראל תיק אסטרטגיות – סגול, ולבסוף, הראל גמישה – כתום. יש ציין גם שהסדר המסיים אינו שונה בהרבה מהסדר המתחיל את הגרף...

גיוסים ופדיונות וסיכום קצרבחלק של הגיוסים וערכי הקרן שני צדדים: אחד עגום, ואחד עם הרבה תקווה. על העגום כבר דברנו: לדעת כותב שורות אלו היה מגיע לקרן של פסטרנק הרבה יותר הכרה ופופולאריות מאשר משתקף ב-65.2 מיליונים הנמצאים בה. ומה התקווה? תסתכלו על החלק השמאלי של הגרף: מאז תחילתה של הקרן היה בה רק חודש אחד של פדיונות! ובשנה האחרונה היו בה גיוסים גדולים במיוחד, כאשר בחודש המדווח האחרון (06-2021) יש כאן קרוב ל-10 מיליוני שקלים! כמו כן, גרף נכסי הקרן לא ירד בכלל, ועושה מהלך עולה די דרמטי לאחרונה. ואיך זה נראה מול המתחרות?נאמר את האמת: רק מנובמבר 2020 מבחינים בכלל בפסטרנק (אדום) אבל ניתן בהחלט לומר שהיא, והראל תיק אסטרטגיות (סגול), מתחרות לאחרונה על הכסף הגדול המגיע לקרנות הטובות תשואתית. ולסיכום נאמר כך: מבט מחודש, אחרי כחצי שנה, על הקרן הגמישה של פסטרנק לא שינה מהותית את ההערכה כלפיה אלא להיפך: היא קרן גמישה מציינת, וממשיכה לתת תמורה יפה למי שמאמין בצוות שלה. במיוחד כאשר מבינים שהצוות הזה מתמודד בשוק המניות המקומי, הפחות נזיל, והקצת פחות שקוף, מחבריו הבינלאומיים. בהחלט נשאיר אותה במעקב. הרבה הצלחה לכולם!

  

 

 

אתר קרנות נאמנות , קרנות השתלמות , קופות גמל , פנסיה‏ וניהול השקעות.‏ נתונים כתבות ומידע ייחודי ובלעדי על ניהול השקעות, קרנות נאמנות גמל ופנסיה.

*דיסקליימר: בתאריך 1.7.2021 ועד לתאריך 15.9.2021 נכנסת לתוקפה רפורמת קרנות הנאמנות החדשה של רשות ניירות הערך. בתקופה זו יחולו שינויים גדולים בקטגוריות, בשמות ובמדיניות של קרנות הנאמנות. על אחריות הגולשים לוודא את הנתונים הנכונים של הקרן. חברת פאנדר בע"מ לא תהה אחראית לשום שגיאה או אי עדכון מיידי בנתוני הקרנות שבאתר פאנדר.