יוליוס בר: "אנו צופים כי ה-ECB ידלג על הורדת ריבית ביולי"

כלכלני יוליוס בר צופים כי ה-ECB ידלג על הורדת ריבית ביולי ויעביר את הורדת הריבית השנייה שלו בספטמבר, ולאחר מכן תהיה הפסקה עד מרץ 2025

 

 

 
Photo-Jittawit-Tachakanjanapong--Dreamstime.comPhoto-Jittawit-Tachakanjanapong--Dreamstime.com
 

מורן שקד
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
14/06/2024

דיווד א. מאייר, כלכלן ביוליוס בר: "אנו צופים כי ה-ECB ידלג על הורדת ריבית בפגישה ביולי ויעביר את הורדת הריבית השנייה שלו בספטמבר, ולאחר מכן הפסקה עד מרץ 2025".
 
"כצפוי, הבנק המרכזי האירופי (ECB) החל להקל את המדיניות המוניטרית ביום חמישי האחרון (6 ביוני), עם הורדת ריבית של 25 נקודות בסיס. קובעי המדיניות חשו כי לחצי האינפלציה נרגעו מספיק כדי לאפשר את ההפחתה, למרות שהשיפורים האחרונים בצמיחה עדיין חלשים מכדי להצית מחדש את האינפלציה. עם זאת, לאור אי הוודאות הגבוהה לגבי תחזית האינפלציה ודינמיקת השכר בגוש האירו, ה-ECB הראה חוסר רצון להקל עוד יותר בחודשים הקרובים והדגיש את התלות בנתונים.

"אנו מעריכים כי ה-ECB יימנע מהורדת ריבית נוספת בפגישה ביולי, ויעביר את ההפחתה הבאה לספטמבר, ולאחר מכן תהיה הפסקה עד מרץ 2025. עם שתי הפחתות ריבית בלבד הצפויות מ-ECB ב-2024, מדיניות הבנק צפויה להתלכד עם תחזיותינו לגבי הפדרל ריזרב בארה"ב, שם אנו רואים את הורדת הריבית הראשונה בספטמבר. עד סוף 2025 אנו צופים ששני הבנקים המרכזיים יבצעו קיצוצים של 100 נקודות בסיס במחזור ההקלות שלהם.

"בעקבות הורדות הריבית ההדרגתיות של ה-ECB, היתרון של הריבית בארה"ב לא יעלה בטווח הקצר כפי שציפינו, מה שיספק תמיכה לאירו בהמשך. לכן, עדכנו את התחזית לשלושה חודשים לשער חליפין יציב של 1.08 יורו/דולר, שכן אנו רואים פחות סיכויים להתחזקות הדולר או להיחלשות האירו בטווח הקצר בהשוואה לתחזיות הקודמות. בטווח הארוך יותר, אנו מעריכים שהיורו/דולר יישאר מאוזן בטווח מסחר סביב EUR/USD 1.08, כמו שהוא עוקב מאז תחילת 2023. בהתחשב בהתכנסות הצפויה במסלולי הריבית וביתרון המחזורי הדועך של ארה"ב, עם התאוששות מסוימת בגוש האירו, נהגי שער החליפין נראים מאוזנים היטב בהמשך. התרככות מסוימת של האירו בסוף השבוע, בתגובה לבחירות באירופה ולדו"ח התעסוקה החזק בארה"ב, מעידה על כך שהתוואי יישאר תנודתי".
 
דריו מסי, אנליסט הכנסה קבועה ביוליוס בר: "אנו צופים שלתוצאות הבחירות באירופה תהיה השפעה מוגבלת על שוקי האג"ח בשלב זה.
 
"סוף השבוע החל עם בחירת הפרלמנט האירופי והסתיים בהכרזה על בחירות בזק בצרפת. ברמה האירופית, הבחירות הסתיימו בהישגים הצפויים לימין הקיצוני, בעוד שהירוקים ומפלגת המרכז "רנסאנס" של נשיא צרפת מקרון הפסידו הכי הרבה. מקרון הגיב לתוצאות אלה בפיזור האסיפה הלאומית ובקריאה לבחירות מוקדמות.

"איך זה יכול להשפיע על הכלכלה ועל שוקי האג"ח? סביר להניח שתהיה השפעה ישירה שולית בלבד מהדשדוש מחדש של הפרלמנט האירופי עצמו, בהתחשב בכוח העצמאי המוגבל ובעובדה שהברית החזקה ביותר נותרה מפלגת העם האירופית, התומכת בכהונה שנייה של נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין. עם זאת, תוצאות הבחירות משקפות בסופו של דבר נטיות הצבעה לאומיות, כאשר התוצאה הפוליטית המתפתחת בצרפת היא רק נקודה למקרה. באופן דומה, ממשלת גרמניה צפויה להיחלש עוד יותר בעקבות תוצאות הבחירות. כשהירוקים מאבדים מצביעים, רוב המשקיפים רואים בעיכובים המתמשכים ביוזמות אנרגיה ירוקה את התוצאה הברורה ביותר. עם זאת, חשוב יותר לשוקי האג"ח הוא מסלול מסובך יותר לאינטגרציה אירופית, למשל התקדמות ביצירת איחוד בשוק ההון, והדיון על חוב משותף ברמה האירופית לא יהיה קל יותר בהתחשב בסדרי העדיפויות השונים לגבי צורכי ההוצאה.

"בסך הכל, אנו צופים שלתוצאות הבחירות באירופה תהיה השפעה מוגבלת על שוקי האג"ח בשלב זה. בינתיים, אי-ודאות פוליטית עשויה למנוע מהמרווחים הריבוניים של מדינות אירופיות בעלות חובות כבדים להתהדק עוד יותר. למעשה, אנחנו כבר רואים התרחבות מסוימת בעקבות אירועי סוף השבוע, אבל זה לא מספיק כדי להצדיק את שינוי ההעדפה שלנו לחוב ריבוני פריפריאלי אירופי, שעדיין מגובה בכלי האנטי-פיצול של הבנק המרכזי האירופי ובהטיית ההקלה שהחלה רשמית בשבוע שעבר".
x