קרן נאמנות במוקד || הראל אג"ח חו"ל ומניות עד 20% מט"ח || קרן אג"ח חו"ל עם המון תכונות טובות

הגיוסים מאז יוני 2023 הצליחו להביא אותה להיות הגדולה בקטגוריה. היא גם המובילה בתשואה השנתית

 

 

 
איור פאנדר אילוסטרציה AIאיור פאנדר אילוסטרציה AI
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
21/04/2024

בימים אלו, שבהן אנו מעוניינים בקצת יותר חשיפה לאג"ח וקצת פחות למניות, וכאשר אנו רוצים להגן עלינו מפני התנודתיות הגדולה של המט"ח המקומי שלנו, קטגוריה כמו "אג"ח מוגנת מט"ח" נשמעת לא רע בכלל. מה גם, שלמרות שלא מוזכר בשם הקטגוריה העניין המנייתי בכלל, הרבה מאוד קרנות בה מכילות אחוז מסוים מהן.

הקרן שלפניכם הינה הטובה ביותר תשואתית, בשנה האחרונה (עד ה-15-04), בקטגוריה הזו, ואנו נראה שיש בה דברים מעניינים מאוד בהחלט. לפני כן כמה מילים על נושא האג"ח: אין כאן הפנייה מפורשת לסוג מסוים של אג"ח. לכן, אנו נניח שיש כאן גם ממשלתי וגם קונצרני.

כמו כן, אין מניעה שיהיו גם אגרות מקומיות או מניות מקומיות. מי שיסתכל בתיק יימצא כמויות קטנות של כאלו. אבל, עיקר העניין בחו"ל, והחלוקה בתיק ממש מעניינת בין הממשלתי והקונצרני כאשר החלק המנייתי תופס כאן מקום משני, ונעשה בעיקר דרך קרנות אינדקס (7.55%). ההכוונה הישראלית, בחו"ל, גם היא בלטה לי לעין...

נציין כמה אייטמים: 54.85% מהתיק באג"ח ממשלתי ישראלי (בחו"ל) ואמריקאי, 30.3% אג"ח קונצרני ישראלי (בחו"ל) ומכל מיני חברות ומדינות, יחד עם 7.33% בפיקדונות. לדעתי, יש כאן פיזור מעניין של ממש, ומי שמעוניין בתצוגה של תיק השקעות מהסוג הזה, יעשה טוב אם ייקח את הזמן ויחקור את החלוקה הפרטנית יותר, המוצגת באתרנו.

בסופו של דבר, ובשורה התחתונה: ההרכב הזה מניב תשואה טובה, ואמון משקיעים גדול המתבטא בגיוסים נרחבים. הבה נתחיל.

פרטי הקרןהקרן מגיעה אלינו מבית הראל, ועקרונית, היא יכלה להיות ממש וותיקה עם תאריך הקמה של ינואר 1993 (!). אבל, בקיץ 2021, היא שינתה מדיניות השקעה באופן ממשי וזה חיסל את ההיסטוריה הארוכה של הקרן עד אז. למרות זאת, יש לנו כמעט 3 שנים של נתונים וזה מספיק לקביעת עמדה מלומדת על הקרן וסביבתה.

גודלה עומד על 446 מיליוני שקלים, הממקמים אותה במקום הראשון של הקטגוריה, כאשר היא שם גם בגלל התשואה השנתית של 7.09%. דמי הניהול אינם משמעותיים כל כך, עם 0.74%, הממקמים אותה במקום ה-5 מבין 14 הקרנות שבקטגוריה (מהיקרה לזולה). בכל מקרה, מתחת ל-1%, דמי ניהול אינם מהווים שיקול רציני להיות או להיות בקרן נאמנות.

כבר תיארתי לעיל חלק מהתיק של הקרן אבל אני עדיין מאיץ במי שרוצה לדעת גיוון מהו, בתיק אג"ח בחו"ל, להיכנס לתיק ולהבין את החלוקות השונות בתוך הסוגים של ממשלתי, קונצרני, ומנייתי לפלפול המערכת במקצת.

לבסוף, נתון אחרון: סטיית תקן של 0.3% (!). משהו ממש נמוך למערכת שמכילה די הרבה אג"ח קונצרני, מניות, ושלא נשלה עצמנו: גם אג"ח ממשלתי יכול להיות מאוד תנודתי. לפחות צד המט"ח מאוד מרוסן...

ביצועי הקרןהגרף השנתי הזה מראה את שני האספקטים הרלוונטיים שלו: עוצמת התשואה (במסגרת של קרן אג"חית) וחוסר התנודתיות במהלכים המגמתיים. שימו לב למרחק שהקרן הגיעה אליו מאז שהיא עברה את הרמה שהייתה תחילת המלחמה (765).

כדי להעריך אותה לאשורה נשווה אותה פעמיים: עם אחיותיה בקטגוריה (לקחתי את 4 הקרנות שעשו תשואה שנתית טובה אחריה), והשוואה עם קרן אג"חית מחקה של הראל עצמם. לא כזו הממלאת לגמרי את מנדט הקרן שלפנינו אבל די מקורב. נתחיל בהשוואה הקטגוריאלית, עם קרנות של מיטב, קסם, וילין לפידות (2). זאת, בטווחים של שנתיים, שנה, ומתחילת השנה:

בטווח הארוך יותר, הקרן של קסם מובילה על האחרות כאשר הקרן של הראל ממש לא רחוקה ממנה. אבל, בטווחים הקצרים יותר, הראל בראש העניינים. אנו נראה בהמשך שזה מתבטא היטב באמון המשקיעים. בחלק של ההשוואה מול הקרן המחקה, הטווחים הם: שלוש שנים, ושנה:
אין בכלל השוואה למרות שהיינו מצפים ל-Fight יותר חזק מצד המחקה. אחרי הכול יש בה רק קונצרני, והיא יותר תנודתית. בכל מקרה, ההפרש בגרף השנתי הוא אדיר, ומראה את הדלתא של הקרן המנוהלת מול החלק הקונצרני שמייצגת הקרן המחקה.

גיוסים ופדיונותהגענו עכשיו לחלק ה"מהנה" של הסקירה. כאן, אין עניין של ספק או דעה. העובדות מדברות בעד עצמן, בחוזקה יתרה: מאז יוני 2023, החל מסע גיוסים אדיר מימדים בקרן שלפניכם. הדברים הגיעו לשיא כאשר הקרן גייסה 81.62 מיליוני שקלים בחודש 12-2023. מאז, יש ירידה קטנה אבל הגיוסים עדיין מופלאים בהחלט.

עקומות שווי נכסי הקרן מעידה על השינוי הדרמטי בכניסת הכסף ונזכור שבזכות זה הקרן הגיעה להיות הגדולה ביותר בקטגוריה. כמו שראינו, חל שינוי לתשואות טובות יותר בקרן, בטווחים הקצרים. המשקיעים ראו זאת ואהבו זאת. והגיוסים מבטאים את החיבה ואת האמון האלו במשהו הממשי החשוב מכול: רכישת יחידות קרן.
 
למי שמעוניין להגיע לדף הקרן באתר פאנדר, הנה הלינק:
https://www.funder.co.il/fund/5111117
וכדי לבחון את התחרות הישירה בה ניתן להגיע לדף הענף:
https://www.funder.co.il/fundlist/c/139

המון הצלחה לכולם ויחד ננצח!

 
x