קרן גידור גנסיס >> לחומרי הגלם והסחורות יש פוטנציאל התחזקות דו ספרתי במהלך 2016

 

 
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
16/12/2015

עדי פנחס, יועץ וחבר ועדת השקעות בקרן הגידור ג'נסיס: תופעת "אל ניניו" תפגע בהיצע של חלק מהסחורות החקלאיות והעובדה שמחיר חלק מהסחורות נמוך ממחיר הפקתן, יתמכו בעליית מחירים דרמטית במהלך 2016 

להערכת ועדת ההשקעות בקרן הגידור ג'נסיס, לחלק מחומרי הגלם והסחורות יש פוטנציאל התחזקות דו ספרתי במהלך שנת 2016 זאת לאחר שנגעו בשפל של 13 שנה במהלך 2015. הסחורות העשויות להתחזק משמעותית הן נפט, סוכר, וסחורות שונות מתחום המזון כמו שמן דקל, שמן סויה, קקאו וקפה. המשך עליית המחירים תיתמך בתופעות הקשורות לשינויים הקיצוניים הצפויים השנה במזג האוויר העולמי כתוצאה מתופעת ה"אל ניניו" בעיקר סחורות רכות שגדלות לאורך קו המשווה כמו קקאו, קפה וסוכר . 

בתחום הסוכר צפוי להיות מאזן שלילי בשנה הבאה. על פי ועדת ההשקעות בקרן, הצפי הוא לעלייה דו ספרתית במחיר במהלך 2016 מרמת 400 דולר ל 450 דולר לטון סוכר ואף מעבר. מעבר למתוקים, ההערכה היא כי נראה עלייה גם במחיר הלחם ומוצרי החיטה השונים. החיטה נמצאת היום בשפל של 6 שנים, בג'נסיס מציינים כי יש כיום מלאי שיא של חיטה אך יש מהמורות נוספות בדרך כמו פעילות ספקולטיבית שדחפה את מחיר השוק שלה כלפי מטה והיתכנות סבירה של פגיעה בהיצע בשל תופעות מזג האוויר במהלך 2016. 

לדברי עדי, גרף קורלציה היסטורי מצביע על קשר הפוך בין מחירי הסחורות לשער הדולר. הצפי העולמי להעלאה של ריבית ה'פד' מוביל להתחזקות של הדולר האמריקני ובמקביל תמתן את ההתחזקות בסקטור הסחורות. יחד עם זאת סחורות שמחירן נלחץ מטה בשנים האחרונות בעיקר כאלו שמחירן ירד עד מתחת לעלות היצור, צפויות לעלות ב 2016 כדוגמת סוכר, חיטה, נפט ואלומיניום. 

לגבי הזהב השחור שבסוף השבוע האחרון רשם רמות שפל חדשות, מציין עדי כי היעד העליון של חבית נפט במהלך 2016, עומד על כ-60 דולר לחבית נפט. סעודיה, וחברות אופ"ק הציפו את השוק בנפט, ופגעו קשות בתעשיית הפצלים האמריקאית. לאורך זמן, גם ארה"ב וגם מדינות נוספות צפויות להוריד את התפוקה בשל ירידה בכדאיות ייצור הנפט בשל מחירו הנמוך. ירידה בתפוקה תוביל לעלייה במחיר לריבאונד הגיוני במחירי האנרגיה שהגיעו לשפל במהלך 2015. 

 קרן הגידור ג'נסיס עושה שימוש בכלים פיננסיים שונים על מנת להיחשף לשוק הסחורות החל מקניית ETF של חברות מתחום החקלאות והאנרגיה כדוגמת MOO  או XLE  או לחילופין השקעה ישירה בסחורות  ספציפיות באמצעות חוזים עתידיים. 

חברות סחר ומזון רואות את רמת המחירים הנוכחית בסחורות החקלאיות שחלקן בשפל מחירים רב שנתי, כרמה אטרקטיבית ומאריכות כיסוי לתוך 2016 ומעבר לכך. ספוקלנטים שפגשו תשואות יפות במניות, אג"חים ונדל"ן צפויים במהלך 2016 להסית כסף חזרה לסחורות שחלקן אף נסחרות מתחת למחיר הפקה, דבר הנתפס בעיני הספקולנטים כארביטראז'. ההתחזקות הצפויה בשער הדולר כתוצאה מהעלאת הריבית  בארה"ב במהלך 2016 תגביל את עליות מחירי הסחורות שרובן מתומחרות בדולר אך עדיין הצפי הוא לתשואה עודפת בשוק הסחורות לזו שישיגו ב 2016 נכסים אחרים עם העדפה לסחורות כמו סוכר, חיטה, קפה. נפט ומתכות תעשייתיות כדוגמת נחושת ואלומיניום.  

עדי פנחס, חבר ועדת השקעות בקרן - מומחה לניהול סיכונים וברוקר בכיר של חברת ADM IVESTOR SERVICES  משיקגו.

** האמור לעיל אינו מהווה תחליף מקצועי לייעוץ השקעות ואין לראות באמור הצעה להשקעה **


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x