טור דעה >> מחירי הנחושת לאן...??

 

 
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/12/2015

הנחושת היא אחד המרכיבים החיוניים ביותר לפיתוח, ולהתחדשות, של תשתיות, ובניה בכלל. כמו כן, היא משמשת בהרבה מאוד תחומים של תעשייה מסורתית, ומגוון רחב של תהליכים הנעשים בתעשיית הכימיה. 
 
לכן, מחירה נחשב לאחד החשובים כאשר אנו מנסים לפענח אם העולם נמצא בצמיחה, או במיתון, וזאת במבט גלובלי, ולא מדינתי. הנה גרף שבועי של הסחורה החשובה הזו, ומה אנו יכולים ללמוד ממנו:

  • הנפילה החלה ב-2011 אבל הקצב הואץ משמעותית כאשר ראינו את סימני המיתון המודגשים במדינות המתפתחות, ובמיוחד בסין, דהיינו מאמצע 2014. 

  • רמת התמיכה החשובה סביב 2.430 נשברה, ונבדקה פעמיים מלמטה, ובכך המשקיעים קיבלו גושפנקא ברורה להאצה של התהליך השלילי לכיוון שפלים חדשים. 

  • למרות מצב מכירות היתר הכללי, והפסימיות אדירת המימדים כלפי הסחורה הזו, ראינו המשך לאותה מגמה יורדת, וזאת בתבנית יתד יורדת דווקא חיובית לטווח הארוך. 

  • כך הגענו לשילוב המעניין בין הגבול התחתון של היתד היורדת, ורמת התמיכה ההיסטורית סביב 2.11.

  • שם הסחורה אמורה הייתה להגיב, אבל ההיצעים המשיכו להיות מספיק כבדים על מנת שהסחורה פשוט התעלמה לחלוטין מנקודת המפגש המעניין ההוא. 

  • המחיר המשיך הלאה דרומה לכיוון הגבול התחתון של התעלה היורדת ענקית המימדים. 
 
כאן אני עוצר לרגע את תיאור המהלך היורד על מנת להכניס נקודה לימודית קצרה: איך הגבול התחתון הזה נבנה (קו מגמה 2)? זהו טריק ידוע: לוקחים קו מקביל לגבול העליון הנבנה מן השיאים של אותה מגמגה יורדת, ומושכים אותו לשפל משמעותי. 
 
השפל הזה נמצא בקריסה של סוף 2011. וכך, ברוב המקרים, אנו מקבלים קו שהמחיר יגיב אליו במידה והשפל שבחרנו היה אכן משמעותי מספיק. 
 
והנה, יש לנו מפגש מעניין בין אותו גבול תחתון, ורמת תמיכה היסטורית סביב 1.902, בקרוב. האם תהיה זו נקודת תחתית משמעותית עבור הנחושת, ולו לצורך תיקון טכני עולה זמני? עדיין מוקדם לומר כי אין לנו תמיכה לכך מן המומנטום. 
 
באופן האפטילמאלי, היינו רוצים סטייה חיובית כאשר אנו מייצרים שפל חדש משמעותי. וזו איננה. הבה נקווה שכאשר הסחורה תגיע למבחן ההוא, אכן זה יינתן לנו, ויחזק אותנו במחשבה לסיכוי לשינוי, אפילו לכמה חודשים. אם לא, הקצב ימשיך להקצין לכיוון שפל הרבה הרבה יותר נמוך....
 
הרבה הצלחה, כמו תמיד. 
 
משה שלום,ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x